FAQ
Acum este Lun Apr 29, 2024 7:44 pm



Autor Mesaj
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Dum Mar 31, 2013 5:50 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1650

Neconectat
Alexynho scrie:
Ti-am trantit adevarul verde-n fata. Daca tu-l consideri jignire, e treaba ta. Ultima oara, da, te-am jignit. Acum imi poti spune, "vezi, ba, ca m-ai jignit !"
//Singurul care se poate simti jignit de mine este Al_Mic, cand l-am luat la rost pentru fazele cu premiera. In rest, n-am atribuit insulte nimanui. Congrats, you're the second !


Atat poti tu, nu mai comentez nimic in ce te priveste. Repet doar ca la prima jignire ne spunem la revedere.

Pinhead scrie:
BTW, să te mai uiţi o dată peste standarde, s-ar putea să fi încurcat nişte numere pe acolo. Înţeleg, eşti avocat, nu le ai cu matematica.
Din câte ştiu eu, majoritatea celor vechi de la titrări traduc acum pe bani frumoşi. Oare de ce? Câţi de la voi fac lucrul ăsta? Îmi răspund eu la întrebare. Niciunul.


Discutam cat vrei despre standarde. Desigur, in limitele bunei cuviinte. Am impresia ca incepi sa o iei si tu pe langa.
Din cat stiu eu, traducerile sunt extrem de prost platite. Desigur, se poate spune si ca ei castiga de trei ori mai mult decat mine cu site-ul, pentru ca venitul meu de pe site este zero. :crazy:

intellect scrie:
Tu insuti ai scris de n-spe ori ca nifty=titrari.


Nu am scris NICIODATA asta.

intellect scrie:
Eu doar am facut observatia ca ai putea investi acelasi timp intr-un film inca netradus. Sunt o multime de cereri neonorate din lipsa de timp, chiar la voi pe forum. In loc sa alegi de acolo, te incapatanezi sa retraduci ca sa demostrezi ce?


Unele traduceri chiar nu le pot lasa asa. Desi cei care le-au facut vor ajunge profesionisti pentru Zone Record sau mai stiu eu ce 'Zone", eu nu le pot lasa asa, sunt foarte slabe in opinia mea. Unele trebuie retraduse. Pe de alta parte, mi se pare o mandrie sa avem traducerile noastre, cele facute de subtitrari-noi, si nu preluate de pe diverse site-uri. Site-ul nostru are doar de castigat. Si nu in ultimul rand, doar asa pot avea convingerea ca nu mi se urca traducerile pe alte site-uri :bow:

intellect scrie:
Nifty e cel mai curat site de subtitrari.S-au desprins la un moment dat de titrari.ro, dar alegerea lor a fost sa pastreze relatii bune cu site-ul de provenienta. Voi ati ales calea razboiului. In tabara gresita sunteti voi. :)


Iti aduc aminte, sau te informez, dupa caz, ca nifty a avut un site (Subpedia, parca), in care lua subtitrari de peste tot. Eu personal am avut multe discutii cu felixuca pentru ca ne stergeau creditele.
De asemenea, echipa nifty nu a apartinut niciodata de titrari. Iti garantez ca felixuca era moderatoare subs.ro in perioada in care era apropiata de titrari. Odata cu "Marea Impacare" dintre veve si felixuca, felixuca a decis ca nifty sa urce doar pe titrari.ro. Nu a fost niciun razboi, "nu a ales nimeni calea razboiului", asa cum spui.
Repet, in opinia mea, nifty este in tabara gresita.

intellect scrie:
Nu i-am ridicat in slavi, am spus doar ca, pentru prima oara, am vazut o propunere concreta si corecta care poate linisti scandalul dintre site-uri, pe care ati refuzat-o. Pe de alta, sunteti voi, care si la greva ati fost Gica-Contra, si acum refuzati acordul cinstit.


Daca tie ti se pare ca e corecta si noua nu, ce facem? Cine are dreptate? Oricum, te asigur ca daca era corecta am fi fost de acord. Uite, o propunere corecta ar fi ca titrari.ro sa nu ne mai stearga creditele. In felul asta s-ar rezolva multe. :yes:

intellect scrie:
Traducatorii vostri au ales singuri, gandind cu creierul lor, sa plece acolo. Mai degraba tu trebuie sa te intrebi de ce au plecat, in loc sa ramana alaturi de voi. Ce a avut titrari sa le ofere de i-au convins sa ramana si voi nu aveti?


Se pare ca iar nu stii, sau te faci ca nu stii, ca odata cu "Marea Impacare", felixuca si cu cativa de pe titrari au facut un fel de asociatie, organizatie, (cum naiba s-o numi) de asa-zisi traducatori liberi... Evident, aproape toti cei care au intrat in acea uniune de la noi au ajuns la titrari. Iti dau cuvantul meu de onoare ca multi mi-au spus ca s-ar intoarce, dar ca le e jena ca au apucat sa isi dea acceptul pentru titrari. Unii mi-au spus ca stau doar o perioada si se intorc. Concluzia mea e ca au fost pacaliti si apoi de jena au ramas acolo. Crede-ma, ce iti scriu pot sa dovedesc. Nu scriu ca sa ma aflu in treaba.
Ca sa nu mai zic ca este lipsit de fair-play sa te duci la traducatorii echipei adverse cu diverse promisiuni sa incerci sa-i atragi in echipa titrari.ro. Aproape toti care sunt aici in echipa au patit asta, li s-a propus sa intre in echipa titrari.

intellect scrie:
Nu "voi"/"noi". Cativa ca tine, numarabili pe degete. Nu tot site-ul are ceva cu tine, doar unul sau cativa care te/va iubesc ca sarea-n ochi si cauta orice mijloc ca sa-ti/sa va faca rau. Iar voi nu stiti altceva decat sa raspundeti ochi pentru ochi. Rezultatul: in loc sa fie pace, avem un munte de ochi scosi.


Pun pe seama oboselii exprimarea "cativa ca tine de pe titrari". Altfel m-as considera jignit.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Pinhead
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Dum Mar 31, 2013 9:20 pm
@avocatu'

io zic să nu mai vorbeşti de standarde că-ţi dai cu stângu-n dreptu' . n-am văzut să scrie pe undeva că unul din standardele de bază ale titrărilor e să laşi un su bt it ră ri - no i la mijloc de film. ( Wreck it Ralph - linia 793 ). e de prost gust şi dovedeşte setea ta de afirmare de ce nu te semnezi tot la al doilea rând, ca să ştim o treabă?
şi ca să rămânem la standardele pe care se ştie că "le respecţi"...eu am fost învăţat că nu traduci interjecţiile şi paraziţii verbali. hei...hei...hei. ok. hei, ok?


Sus
myhaita1
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Dum Mar 31, 2013 11:41 pm
Pentru ce atâta incrâncenare intre voi, pentru că, nu-i aşa, toţi traduceţi din placere si nimeni nu caştigă nimic, deci nu există niciun interes material la mijloc.
A va contra unii pe alţii numai din orgoliu, fără ca nimeni sa iasă in caştig, va face pe toţi perdanţi, mai bine aţi fi spalat rufele in privat si nu pe forum, totul iţi lasa un gust amar


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Lun Apr 01, 2013 10:21 am
@ Avocatul:
Asa-i, ai dreptate, imi cer scuze, am gresit persoana. Nu tu ai zis, LionKing a zis, de trei ori, in topicul in care l-ati masacrat pe neoh. LK e moderator general aici, deci cuvantul lui e unul oficial al echipei.

Insa tu ai spus asta:
Citat:
Am mai scris si despre asta, sunt oricand de acord cu ideea ca fiecare site sa aiba pe site doar ce urca traducatorii.

Deodata, Nifty e exceptat de la regula. Adica ei de la voi nu iau, dar voi de la ei sunteti indreptatiti sa luati. :)

Bine, tu stii mai bine, Nifty n-a fost niciodata titrari. (desi LK spune altfel :hahaha: ). Ceea ce, o data in plus, dovedeste ca am dreptate. Ii discriminati nejustificat, agatandu-i de titrari.ro.
Stiu despre ce organizatie libera vorbesti, aderasem si eu la ea, era ceva de genul "traducatori fara frontiere" si avea un grup de discutii pe Yahoo.
Una dintre reguli era, daca-mi amintesc bine, ca fiecare traducator isi va pastra echipa de provenienta. Deci ce spui tu nu prea e valabil.
Nu vad de ce a fost un instrument de recrutare pervers. A murit imediat dupa nastere.

Ce voiam eu sa spun e ca altii, trei la numar (titrari-subs-Nifty), au gasit metode sa se inteleaga. Voi, nu. La asta m-am referit cu calea razboiului.

Subpedia e mort de mult, la fel ca site-ul lui WebMan, cinesubs-ul lui Lovendal si Softpedia. Mi se pare fortat sa justifici ce e acum din cauza unor fantome de site-uri, de care multi nici nu stiu sa fi existat vreodata.

Le-a fost jena sa se intoarca, zici? Pai cati au schimbat tabara pana acum? Ce-i asa mare jena sa spui "m-ai pacalit, te las, la revedere"? Hai sa fim seriosi...
In ce priveste recrutarile facute de felixuca, mi-a propus si mie sa intru in Nifty si i-am raspuns scurt "nu". Mi-a spus ca oferta ramane valabila perpetuu si-a mai insistat. Asta a fost toata recrutarea. Mi-e greu sa cred ca pe altii i-a "pacalit" altfel.

Cum n-ati ales calea razboiului? Cu titrari si subs sunteti in stare de iubire infinita? :hahaha:

Voi nu luati de pe titrari si Nifty si Nifty si titrari nu iau de la voi. Ce vezi incorect aici, ca mie imi scapa?

@ Kprice
Constat ca continui sa-mi adresezi cuvinte pe care Avocatul le considera mereu "jigniri". Nu-i nimic, sunt obisnuit si prea putin sensibil la ele. :)

Care ineptie? Uite mai sus ce a scris Avocatul.
Si repet intrebarea: Voi nu luati de pe titrari si Nifty si Nifty si titrari nu iau de la voi. Ce vezi incorect si inept aici, ca mie imi scapa?

Hai, ma lasi cu "punctualitatea"? :hahaha: O calitate mai mare e sa nu profiti necinstit din munca altora, daca ma intrebi pe mine. :)
Repet, n-am nimic cu dr.MI. V-am aratat doar cum din mentalitatea voastra de a lua s-a ajuns ca doi sa lucreze la acelasi serial, degeaba. Intre o traducere nefacuta si "punctualitate", care o fi mai importanta?
Eu vad si altceva in afara de click-uri. Voi, nu. De aia adunati toate subtitrarile pe care puteti pune mana si nu vreti sa lasati niciuna, de aia aveti PREMIERE, de aia nu vreti sa-i lasati pe Nifty, de aia exista tinerii simpatici, de aia va certati cu toata lumea si toata lumea se cearta cu voi. Nu dr.MI e in discutie aici, ci lacomia voastra nesatula de subtitrari. Avea un batran intelept o vorba: sunt unii carora nu le ajunge si sunt unii carora nu le mai ajunge. :)

O sa aveti peace, love si share doar cand o sa fiti sursa de peace, love si share. Ori tu esti in primul rand sursa de zeflemele proaste si orgoliu. :)


Sus
Wise Guy
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Lun Apr 01, 2013 1:05 pm
myhaita1 scrie:
... toţi traduceţi din placere si nimeni nu caştigă nimic...


Eh, aici am inceput sa am dubii. E imposibil ca aceste certuri sa dureze de ani de zile doar datorita orgoliilor. Mai mult, in tot acest timp, printre randuri, pe forumurile celor trei siteuri importante de subtitrari, se spune mereu ca "traficul vostru a scazut", "noi suntem peste voi", "aveti putine descarcari", "nu ne mai stergeti creditele din subtitrari" etc. Pai de ce se face INTOTDEAUNA referire la trafic, la utilizatori, la stersul creditelor din subtitrari daca "TOTI TRADUC DIN PLACERE" ?!?! De ce intereseaza pe un site sau pe altul ca intr-o subtitrare apare o linie cu http://www.subtitrari-noi.ro, http://www.titrari.ro sau http://www.subs.ro, sau orice altceva ?!?! Daca nu e vorba de trafic, implicit de bani, care e problema ca un utilizator descarca respectiva subtitrare si vede scris acea linie si "fuge" pe siteul celalalt ?!?! Care e problema daca "TOTI TRADUCEM DIN PLACERE" ?!?! Dar se pare ca "PLACEREA" e cam determinata de descarcari. Exemplu propriu: Majoritatea filmelor horror, thriller de mana a doua, a treia pe care le-am tradus, le-am tradus pentru prietena mea pentru ca e innebunita dupa ele. Deci, prietena mea fiind prima care a "descarcat" subtitrarea respectiva pe care o astepta, eu m-am declar multumit. Acum, ca si altii au descarcat-o si au apreciat-o, cu atat mai bine. Cand am urcat subtitrarile respective pe site ma durea "fix in cozorocul de la palarie" daca respectivele traduceri erau descarcate de zeci, sute sau mii de utilizatori. Imbinam utilul cu placutul. Si, da, unele traduceri le-am realizat si la ore tarzii din noapte, 3,4,5 chiar 6-7 dimineata pentru a fi premiere pe site, dar asta nu pentru TRAFIC, ci doar din ORGOLIU PERSONAL ! Traduc de vreo 5 ani, daca nu chiar mai demult, am activat sub diferite pseudonime, Wise Guy fiind ultimul la care m-am oprit, si intotdeauna cand am tradus, pe langa faptul ca e un hobby, mi-a placut sa traduc in premiera un film sau un episod dintr-un serial. Cred ca am vreo 20-25 de filme la activ la care m-am oprit cu tradusul la 30, 50, chiar si la 70%, din simplul motiv ca subtitrarea in romana respectiva aparuse pe alt site, si indiferent daca era de o calitate mai buna sau mai slaba, ma lasam pagubas, bineinteles, dupa ce "umpleam frigiderul cu carne" celui care mi-o luase inainte :hahaha:.

Ma rog, ca sa nu plictisesc lumea, spun pentru a 'nspea oara ca sunt scarbit de certuri si ironii. De cum unii se dau mai "traducatori" fata de altii. Rubricile de genul "Perle" ar trebui sa binedispuna utilizatorii si sa-i faca pe traducatorii care se regasesc in acele rubrici sa invete din greseli, nu sa fie un loc in care, din cauza ironiilor, sa se ajunga mereu la cearta. Nu sunt "Miss America" ca sa va indemn la pace sau sa salvati balenele, dar va rog un singur lucru: haideti sa ne RESPECTAM ! Cu bune, cu rele, haideti sa ne RESPECTAM !


Sus
LionKing09
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Lun Apr 01, 2013 2:01 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Feb 08, 2011 4:01 pm
Mesaje: 291
Locaţie: London

Neconectat
intellect scrie:
@ Avocatul:
Asa-i, ai dreptate, imi cer scuze, am gresit persoana. Nu tu ai zis, LionKing a zis, de trei ori, in topicul in care l-ati masacrat pe neoh. LK e moderator general aici, deci cuvantul lui e unul oficial al echipei.

Îmi susţin ideea, dar cuvântul meu nu este oficial, ci doar o părere personală. După cum poţi observa... :tt2:


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Lun Apr 01, 2013 2:33 pm
LionKing, cand spui ceva ca moderator, se considera ca echipa a spus-o. Asa faceti si voi tot timpul, daca Shadow spune ceva automat titrari.ro spune ceva. :)

Corect, WiseGuy! Despre asta e vorba: respect pentru cei care fac munca, pentru traducatori!
Nimeni nu e inregimentat "pe site-ul meu!" si ar trebui sa se inteleaga asta! Oameni posesori de cerebel suntem cu totii, avem voie sa plecam cand vrem, si sa criticam, fiindca e munca noastra, la care tinem!
Munca noastra are si ea valoare, chiar daca e gratis si "la liber", nimeni care pretinde ca respecta si cere respect nu are voie sa uite sau sa desconsidere asta!


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Lun Apr 01, 2013 5:35 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 686

Neconectat
ma repet...nu inteleg de ce sunteti asa iritati, inversunati si ce aveti impotriva acestui site daca este pe locul 3? pierdeti cumva teren si nu mai pica malaiul? :hmmm: ca si multe alte subtiecte de pe acest forum si asta pare sa duca la o adevarata discutie in contradictoriu...de la un cuvant se ajunge la adevarate telenovele...ne intrebam de ce naiba nu dam inainte in tara asta. pai daca suntem o natie de idiotii...hai sa vedem daca va tine sa se pastreze numele echipei in creditul subtitrarii.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 126 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România