FAQ
Acum este Dum Mai 19, 2024 4:47 am



Autor Mesaj
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii titrari.ro  |  Scris: Sâm Mar 02, 2013 12:34 pm
@ Avocatul31

1. Nu e cinstit sa razpunzi intr-un topic unde n-am drept la replica.
2. Alaltaieri, pe site-ul vostru erau doua subtitrari la Sea Wolf, cea proasta si cea urcata ulterior de mine. Restul e cancan.
Corolar: Deci mi-am urcat o vreme traducerile la voi. Stii de ce n-o mai fac? Nu din fidelitate pentru titrari.ro, ci fiindca sunteti nesimtiti si discretionari CU MINE.
2. Am zis eu undeva ca titrari.ro nu face si faceti doar voi? Nu. Am zis ca eu nu fac si voi imi faceti. Nu numai mie, multor altora. Punct.
3. Esti obsedat de titrari.ro si consumat de ura impotriva lor. Wake up.
4. O parte dintre meciurile mele pe aceeasi tema cu cei de pe titrari.ro sunt accesibile public, fara logare, oricui doreste sa le citeasca. N-o sa ti le aduc aici, fa un efort si cauta-le, daca te intereseaza.
5. Scurt pe doi, va bateti joc continuu si intentionat de munca unor oameni. Te astepti cumva sa-ti spun ca-mi esti muma, cand imi esti ciuma? N-am de gand sa ma las calcat in picioare si sa rabd. Cata vreme ma obligati sa va suport tinerii simpatici, o sa trebuiasca sa ma suportati si voi pe mine. Ori, in stilul caracteristic, sa ma banati. :)


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii titrari.ro  |  Scris: Sâm Mar 02, 2013 2:24 pm
Putin imi pasa de warn si de eventualul ban, asa, ca sa stii. O sa vorbesc pana mi se va inchide gura.

Cand am cerut ceva civilizat, nu s-a luat nicio masura. Cauta la voi pe forum, daca nu ma crezi.

Cursul firesc al lucrurilor e un pic altul. De pilda, atunci cand vrei ceva, sa ceri, nu sa faci cum te taie capul. In cazurile izolate cand se intampla sa fii refuzat, sa ai decenta si sa-l respecti pe celalalt. Ca voi vreti sa impuneti starea actuala de fapt, in interesul vostru, asta e cu totul altceva, in niciun caz "cursul firesc al lucrurilor".

Poate or mai avea nevoie si multi altii de tratament, cei ale caror mesaje de protest le-ati sters de-a lungul timpului, sau pe care i-ati tratat de pe pozitia de zei atotputernici sau banat pentru "injurii". Dar de a caror munca va folositi.
Nici problemele voastre cu titrari.ro nu se vor rezolva in vecii vecilor cu metodele pe care le aplicati acum si voi, si ei.


Sus
Wise Guy
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii titrari.ro  |  Scris: Sâm Mar 02, 2013 2:49 pm
Lumea se mai cearta pentru bani, da' pe burta goala, zau daca-nteleg... Toti spun ca sunt satui de certuri, dar le amplifica cu fiecare ocazie ivita. Eu, unu', chiar sunt satul, si nu am iscat niciodata una.


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii titrari.ro  |  Scris: Sâm Mar 02, 2013 5:06 pm
Kprice, incearca sa privesti problema si altfel, dincolo de rivalitatea dintre site-uri.

Eu vorbesc intotdeauna despre cele trei site-uri, s-n, titrari si subs. Nu gasesc pe nimeni mai vinovat sau mai curat decat altul. Toti fac la fel.
Si intotdeauna limitez discutia strict la cele trei site-uri.

Hai s-o luam metodic.
Voi, administratorii de pe toate trei site-urile, vreti sa fiti in frunte ca trafic. OK, asta e de inteles.
Ce va trebuie ca sa fie asa? Cat mai multe traduceri. Pentru asta, fiecare administrator se straduieste sa aiba cat mai multe subtitrari, cat mai repede, ca sa-si tina acasa vizitatorii. OK, asta e de inteles.

Subtitrarile sunt publice, iar ca traducator, odata ce ai publicat una, pierzi controlul asupra ei, s-a dus, oricine face cu ea ce vrea. Toti intelegem asta.
Traducatori de pe site-uri, se presupune ca traduc din unul din urmatoarele motive: din pasiune sau ca sa-i ajute pe cei multi care nu inteleg limba engleza sau pur si sumplu ca sa castige un renume personal. Si, lucru perfect normal, ca sa sporeasca prestigiul site-ului de care s-a lipit. In principiu, cam asta e motivatia celor mai multi dintre noi. OK, e normal si de inteles, absolut nimic de condamnat.

Ca sa ai subtitrari, ori le faci prin forte proprii, cu echipa site-ului, ori le iei de la altii. E normal sa trebuiasca sa iei la un moment dat, fiindca niciunul dintre site-uri nu poate acoperi toate filmele, nici macar pe cele mai noi, alea cautate, care aduc trafic mare. OK, si asta e de inteles.

90% dintre traducatori, inclusiv subsemnatul, n-au nicio problema cu asta si nu se impotrivesc ca unul sau altul sa ia. Ma rog, judecand rational, n-ar trebui sa aiba. Oricine isi poate trece numele si site-ul de provenienta in subtitrare, asa ca toata lumea va sti cine a muncit si cui poate sa-i multumeasca. Oriunde ajunge subtitrarea ta, cine vede filmul va vedea a cui este si poate sa-si formeze preferinte pentru un traducator sau altul. In plus, nimeni nu pierde nimic. Daca unul n-are ceva, ia de la celalalt, servindu-se la randul sau cand are nevoie, iar traficul n-ar avea de suferit, comparativ cu situatia de acum, cand suburile sunt luate cu sila. Insa, nimeni nu ar fi nedreptatit si nu vad ce motive intemeiate de nemultumire ar putea aparea.

Ar mai fi 10%, cei ultras, dedicati trup si suflet site-ului, care nu concep, nu, nu si nu. Fiecare are motivele lui, toate perfect de inteles. Fiecare vede lumea in felul sau, iar daca el crede ca e adevarat ceva, atunci, pentru el, asa e. Lasati in pace acesti traducatori, n-ar deranja pe nimeni. Una-doua subtitrari in minus pe saptamana, pe un site sau altul, chiar n-ar conta, comparativ cu marea masa disponibila peste tot. Daca cineva cauta tomai o subtitrare de-aia, poate fi indrumat unde o gaseste. Again, everybody should, reasonably, be happy.

Problema e ca sunt cativa, in varf, care vor neaparat totul. Si altii care au de incheiat rafuieli vechi cu oameni din alte parti. Iar acestia au facut urmatoarele reguli strambe:
- luam, fiindca nu ne pot opri
- http://www.ceva.ro nu poate aparea in subtitrarea lor, pe site-ul meu.

Voi, administratorii, sustineti aceste reguli si justificati ca asta e tendinta si firea lucrurilor.
Pai nu prea este. Are ceva, un 25%, dar 75% sunt toxine.

E partial de inteles ideea sa iei oricum, daca ceilalti nu te pot opri, dar asta e valabil numai cu o conditie: cand n-ai alternativa, cand nu se poate altfel. Ori, in cazul asta se poate. Eu cred ca, intrebati cu frumosul, cei 90% rationali, afiliati, teoretic, la un site dintre cele trei, ar fi de acord fara nicio problema ca traducerile lor sa fie importate si la ceilalti, cata vreme nimeni nu sterge nimic din subtitrare. Si uite asa, cu un gest simplu, care arata un minim respect pentru munca celuilalt, s-ar stinge conflicte vechi de ani intregi. Ceilalti 10% ar putea fi lasati in pace si sa li se faca pe plac, cu pierderi minore. Ori voi preferati stilul "rupe-tot", care e total impotriva interesului vostru, si zau ca nu pricep de ce. OK, sunt 2-3 din 10 care vor asa, din competitivitate exagerata, orgoliu prea mare sau rafuiala personala. Nu pricep de ce restul sunt de acord si perpetueaza aberatia de acum.

Iar aia 2-3, si fiecare site ii are pe ai lui, sunt toxici ai naibii si polueaza apa ca o picatura de cerneala. Ei analizeaza cu rea-vointa perle ca sa-i starneasca pe ceilalti, ei corcolesc gasca de uploaderi specializati cu importuri de la ceilalti, ei se opun oricarei schimbari a starii actuale de fapt, doar din interesul sau problemele lor personale. Ori, asta nu mai e de inteles.
Motivele lor:
"cutare ma jigneste, e impardonabil". Ba e pardonabil. Nu ti-a luat nimic din casa, a aruncat vorbe in vant. Cine are discernamant, pricepe.
"nu e furt, fiindca am pastrat autorul". Nu e furt, dar e obraz gros. Una, fiindca ala care ti-a reprosat ceva a vorbit despre munca lui, pe care tu n-ai dreptul sa fii atotputernic. Doi, fiindca daca ai sters din credite, n-ai pastrat complet autorul. Daca traducatorul a scris http://www.ceva.ro, atunci autor e si http://www.ceva.ro.
"utilizatorii nu pot fi controlati" Ba pot fi. Nu suntem 1.000 de traducatori, si fiecare cam stie de ce site se leaga fiecare. Nu dureaza mult sa stergi cateva subtitrari pe zi.
"nu pot, n-am timp sa stau dupa fiecare". Prestigiul functiei de moderator e dublat cu indatoriri. Lasa pe altul care are timp, daca tu n-ai. Nimeni rational n-a cerut reactie in maxim 5 minute, ci doar una in timp rezonabil.
"pai eu as face cum spui tu, si eu as vrea sa fie asa, dar daca ceilalti nu vor, atunci nu pot nici eu". Cineva trebuie sa fie primul. Toti deodata, e imposibil, atata vreme cat toxicii au ultimul cuvant pe toate site-urile.

Asta zic eu ca e normalitatea, versus ce se intampla acum. Toate problemele noastre au o solutie simpla: omenia dublata de toleranta, dar nimeni nu vrea sa si-o asume, din ambitie, interes sau frica.
Ori, atata vreme cat nu se face pace pe baze reale, consimtite voluntar de o majoritate, nu va fi pace. Pacea pe care o vrei tu, Kprice, e nerealista si mincinoasa. Pacea si cu legea bunului plac nu fac casa buna.

Sunt constient ca intretin scandalul, deci ca sunt si eu la randul meu toxic. Dar ceea ce faceti voi si proclamati drept "normal", nu e deloc normal. Si ceea ce propun eu e de bun-simt si omenesc. Supar pe unii, altii ma trimit la tratament, dar lucrurile trebuie spuse si alta metoda nu stiu. Prefer sa imi asum asta decat sa tac. Tacand, nu se va rezolva nimic. Vorbind, poate-poate se va misca ceva. Si constat ca inca nimeni care poate fi considerat impartial nu mi-a spus ca gresesc.

1. Opriti legea junglei si inlocuiti-o cu omenia.
2. Respectati toti traducatorii, chiar si cand nu va convine.

Atat.

Nota: Acest text a aparut intr-o forma diferita, dar identica in fond, si pe titrari.ro, in vremea grevei. Asta ca sa nu ziceti ca aici spun, dar acolo nu. :)


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii titrari.ro  |  Scris: Sâm Mar 02, 2013 6:11 pm
Ba nu ma contrazic deloc. Una e sa nu ai controlul, cu totul altceva e sa fie de la sine inteles ca e permis orice. Se numeste societate, nu turma. Ba pana si in turma se respecta nistre reguli.

Exact, tonul si zgomotul de fond fac muzica. De aia nu v-a luat nimeni in serios cand ati "propus" pastrarea creditelor.

Citat:
Desigur, ai scris şi-n altă parte, docil şi umil.

Fals. La fel de fals ca si
Citat:
Sea Wolf urcată de altcineva, care apropo, văd că nici nu mai există.

Exista bine-mersi, cel putin azi, la ora 18:10, eu o vad acolo.

Toxicitatea e doar o alegere.


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii titrari.ro  |  Scris: Sâm Mar 02, 2013 6:23 pm
Imagine

Asa-i, am eu o problema, vad dublu. :hahaha:

O fi dificil pentru altii. :hahaha: :hahaha:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România