Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:02 am



Autor Mesaj
CucuBau
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Dum Oct 28, 2012 7:54 pm
Sunt singurul care nu le vede?


Sus
aDyw0w
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Dum Oct 28, 2012 8:14 pm
Interesant că topicul cu cele cele mai multe post-uri (sau printre cele mai multe) este unul în care lumea se cearta, chiar dacă unele certuri vin cu o anumită doză de ironie, totusi...

PS: Nici eu nu văd poza


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Dum Oct 28, 2012 8:17 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Nici eu nu vad, "Nick Gratios", si tare eram curios.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Al_Mic.
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Dum Oct 28, 2012 8:19 pm
Link:
http://postimage.org/image/l726m7jbb/
http://postimage.org/image/sseusja13/


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Dum Oct 28, 2012 10:52 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
vacateam_bv: Sa concluzionam:
Din discutiile reprezentantului nostru cu Kprice, s-a lamurit treaba - Subtitrari-noi NU vor greva. Vor doar cresterea traficului, pe spinarea absentei noastre .
Oficial, sa priveasca cifrele. De zilele astea.
Imi pare rau, SINCER, insa singurii ce fac bani de pe subtitrari sunt ei, insa probabil ca asta se intampla atata timp cat au exclusivitati si premiere. Sper sincer ca banii aceia sa fie primiti in mod egal de toti de acolo .
Insa de saptamana viitoare nu se va mai intampla asta decat ocazional .


Vocateam, a avut o revelatie astazi. Ca Subtitrari-Noi nu doreste greva. Asta desi i-a fost explicat clar de la bun inceput ca orice viitoare discutii despre o posibila colaborare la greva este conditionata de scuze din partea celor care au jignit si insultat la ei pe forum (printre care se numara si domnia sa). Nu numai ca n-au facut asta, dar chiar in mijlocul asa-ziselor "negocieri", un moderator de acolo ne-a sters un autor dintr-o traducere. Deci stiau ca nu facem greva, si totusi au decis sa faca o greva de o saptamana. Problema lor.
Ca sa spui ca Subtitrari-noi vrea cresterea traficului pe seama absentei lor... De parca acolo s-ar traduce foarte mult si foarte bine. Chiar credeau ca la cat traduc ei, greva lor ar avea o mare influenta? Probabil, din moment ce au decis sa o faca singuri.

Mai scrie domnia sa pe acolo ca suntem singurii care facem bani din subtitrari.
Redau mai jos din mesajul privat pe care i l-am trimis la data de 12 octombrie:
"In final, o ultima observatie. Reclamele care sunt pe site sunt gratuite. Asa ca nu ramane absolut nimic de pe urma reclamelor. Iar din donatii se strang in ultima vreme in medie 10 euro lunar, suma la care eu adaug o alta suma si o ofer premiu lunar cate unui traducator. Nu castig si nici n-am castigat vreodata bani de pe urma site-ului. Si nici nu ma intereseaza."

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Dum Oct 28, 2012 11:09 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
bursucel says: "Eu nu fac parte din nicio echipa si totusi am ales sa ma alatur acestei greve. Iar motivele coincid cu cele ale traducatorilor care au ales greva. Asa ca, vreau sa ma bag si eu la voluntariatul ala platit. Poate toti traducatorii vor deveni milionari peste noapte. Chiar si cei de pe subtitrari-noi au spus ca la sfarsit de luna revine fiecarui traducator undeva pana in 5 euro. Da, stiu, e o suma enorma. Tocmai din cauza asta te-ai baga sa traduci ceva. Sa lucrezi sub presiune ca sa termini ceea ce ai de facut si, daca Doamne fereste ai o problema si mai intarzii, sa fii injurat la greu. E mai simplu sa intri pe un site, sa iei ceea ce cauti si sa te doara in cot ca si traducatorii vor ceva. Mai mult, te mai si simti jignit si lezat ca vor si ei ceva. Naspa pentru tine ca vor si ei sa se faca auziti…"

Bursucel, daca te iei dupa vocateam (sau oricare alt membru de pe site-ul titrari.ro) cazi in greseala. Am scris mai sus ca nu castiga nimeni bani de pe urma site-ului. Asa ca te rog, nu mai raspandi zvonuri mincinoase. Sau, daca ai alte informatii, te rog sa ni le pui la dispozitie. Sau macar sa ne spui cine a spus de pe subtitrari-noi ca primeste 5 euro la sfarsit de luna. :crazy:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
bursucel
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Lun Oct 29, 2012 1:43 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Iul 05, 2011 12:26 pm
Mesaje: 29
Locaţie: Bucuresti

Neconectat
Avo nu ma iau dupa nimeni. Imi place sa cred ca nu sunt atat de usor influentabil. Iar de faza cu banii s-a vorbit la un moment dat pe chat-ul site-ului. Nu ma intreba acum in ce context, ca nu-mi mai aduc aminte, dar stiu sigur ca s-a spus ca de multe ori nu s-a ajuns nici macar la 1 euro de traducator. Greseala mea a fost ca am spus-o in contextul in care multi dintre cei de pe tvblog (si nu ma refer la traducatori, indiferent de exhipa din care ar face parte ei) au spus ca traducatorii fac bani garla de pe urma subtitrarilor. Daca am fost inteles gresit, scuzele mele.

L.E.: Si cred ca am explicat destul de clar de ce am ales sa ma alatur grevei. Pana la urma, puteam continua traducerile in ritmul meu de pana acum. Dar totul are o limita si, foarte sincer, eu sunt pe punctul de a-mi baga picioarele in tot ceea ce se numeste traducere. Exista prea multi oameni care isi permit sa-si bata joc de traducatori in conditiile in care nu au nici cea mai vaga idee cu ce se mananca asta. Da, exista oameni care apreciaza ceea ce facem noi, dar sunt putini in comparatie cu cei care considera ca li se cuvine ceea ce facem noi aici. Chiar si azi s-a spus pe chat ca suntem doar niste oameni cu mult timp liber si fara niciun plan de viitor. O chestie pe care nu o inghit nici daca ar fi spusa in gluma.
In ultimele zile am tot incercat cum s-a ajuns si la zazania asta existenta intre site-urile de subtitrari si, la un moment dat, am obosit. Ala fura, ala nu fura, ala face aia, ala nu a facut aia. Da, e pe munca unor oameni, dar parca site-urile de subtitrari au devenit in ultimele zile locul de joaca al unor copii de gradinita. Mai ramane sa tipe careva, "Doamna, baiatul ala (sau fata aia :rolleyes: ) mi-a luat jucaria!" Ma seaca ca suntem o mana de oameni si nu stiu de ce mama naibii nu reusim un numitor comun, de ca naibii trebuie sa existe jigniri si tot felul de chestii copilaresti. Cred ca ar trebui sa ne vedem toti la o bere, sa bem pana uitam de noi, eventual sa ne si caftim si sa incepem totul de la zero. N-am stat sa verific ca lumea cine ce si cum, dar stiu ca sunt printre noi destui oameni maturi, sariti de varsta teribilismului si, culmea!, nu reusim sa vorbim aceeasi limba.....


Sus
bursucel
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Lun Oct 29, 2012 2:49 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Iul 05, 2011 12:26 pm
Mesaje: 29
Locaţie: Bucuresti

Neconectat
Kprice scrie:
bursucel scrie:
Mai ramane sa tipe careva, "Doamna, baiatul ala (sau fata aia :rolleyes: ) mi-a luat jucaria!"


S-a strigat deja. :crazy: Făcându-se abstracție de faptul că-i o jucărie fabricată în serie, pe care o poate avea oricine. :yes:


Kprice, cred ca aveam altceva in cap, cand am scris asta, dar tu intelegi numai cum vrei tu :blush: Si nu, nu avea trimitere la tine :tt2: Cand am ceva de spus, o spun direct :rolleyes: Dar daca e vorba de ceea ce-ti trecea tie prin cap, nu pot spune cu mana pe inima ca sunt de acord cu ce ai facut, dar nici nu vreau sa te condamn. Nu e treaba mea. Si, mai mult ca sigur, ai avut motivele tale sa faci ceea ce ai facut. Pana la urma, marea majoritate dintre noi suntem majori si vaccinati si putem da socoteala pentru ceea ce facem, nu? :drag:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România