Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Vin Apr 19, 2024 7:20 am



Autor Mesaj
LionKing09
Mesaj  Subiectul mesajului: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 6:31 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Feb 08, 2011 4:01 pm
Mesaje: 299
Locaţie: London

Neconectat
Recent, traducătorii de pe titrări.ro au venit cu propunerea ca site-urile de subtitrări ( titrări, subs.ro, noi şi NiftyTeam) să susţină o grevă de o săptămână sau două. Cu alte cuvinte, să nu mai urce pe site-uri nicio traducere la vreun film/serial pe parcursul grevei. De ce?

:excl: 1. Toate trackerele româneşti profită de subtitrările noastre pentru a-şi asigura downloaduri/trafic/donaţii, iar unii uploaderi chiar şterg traducătorii şi site-ul de provenienţă a traducerii, asumându-şi întreaga muncă. Ştiţi cu toţii că imediat după ce urcăm traducerile pe site, pe alte trackere apar materiale HD-RO/DVD-RO, unde este recunoscută doar munca uploaderul, o muncă inexistentă pe lângă cea a traducătorilor. Cred că Redmax ştie cel mai bine, ex-> Click.. Aşa e la toate torrentele, iar unii uploaderi nici nu specifică traducătorii sau site-ul în descrieri.

:excl: 2. În acest mod, s-ar putea transmite un mesaj catre utilizatorii care cer cu disperare traduceri şi nu respectă traducătorii, îi cunoaşteti şi voi, mai ales de pe chat. Poate o parte din ei ar înţelege întru-un final ce înseamnă traducerile noastre, fie ele urcate mai rapid sau cu întârziere.

:excl: 3. Alte motive necunoscute mie. :blushing:

Desigur, nu s-a pus nimic în aplicare, sunt doar discuţii. Voi ce părere aveţi? :cap:


Sus
bai3tzash
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 7:11 pm
Aşa, în principiu, n-ar fi rea o astfel de iniţiativă. Depinde de noi dacă vrem să ne alăturăm sau nu, şi prin asta mă gândesc să cădem de acord cam cu unanimitate de voturi. N-are rost să încingem spiritele printre noi din cauza asta.
Şi, desigur, depinde de şefi :D, dacă cred că e bine asta. Trebuie analizat: merită per ansamblu?
De asemenea, restul echipelor să se ţină de cuvânt dacă ne apucăm de asta.


Sus
Al_Mic.
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 7:20 pm
1 la mana: Eu nu pot sa rezist o saptamana fara sa traduc.
2 la mana: Iese bani din "porcaria" asta ?
3. Le dau mult, mult praz dulce celorlalte site-uri de subtitrari.
4. &#&$*$&*#*#$@ in ei!


Sus
LionKing09
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 7:48 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Feb 08, 2011 4:01 pm
Mesaje: 299
Locaţie: London

Neconectat
Dude, poţi să traduci cât vrei. La finalul grevei spargi ţeava. :sneaky:
Nu cred că ies bani, mai bine te apuci să traduci pentru cel de pe chat, 2 euro/2 subtitrări. :crazy:
Ne câştigăm independenţa din asta, am vorbit cu adminul de pe Filelist, i-am arătat cum m-au tratat uploaderii lui când am întrebat de ce nu este trecut numele traducătorilor pe un HD/RO. Mi-a sărit repede în apărare, ceea ce înseamnă că ei chiar au nevoie de noi, de ce să nu le cerem să ne treacă numele şi eventual linkul pe fiecare torrent RO? De ce să nu ridicăm steagul independenţei dacă putem? În fine, am văzut prea multe filme istorice şi o iau razna, dar inţelegeti voi. :coolio:


Sus
Al_Mic.
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 7:56 pm
Bei, si eu te-ntreb:
Ce iese la afacerea asta ?
Doar ca n-o sa-mi mai stearga handicapatii de pe filelist creditele ?
Putin ma intereseaza asta.
Si fii sigur ca asa ceva n-o sa se-ntample.


Sus
LionKing09
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 8:02 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Feb 08, 2011 4:01 pm
Mesaje: 299
Locaţie: London

Neconectat
Al_Mic. scrie:
Bei, si eu te-ntreb:
Ce iese la afacerea asta ?
Doar ca n-o sa-mi mai stearga handicapatii de pe filelist creditele ?
Putin ma intereseaza asta.
Si fii sigur ca asa ceva n-o sa se-ntample.

Se întâmplă deja, iese utilizatori mai mulţi pe site, maybe. :yes:

http://filelist.ro/details.php?id=224255

Link site. :clap2:

PS: Nu a început încă greva, dar avem deja rezultate. :boxing:


MESAJ ADMIN FILELIST - IMPULSIVE

"Când se şterg liniile din subtitrare, acolo e nesimţire curată, niciodată nu am fost de acord cu aşa ceva.
Pe Filelist.Ro o să fiu atent la cele care au RoSub, voi lua subtirarile şi verific să văd dacă lipseşte linia cu site-ul şi traducătorul. La fel şi în descriere, am pus regulă să fie scris traducătorul cât şi site-ul de unde a fost luată subtitrarea.
Ştiu cât timp costă să traduci ceva, şi după să vezi că cineva nu îţi lasă nici măcar numele acolo, după toată munca.
Sper că e ok. Dacă la torentele noi vedeţi ceva care încalcă acele reguli, lăsaţi un PM la cineva din staff dacă doriţi, şi se rezolva, chiar sancţiuni grave la mai multe abateri.
Sper să fie ok de acum înainte.
Cheers."


Sus
Al_Mic.
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 8:08 pm
Frate, asta pot face si fara prostia asta de greva.
Am uploaderi de pe filelist pe mess, le dau sub, si urca pe tracker si pune link si toate cele.
Si acum sa te-ntreb eu pe tine, ca vad ca te-ai gandit la toate.
Cine dracu' crezi ca-ti mai intra pe site, daca ei descarca hd-ro ?
Crezi ca-ti va intra cineva pe site ?
Doar n-or sa mai urce trackerele filme HD-ro ?
Practic, n-o sa rezolvi nimic cu aceasta greva, pentru ca n-o sa se schimbe nimic, utilizatorii or sa faca tot ce-au invatat, descarca hd-ro si-i doare la basca de noi.


Sus
LionKing09
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 8:10 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Feb 08, 2011 4:01 pm
Mesaje: 299
Locaţie: London

Neconectat
Al_Mic. scrie:
Frate, asta pot face si fara prostia asta de greva.
Am uploaderi de pe filelist pe mess, le dau sub, si urca pe tracker si pune link si toate cele.
Si acum sa te-ntreb eu pe tine, ca vad ca te-ai gandit la toate.
Cine dracu' crezi ca-ti mai intra pe site, daca ei descarca hd-ro ?
Crezi ca-ti va intra cineva pe site ?
Doar n-or sa mai urce trackerele filme HD-ro ?
Practic, n-o sa rezolvi nimic cu aceasta greva, pentru ca n-o sa se schimbe nimic, utilizatorii or sa faca tot ce-au invatat, descarca hd-ro si-i doare la basca de noi.

Păi de asta ziceam să fie greva, nu doar atât. :drag:


Sus
Al_Mic.
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 8:14 pm
Nu mi-ai inteles mesajul, cinteste-l din nou.


Sus
Wise Guy
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 8:15 pm
Ma "bag". :bananadance: :bananadance: :bananadance: Si asa proiectele mele se intind pe o perioada mai lunga de timp, asta daca nu cumva apare vreun film de mana a doua sau a treia pe care sa-l traduc in 3-4 ore. :biggrin: :biggrin: :hahaha:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România