FAQ
Acum este Dum Iun 16, 2024 12:20 am



Autor Mesaj
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Sâm Apr 06, 2013 1:17 pm
Citat:
ce atitudine ai avut cand eram facut pe forum acolo "Avocacatul31" sau cand eram amenintat cu bataia? I-ai pus la punct pe respectivii grobieni, te-ai facut ca nu vezi, sau te-ai bucurat?). Pot intelege ca in focul discutiei le-au cedat nervii. Dar nu am vazut nici pana acum scuze sau sa le atraga cineva atentia pentru nesimtire.


Zici ca nu te-am aparat. Cand cativa oameni de acolo te-au jignit, ai raspuns cu alta jignire, ba chiar cu dobanda. Brili a fost injurat de mama aici. Tu dincolo, inca nu. Cand ei au sters credite, ai luat aceeasi masura. Daca numaram hate-topicurile in prezent functionale aici la adresa titrari.ro, cred ca ies mai multe decat sunt dincolo despre voi. Pe cine puteam sa apar, mai exact, si cu ce obraz?
Tu ce atitudine ai avut fata de mine cand te-am rugat frumos sa stergi o amarata de subtitrare proasta? Nu pierdeai nimic, o urcasem eu pe cea buna. Minunea s-a intamplat abia dupa multe luni, dupa multa codeala, cu atata condescendenta de parca as fi fost gratiat nemeritat de la puscarie. Nu ai uitat, asa cum ai pretins. Pur si simplu n-ai vrut. Daca voiai, o stergeai a doua oara cand am pomenit de ea, cu ocazia grevei.
Era de datoria mea sa-l apar pe cel care ma trateaza astfel si face ce-l taie capul cu suburile mele? Fiindca tocmai ai recunoscut ca TS e e trimisul vostru special, deci te reprezinta pe tine.

Cu toate astea, nu m-ai vazut sa-ti raspund cu aceeasi moneda. Nu m-am raliat vreodata mistorulor la adresa ta si nu am urcat niciodata prin alte parti subtitrari de-ale tale. La fel ca multi altii, mult mai multi decat cei care te-au jignit. Din pacate, eu n-am parte de acelasi tratament din partea ta. Si nici alte cateva duzini de traducatori, trecuti sau prezenti.
E simplu: "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". Dar la tine e altfel: "ce-i al meu, e al meu, iar ce-i al tau e tot al meu". E corect? Nu. Iti pasa? Nu. Intentionezi sa faci ceva in privinta asta? Cel mai probabil nu.
Vrei sa-ti tina cineva partea? Acum te sustin doar cei direct interesati. Arata mai intai un minim de bunavointa si de omenie, trecand peste rafuielile personale. Apoi s-ar putea sa-ti gasesti sustinatori chiar acolo unde te astepti mai putin.

Citat:
Sustii acel site chiar si prin faptul ca postezi la ei pe forum.

Here we go again... M-am plictisit deja sa ma "dezvinovatesc". :)
Postez si aici. ba chiar, in ultimele saptamani, mai mult aici decat acolo. Oare o fi insemnand ca va sustin pe voi? :hahaha:

Citat:
Referitor la ce site de pe urma carui site profita, as spune sa te mai gandesti. Vorbesti despre "metodele noastre"? Din nou ar trebui sa te mai gandesti.

La ce sa ma mai gandesc? Am simtit pe pielea mea metodele voastre, le cunosc prea bine. Ati profitat abuziv de munca mea si veti profita din nou cu prima ocazie care vi se va ivi. In prezent, pe titrari.ro nu mai apar subtitrarile voastre noi, ca politica asumata oficial de site. Ale lor apar la voi, tot ca politica asumata oficial de site. Astea sunt fapte, nu vorbe sau pretexte. Cred ca treaba e clara pentru toata lumea.



Iata ce scrie Brili dincolo:
Citat:
Schimband tiparul... propunere adresata SN: Sunteti de acord ca fiecare dintre noi, ca site, vorbind, sa renuntam unul la subtitrarile celuilalt, in afara de ce e urcat de autor ? Propunerea priveste strict SN si titrari.ro.

Acum e mai bine?


Ultima oară modificat de intellect pe Sâm Apr 06, 2013 1:27 pm, modificat de 5 ori în total.


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Sâm Apr 06, 2013 1:41 pm
Citat:
N-am pretenţii absurde să mi se ceară voie din moment ce-am pus-o la liber, în share, pe un site.

Asa-i, e o pretentie absurda pentru oamenii mari si perimata. E obligatorie doar pentru copii, cat ii mai "pacalim" sa creada in povesti, si se cheama "sa ai cei sapte ani de acasa". :)


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Sâm Apr 06, 2013 2:10 pm
Ai mare dreptate in tot ce ai spus, insa nu ai spus tot, ca de obicei.

Daca totul e asa roz si frumos cum spui, de ce se "injura" titrari cu s-n? De ce se sterg credite din subtitrari? Doar toti oferim la fel si totul e neconditionat, nu?
De ce se ia cu forta cand se poate cere voie? De ce exista dusmanie intre noi?

Adica tu spui ca Inchizitia a fost dreapta, ca in numele unui principiu frumos ai voie sa faci orice si sa impui orice. Scopul scuza mijloacele.

Hai sa rezolvam mai intai toate astea si apoi we can live happily ever after, all together or each in their beautiful kingdom.

Uite o idee: un site nou, moderat la comun: doi admini de pe titrari, doi de pe s-n, doi de pe subs. Acolo urca toti, creditele nu se sterg, fiecare semeaza cu numele, site-ul comun si site-ul propriu. Daca uploaderul vrea sa urce ceva, urca pe cel comun, nu la el acasa. And everybody is happy.
N-ar trebui sa fie o problema, nu? Doar toti declara ca nu castiga nimic din site-uri.

Dar sansele sa existe asa ceva sunt nule, iar asta inseamna ca nici tabloul idilic pictat de tine, cel cu daruitul neconditionat, nu e valabil.


Ba o sa ne contrazicem, fiindca una spui si alta faci. :)
Happy happiness. :)


Ultima oară modificat de intellect pe Sâm Apr 06, 2013 2:47 pm, modificat de 2 ori în total.


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Sâm Apr 06, 2013 3:01 pm
Esenta problemei (in care Kprice si intellect sunt "administratorul" si "traducatorul" in general, fara referire stricta la persoanele reale):
intellect nu traduce pentru Kprice, care e perfect capabila sa subtitreze singura, ci pentru poporul roman care vrea sa vada filmul si nu stie sau nu poate sa faca subtitrari.
intellect nu tine minte sa-i fi impus poporului roman sa-i ceara vreo voie. Intellect are o problema doar cu Kprice.
Daca Kprice aduce subtitrarea lui intellect pe site-ul administrat de ea, traficul creste (probabil alaturi de alte beneficii conexe, nu neaparat banesti) si Kprice se bucura ca are un site vizitat, pe loc de frunte in topuri.
In timpul asta, Kprice il trateaza pe intellect ca pe un dusman si il critica ca s-a asociat unui site care promoveaza incorectitudinea si insulta. Iar fiindca cineva de pe site-ul "incorect" o taxeaza pe Kprice, Kprice spune ca e normal sa-l taxeze pe intellect.
Din cauza asta, daca Kprice totusi vrea titrarea lui intellect, ar trebui sa aiba bunul-simt sa-i ceara voie. De ce? Fiindca nu foloseste titrarea ca sa vada filmul, ci ca sa faca trafic si sa se razbune pe site-ul rival. Adica profita fara munca.

In orice carte de morala, religie sau etica, ce face Kprice nu e corect sau macar justificat de ceva bun.
Nimic din toate astea nu e implacabil, cum zice (chiar) Kprice. Totul poate fi schimbat.
Nu vorbim de fatalitate sau de forţe mai presus de puterile noastre. Este vorba despre hotarari luate de oameni, care pot fi inlocuite oricand cu altele, luate de aceiasi oameni.

Este vorba despre legea bunului plac vs cei sapte ani de acasa.
Sf Augustin: "Suferi de pe urma unui om rau? Atunci nu-i rasplati la fel, ca sa nu fiti doi oameni rai". :)


Ultima oară modificat de intellect pe Sâm Apr 06, 2013 3:08 pm, modificat 1 dată în total.


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Sâm Apr 06, 2013 3:18 pm
Kprice ar trebui sa stie ca, asa cum femeile nu obisnuiesc sa spuna direct ce le supara si prefera sa fie "ghicite", asa si barbatii au tendinta naturala sa nu priceapa aluziile femeilor. Imagineaza-ti cum e atunci cand chiar NU VOR sa priceapa. :hahaha:
Vezi ca stii? Kprice poate oricand sa nu-i mai raspunda lui intellect. Oricum intellect n-are nevoie de vorbele lui Kprice, care oricum recunoaste numai ce-i convine ei, ci de fapte. :)


Sus
flavius
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Renunţarea la subtitrările voastre  |  Scris: Sâm Apr 06, 2013 3:33 pm
Citat:
Din cauza asta, daca Kprice totusi vrea titrarea lui intellect, ar trebui sa aiba bunul-simt sa-i ceara voie. De ce? Fiindca nu foloseste titrarea ca sa vada filmul, ci ca sa faca trafic si sa se razbune pe site-ul rival. Adica profita fara munca.


Ce spui tu e absolut indiscutabil. Din moment ce ai aruncat subtitrarea pe net, lumea o sa se foloseasca de ea, si nu conteaza cum se foloseste de ea.
Tu ti-ai cerut vreodata voie de la autorii unei subtitrari in engleza daca poti sa te folosesti de ea? Nu cred.
Atata timp cat tu ai urcat subtitrarea pe net, e ca si cum ai zis: "Descarcati-o si folositi-va de ea!"
N-ai spui nimanui "ba asta e subtitrarea facuta de mine si e strict numai pentru cei care vor sa vizioneze filmul cu ea."
Nu esti marca inregistrata ca sa faci una ca asta, nu este lege pentru asa ceva, cel putin in cazul subtitrarilor din Romania.
...aaa, ca vrei tu, ca ai tu pretentia asta, ca una sau mai multe persoane sa nu sa se foloseasca de ea pentru interes personal,
ci numai pentru scopul de a viziona filmul cu ea, e absolut prostesc. Eu unul cred ca, odata ce mi se pastreaza creditele in subtitrare,
n-am nimic de obiectat. Indiferent ca aduc sau nu trafic unui site. Sunt site-uri online de filme care se folosesc de subtitrarile noastre,
in care ni se sterg creditele si care au mii de vizualizari. Pe ei ar trebui sa ne atintim privirile.
Ca i se scoala lui x de pe titrari si ca el vrea nu stiu ce, putin ma intereseaza si nu dau doi bani pe ce vor ei si pe parerile lor.
Ei ar trebui sa-si vada de sutele de subtitrari furate si plagiate de pe alte site-uri, nu sa vina sa impuna legi de genul, nu va mai folositi de subtitrarile noastre.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România