FAQ
Acum este Dum Iun 16, 2024 9:18 am


Autor Mesaj
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Despre unele filme noi...  |  Scris: Mar Mai 03, 2011 12:27 am
Nu ascund nimanui - caci numai de ascuns nu e asta, nu? - ca am urmarit cu interes filmele productie 2011 ale caror subtitrari au aparut pe site-ul s-n.ro. Am incercat a ma abtine de la comentarii inutile, pe forum, blog sau aiurea altundeva, in ideea ca poate o usoara indulcire a simtului critic n-ar fi fost asa de rea pentru spectatori. Cu toate acestea, filmului made in hollywood parca i s-a citit tekbir-ul in mod repetat dupa tragicul 9/11 - iata ca filmele de science-fiction au renuntat la partea cu science si au abordat-o demential pe cea cu fiction, filmele de dragoste sunt din ce in ce mai siropoase, cele horror sunt "de groaza" si alta nu!
E drept ca s-au turnat cateva filme bune in deceniul trecut si desigur ca mai asteptam cateva. Finally unele dintre ele au vorbit despre razboiul din Golf, Iraq, Iran si alte cateva tari indreptatite sa poarte numele de "cuiul lui Pepelea", si ma intreb cand va aparea vreunul care va vorbi in termeni reali despre proaspatul eveniment ultramediatizat de televiziunile de stiri (cica l-ar fi sinucis pe bin Laden). Au vorbit si despre facebook, si despre ecologie, si despre nazisti. Se pare ca initiativa (artistica?) a acoperit o paleta larga de teme sociale, de nevroze occidentale si de mituri moderne - asa si trebuia sa fie. Nu de mult un imbecil din Florida s-a gandit sa arda o carte, ca si cum respectivul volum in asa scop fusese tiparit, sa aprinda focuri mirosind a nationalism, a intoleranta. Cartea aceea era Coranul. Unii l-au dezaprobat. Altii nu. Si ce legatura are asta cu filmul? Sau cu filmele noi?
Probabil ca intre cele doua nu exista nicio legatura, si totusi ceva nu e in regula vizavi de nisarea filmului american, de impartirea lui atat de categorica pe genuri si pe timpi de lucru. Am vazut atatea seriale peste tot,inclusiv traduse de echipa s-noi, incat imi imaginez ca toti cineastii emisferei nu mai au nimic altceva de facut decat repetitii, si iarasi repetitii - "prolific" e cel mai potrivit cuvant pentru asta si "nisat" e cel mai potrivit pentru impartirea categorica pe genuri, si am ajuns de nu mai inteleg nimic nici din unele, nici din altele.
Dar ma intreb uneori - daca ar rula peste o luna, sa zicem, intr-un cinematograf dintr-o tara araba cateva filmele care azi se turneaza, oare nu s-ar gasi cativa intelectuali cu barba care sa judece, apoi sa dea foc vreunui poster? Ma gandesc ca o asemenea initiativa n-ar mai fi deloc imbecila!!!
Nu de mult am incercat sa vizionez "Jack si vrejul de fasole", varianta cu articol hotarat "the". A fost ca la biserica - rula 5 minute si eu imi faceam cruce. Banuiesc ca vreunul din membrii responsabili din echipa va muta postul asta la categoria "ce mai proasta productie", insa, sincer, am atat de multe din care s-o aleg pe cea mai proasta incat imi vine, uneori, sa creez un grup de suport pentru colegii traducatori si sa luptam impreuna sa impunem o taxa pe imbecilitate. Pe care sa le-o plateasca lor pentru timpul pierdut si efortul depus ca sa traduca respectivele "productii" intr-o limba vorbita in Carpati.

Nici bine nu s-au despartit Oana de Pepe si Monica de Iri al ei si Usama de lumea celor vii, ca observ pe site traducea unui film numit "Elektra Luxx". Ma si bucuram de un film nou, nu stiam nimic despre el, nici nu am citit ceva inainte - era bucuria simpla a unui pasionat de film de un film nou. Primele 3 minute m-am gandit la "Patty diphusa" a lui Pedro Almodovar, apoi mi-am revenit la crunta realitate: un trucaj eroticomic, de o proverbiala lipsa de substanta, un film facut "la misto" - trebuie ca si acolo, in SU ale A, exista niste oameni care marg acasa fiecare la nevasta si copilul lui si trebuie sa-i duca dolarelul pentru painica si cartofiori, si, deh!, au facut un film!!! Dar ce film!!! O absurditate iesita din orisice tipar. Eu o numesc drama si pun intre paranteze cam asa: (pentru oricare spectator).

Ma uit la Box Office top 5 in functie de incasari, astazi, 3 mai. Cu asa filme, nu ma mai mira nimic - nici macar ca un imbecil din Florida a judecat si ars Coranul (o fi platit bietul de el si taxele pentru eliberarea de monoxid de carbon in atmosfera) si cu atat mai mult nu ma mai mira ca spectatorii de la noi cum vad, asa se iecsprima. Iata numa' si numa' un motiv pentru care echipa asta de traducatori ar trebui sa primeasca felicitari: traduc si din alte limbi, nu numai din engleza. Felicitari, deci, oameni buni, felicitari din tot sufletul ca aveti puterea sa traduceti in continuare. Probabil ca e doar satisfactia unei munci facute bine si cu spor!


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Despre unele filme noi...  |  Scris: Vin Mai 06, 2011 10:30 pm
Si iata ca in ziua domnului 6 mai un nene invatacel s-a decis sa oblige legislativ ca filmele sa fie dublate in limba romana. Se baga cineva sa ii adresam o scrisoare deschisa?


Sus
bai3tzash
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Despre unele filme noi...  |  Scris: Vin Mai 06, 2011 10:32 pm
Am auzit si eu azi.
Pur si simplu idioti... Astia chiar nu intreaba pe nimeni inainte sa propuna o lege? Cred ca nici 10% din populatie nu ar fi de acord cu dublarea filmelor.


Sus
BCHMan
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Despre unele filme noi...  |  Scris: Sâm Mai 07, 2011 12:05 am
Din pacate, depinde care parte a populatiei si cum ar intreba-o... Probabil omul si-a zis ca noi de ce n-am fi ca nemtii, italienii etc. Oricum, idiotenile isi gasesc mereu sustinatori.


Sus
bai3tzash
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Despre unele filme noi...  |  Scris: Sâm Mai 07, 2011 7:36 pm
Am citit în treacăt azi o ştire, mai bine zis titlul unei ştiri, că Socaciu parcă, cel care vine cu propunerea legislativă, o face pentru că subtitrările de la TV au fontul prea mic :biggrin: :biggrin:
S-au inventat ochelarii!


Sus
BCHMan
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Despre unele filme noi...  |  Scris: Sâm Mai 07, 2011 7:44 pm
Asta cu fontul mic e tare, daca e pe bune. Omul poate vrea font mare si 3D, sa-i sara in ochi. Sau sa foloseasca programioare gen Narrator, din Windows, sa-i citeasca si lui literele. Poate sunt prea multe in alfabet si le incurca, omul... :biggrin:


Sus
bai3tzash
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Despre unele filme noi...  |  Scris: Sâm Mai 07, 2011 8:38 pm
Hai că am găsit ştirea http://www.gandul.info/news/deputatul-c ... ic-8238789


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Despre unele filme noi...  |  Scris: Sâm Mai 07, 2011 8:54 pm
Sa speram ca parlamentul nu va adopta o lege care sa reglementeze in acest mod difuzarea filmelor. Dar iata ca un prost care vorbeste gaseste cu usurinta pe unii mai prosti ca el, care il asculta si il sustin. Rareori am simtit instinctiv nevoia de a aduce o insulta directa si dura unei persoane, dar de data aceasta... cu scuzele de rigoare dlui dipotat... go f*** yourself, Socaciu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Da, unele state difuzeaza filme dublate, asa este. Noi nu reinventam roata, doar copiem... copiem... ca deh!, asa e-n vest!!! Fir-ar mama ei de functie - fonctia, fonctie, coana limba romana, coana limba romana, ce vrei, renumeratie, dupa buget, mica...


Sus
BCHMan
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Despre unele filme noi...  |  Scris: Sâm Mai 07, 2011 10:11 pm
bai3tzash, pe tine te-am crezut, articolul speram sa fie putin exagerat, ca de, e secolul can-can-ului si a mondenismelor. Mi-ai dovedit contrarul, ca articolul e cat se poate de serios. Urmeaza sa vedem probabil borne kilometrice de marimea panourilor publicitare arborate pe unele fatade de blocuri, sa vada tot romanul cati km mai sunt pana la... Mi-a sarit in ochi un pasaj din articol, in care, presupun, era citat chiar dl deputat. Citez si eu: "Este necesar să existe o protecţie a limbii române, care este atât de atacată în acest moment de neologisme venite în special din limba engleză" De ce nu s-a gandit domnul sa dubleze mai intai diferiti oameni importanti de pe scena politica, "care este" destui si care denatureaza, stalcesc si hibridizeaza limba romana? Sa dubleze si toate aiurelile si scandalurile de pe la ora 17, 18. Sa-si faca intai curat in camara proprie si abia mai apoi sa plece prin vecini.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România