FAQ
Acum este Vin Mai 10, 2024 12:36 am


Autor Mesaj
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Se7en (1995)  |  Scris: Mar Feb 16, 2010 4:41 am
Astept parerile voastre despre acest film. Este sau nu o capodopera?


Sus
gambler
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Se7en (1995)  |  Scris: Dum Feb 21, 2010 3:31 am
Am uitat ce se întâmplă în el, știu că era bun. :lol:
O să-l revăd și o să revin cu păreri. :D


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Se7en (1995)  |  Scris: Dum Feb 21, 2010 4:26 am
Cu siguranta este primul film "politist" pe care crestinii catolici il inteleg mai bine decat crestinii ortodocsi.
:)


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Se7en (1995)  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 5:19 am
"Se7en" este o opera de arta cinematografica deosebita. Filmul, desi thriller, a iesit din canoanele specifice cineastilor americani, fiind plin de semne, sensuri, semnificatii, profunzimi nebanuite cu directionare neta catre filozofie si religie. El este construit pe simbolistica religios creationara a cifrei sapte, avand drept subiect investigarea unor crime in serie comise spre demonstratia celor sapte pacate capitale: zgarcenia, trufia, lacomia, lenevia, desfranarea, pizma si mania. Raul in sine pare un personaj care se autoregenereaza, este prezent pretutindeni, seduce deopotriva personaje si speectatori, devoreaza totul si distruge pana la ultima farama.
Pelicula se exprima fara ocolisuri si este de o spontaneitate ravasitoare. Rareori am intalnit un thriller apt a-mi atrage atentia, iar acesta absolut unic - David Fincher l-a transformat in film de arta suprema. Un film despre viata si imperfectiunea ei eleganta (si bizara).
Interesant: detectivul Mills (Brad Pitt) discuta cu William Somerset (Morgan Freeman) despre cartea "Of Human Bondage", scrisa de (!) W. Somerset Maugham.

Nota mea pentru acest film: 9/10.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România