FAQ
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:52 am


*  Reguli forum
Clasamentul jocului Răspunde dacă ştii:
1. Larra = 9 Imagine
2. Kprice = 6 Imagine
3. Redmax = 4 Imagine
3. Shadow = 4 Imagine
4. Nebuna = 3 Imagine
4. Lynch = 3 Imagine
5. ovidiuhanganu = 2 Imagine
6. BRiLi = 1 Imagine

Autor Mesaj
thunder_oc
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Carui film ii apartine replica...?  |  Scris: Lun Mar 08, 2010 6:36 pm
Cred ca este vorba despre filmul animat "Mary and Max". O poveste pe cat de ciudata pe atat de interesanta despre relatia speciala dintre Mary o fetita plinuta in varsta de 8 ani din Melbourne, si Max un evreu obez in varsta de 44 ani din New York.


Sus
thunder_oc
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Carui film ii apartine replica...?  |  Scris: Lun Mar 08, 2010 8:18 pm
Cred ca am urmarit majoritatea filmelor traduse de echipa noastra, pentru ca, evident, traducem cele mai bune filme :biggrin: :biggrin: . Ce modest, nu?

Eu am sa mentin linia cu care a inceput acest topic si o sa postez un citat dintr-un film foarte apreciat. Sa vedem daca stiti despre ce film este vorba.
"You don't understand. I coulda had class. I coulda been a contender. I coulda been somebody, instead of a bum, which is what I am."


Sus
Eu_I_Myself
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Carui film ii apartine replica...?  |  Scris: Lun Mar 08, 2010 9:56 pm
Membru de onoare

Membru din: Dum Mai 31, 2009 3:58 pm
Mesaje: 61

Neconectat
On the Waterfront (1954).


Sus
thunder_oc
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Carui film ii apartine replica...?  |  Scris: Lun Mar 08, 2010 10:48 pm
Nice shot. E randul tau. What's your challenge? :biggrin:


Sus
Eu_I_Myself
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Carui film ii apartine replica...?  |  Scris: Lun Mar 08, 2010 11:48 pm
Membru de onoare

Membru din: Dum Mai 31, 2009 3:58 pm
Mesaje: 61

Neconectat
Eu am mai degrabă o recomandare: The Man from Earth (2007).
Mie mi-a plăcut şi aş vrea să ştiu ce parere aveţi şi voi (mai ales Ovidiu).
Challenge-ul îl cedez.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Carui film ii apartine replica...?  |  Scris: Mar Mar 09, 2010 1:44 am
Ok, preiau stafeta spunandu-va ceea ce cred despre "The Man From Earth" (2007, regia Richard Schenkman, scenariu Jerome Bixby). Personal nu cred ca acest film apartine genului cu atat de batute cai numit sci-fi. Chiar nu cred asta, desi aparent s-ar incadra categoriei. Am gasit accente subtile si bine pozitionate in cadrul filmului care fac referire la istoria religiilor si la uneloe teorii evolutioniste care apartin biologiei moleculare. Sau poate gresesc intrucatva, caci exista genul stiintifico-fantastic apropiat de fantezie, cel apropiat de thriller sau cel care se incadreaza la actiune. Acest film este chiar ideea de sci-fi asa cum a fost ea gandita la inceputurile cinematografiei si, de ce nu, ale literaturii specifice.

Nu afirm ca este un film magistral. Nu este. Dar depaseste cu mult unele filme care au primit acum mai putin de 24 de ore premii ravnite de cineasti, acelea ale academiei americane - Oscar. Nu ma intelegeti gresit, nu mi-as dori sa fac din "The MAn From Earth" ceva ce nu este, dar sa dam Cezarului ce e al lui si sa spunem ca filmul merita vazut cel putin o data in viata.

Nota mea despre acest film: 8/10.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Carui film ii apartine replica...?  |  Scris: Mar Mar 09, 2010 1:49 am
Si desigur va multumesc ca sunteti prezenti pe forum. E o joaca interesanta si un mod de a afla, unii de la altii, cu ce film putem sa petrecem vremea si care nu e demn de atentia noastra. Sper ca numarul de vizualizari ale subiectelor forumului sa faca din comunitatea initiata de echipa aceasta nemaipomenita subtitrari-noi.ro un grup compact, interesant si interesat de cea de pe urma arta.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Carui film ii apartine replica...?  |  Scris: Mar Mar 09, 2010 1:52 am
Iar acum: simultan satira si drama moderna, acest film evoca pe note vesele si triste povestea unui avocat-pescar intrat in conflict juridic cu bunul Dumnezeu, sau cu reprezentantii lui pe pamant. Departe de a fi un film nemaipomenit, este o poveste relaxanta si ludica in acelasi timp.
Filmul se numeste...?


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Carui film ii apartine replica...?  |  Scris: Mar Mar 09, 2010 9:00 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1650

Neconectat
The Man Who Sued God (2001). L-am vazut, un film bun. :yes:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 137 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România