Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:47 pm


Autor Mesaj
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Intrebare si posibil tutorial  |  Scris: Vin Mar 12, 2010 5:49 pm
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
cine este priceputeanu', sa-mi raspunda si mie
sarmana anticipat

incarc srt in SubtitleEdit cu comanda "Import subtitle with manual chosen encoding" si cu "windows-1250 Central European(Windows)"
in poza de mai jos se vede aceeasi subtitrare in format ANSI si In acest format, in player este selectat formatul ANSI la ambele formate
la mine, in format ANSI nu-mi recunoaste diacriticele(dupa cum se vede in poza) si trebuie sa setez playerul pe Central European
Imagine

dupa ce ii dau save, arata asa
in poza inainte(ANSI) si dupa :

Imagine

intrebarea ar fi: este in regula sa fac asa cu sincronizarile pe care vreau sa le urc, sau lumea o sa intimpine greutati in vizionarea filmelor cu acest encode
eu am Windows 7

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.


Sus
gambler
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebare si posibil tutorial  |  Scris: Vin Mar 12, 2010 6:15 pm
În teorie când salvezi în caractere ANSI se elimină cele care nu fac parte din grup, deci da, cred că ar fi o problemă. Practic, poți încerca cu una să vedem ce iese.


Sus
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebare si posibil tutorial  |  Scris: Vin Mar 12, 2010 6:23 pm
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
pentru OZapacita: stiu treaba cu playerul, am facut si tutorial aici pe forum :yes: :biggrin:

pentru gambler: pai in poze se vede ca am incercat si merge cum am zis fara sa setez playerul pe Central European, si se vede cum arata srt in ANSI si cum arata in formatul ala(si pe film si in srt deschis in notepad)

eu ma gandeam ca treaba cu playerul nu o stie chiar toata lumea si daca ar intampina lumea probleme la vizionarea filmelor pe diferite O.S in varianta asta

eu habar nu am ce inseamna caractere ANSI sau UTF, sau altele, dar imi place sa ma joc cu programele din dotare si asa am descoperit chestia asta si de aceea intreb lumea mai competenta si asa poate le este de folos si altora

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.


Sus
gambler
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebare si posibil tutorial  |  Scris: Vin Mar 12, 2010 6:42 pm
Abia acum am înțeles întrebarea ta. :yes: Adică, dacă salvezi ANSI îți transformă diacriticile în caractere speciale și când vrei să vezi acel text în alt format, dacă recunoaște iar diacriticile? Din încercările mele, nu.


Sus
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebare si posibil tutorial  |  Scris: Vin Mar 12, 2010 6:43 pm
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
le-am atasat pe ambele(cea descarcata de pe site in format ANSI si cea pe care am encodat-o eu), sa se uite lumea si sa ma lamureasca si pe mine
sarmana de atentie


Ataşamente:
Triage.2009.DVDRip.XviD-NYDIC.rar [27 KiB]
Descărcat de 1065 ori
Triage.2009.DVDRip.XviD-NYDIC.ANSI.rar [26.78 KiB]
Descărcat de 1042 ori

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.
Sus
gambler
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebare si posibil tutorial  |  Scris: Vin Mar 12, 2010 6:50 pm
Eu le văd ok pe amândouă, dar nu știu câți au setat sistemul să folosească doar caracterele East European, cum e setat la mine. E ciudat, până acum când salvam în alte formate mi se duceau naibii.


Sus
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebare si posibil tutorial  |  Scris: Vin Mar 12, 2010 7:00 pm
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
dap, nu merge, cea facuta de mine arata asa in Cyberlink Power DVD9:

Imagine

sarmana de informatie gambler, sa vad cum imi setez si eu sistemul, ca habar nu am de unde, presupun ca pe la fonturi, imi bag trompa acum sa vad de unde

sunt curios cum o sa se vada pe dvd player, fac proba acum

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.


Sus
gambler
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebare si posibil tutorial  |  Scris: Vin Mar 12, 2010 7:12 pm
Da, asta am nu mi-a venit în cap să-ți spun, programele astea au unele hibe, câteodată și cu setările bune nu afișează corect.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România