Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:05 am


Autor Mesaj
3ller
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte pentru traducatori  |  Scris: Joi Dec 23, 2010 1:23 pm
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Mai 31, 2009 2:24 pm
Mesaje: 313

Neconectat
Si cum se utilizeaza AVI-Mux_GUI-1.17.8 ???
L-am descarcat de la adresa http://www.filecluster.com/downloads/AVIMux-GUI.html
Am vazut ca nu necesita instalare. Am dat double click pe fisierul AVIMux_GUI.exe si in fereastra deschisa cu drag and drop am urcat fisierele avi si srt, evident cu aceeasi denumire. La sfarsit start. S-a incarcat un fisier avi pe desktop, ca asa am vrut eu. Am luat fisierul si l-am inscriptionat pe un DVD-RW.
Open movie si nimic subtitrare ????!!! Trebuie sa descarc din alta parte versiunea AVI-Mux, poate una profesionala, nu stiu eu cum trebuie folosit sau este un soft de cacao ??????

Am uitat sa precizez ca inainte de START am apasat pe butonul generate data source from files.
O sa caut niste tutoriale, dar la cati nervi am pot spune de pe acum ca programelul este un bullshit original :biggrin:


Sus
blaaaa
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte pentru traducatori  |  Scris: Sâm Dec 25, 2010 8:52 pm
Subtitle Modifier http://www.softset.ro/download_sm_en.html modifici timpii si numarul de semne pe rind


Sus
3ller
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte pentru traducatori  |  Scris: Dum Dec 26, 2010 1:47 am
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Mai 31, 2009 2:24 pm
Mesaje: 313

Neconectat
@blaaaa, multumesc pentru softulet, dar eu am nevoie de un programel care sa includa subtitrarea in fisierele avi si care sa fie mai performant decat AviSub. Adica de un soft care sa nu-mi modifice timpii replicilor ( din pacate se pare ca AviSubul asta face ), sa coloreze subtitrarea, liniile traduse sa poata fi ridicate sau coborate pe verticala, timpii de lipire a subtitrarii sa fie foarte scurti si sa-mi faca si-o l..a daca se poate ( :hahaha: am glumit ).
Imi place foarte mult de Ultra video Coverter, dar acest soft imi converteste formatul fisierului avi, ceea ce face ca procesul de lipire-conversie sa dureze foarte mult. Alt inconvenient e acela ca subtitrarea nu poate fi pozitionata pe verticala si nu poate fi colorata, iar fontul nu poate fi schimbat.
Deci, daca gasesti un soft care sa raspunda la cerintele mele, te rog sa-mi comunici si mie de unde as putea sa-l descarc !
Multumesc anticipat ! :bow:


Sus
blaaaa
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte pentru traducatori  |  Scris: Mie Dec 29, 2010 9:02 am
Sper ca asta sa ti placa si sa ti fie util eu le folosesc deoarece sub data de DVD player este mica http://userxp.tripod.com/sub2divx.htm programelul se cheama sub2divx decarca tot in acelas fisier msvbvm60.dll comctl32.ocx iar unde scrie HERE is a package with the 2 files above descarca DivXMux si BmpToxSub apoi dai cick pe Sub2DivX .exe daca a iesit subtitrare cum trebuie vezi numai cu divx player daca folosesti windows 7 run as administrator daca nu merge click de dreapta pe Sub2DivX.exe >compatibility>run ti programm as windows xp. :diablo:


Sus
3ller
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte pentru traducatori  |  Scris: Mie Dec 29, 2010 11:59 am
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Mai 31, 2009 2:24 pm
Mesaje: 313

Neconectat
Nu-i bun.
Am un DVD Recorder PHILIPS DVDR 3355 si subtitrarea lipita cu sub2divx se vede ca in imaginea urmatoare: Imagine,
adica font negru cu margini albe. Foarte obositoare la privit. Am facut tot felul de presetari inainte de add subtitle si degeaba.
Cel mai bun soft de incarcat subtitrari ar fi AviSub, dar din pacate am observat ca, in proportie de cca. 60% din cazuri, micsoreaza automat timpii de afisare ai replicilor. E ciudat pentru mine si in acelasi timp neplacut.
Nu-mi ramane decat sa astept un program adevarat. Mai este pana la a doua venire :biggrin:


Sus
sorin5
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte pentru traducatori  |  Scris: Joi Ian 16, 2014 10:35 am
Cum se poate sincroniza o subtitrare WEB-DL ?
Vă rog un răspuns la sorin5@windowslive.com.

Mulţumesc !


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România