Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Sâm Apr 20, 2024 9:21 am



Autor Mesaj
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Pareri de rau publice despre titrari.ro  |  Scris: Vin Dec 18, 2009 4:42 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Draga titrari.ro
Am avut o mare dezamagire ieri cand am ajuns acasa sa vad ca mi-am editat zeci de subtitrari de la voi de pe site. Pagini intregi ale siteului vostru, erau pline cu traducerile echipei noastre Subtitrari-noi, culmea, la uploader aparand Avocatul31. Deoarece eu nu mi-am editat uploadurile, singura explicatie este ca un moderator de la voi a facut acele editari. In fapt, update-urile de arhive constau in stergerea din fiecare subtitrare a denumirii echipei si a siteului nostru, precum si in completarea arhivelor respective cu sincronizarile realizate de noi. Mai mult, au aparut conturi noi, care urca in nestire de la noi tot ceea ce traducem.
Niciodata din subtitrarile realizate de voi si care s-au urcat la noi pe site (Exclusiv de catre useri) nu s-a sters linia cu titrari.ro. De multe ori chiar, au fost refacute creditele din care lipsea aceasta mentiune, ori s-a pus autorul corect in subtitrarile realizate de veverita_bc si danatom, subtitrari preluate de pe alt site avand alti autori (stiti la cine si la ce ma refer).
Procedeul in sine demonstreaza ca nu sunteti cu nimic mai buni decat subs.ro. Imi pare rau ca un site pe care il stiam serios apeleaza la asemenea procedee.
Lasand la o parte faptul ca timpul in pierdut de moderatorul titrari.ro la stergearea partiala a creditelor subtitrarilor noastre putea sa traduca un film sau un serial, consider ca nu asta este modul de a reveni in fruntea siteurilor de subtitrari. Traduceti. Este asa de greu? Timpul pierdut cu cautarea pe alte siteuri a noutatilor si a le urca la voi poate fi folosit mai bine, cred eu, cu traducerea unor filme noi.
Va reamintesc ca usoara scadere de trafic a siteului unde va desfasurati activitatea se datoreaza in mare parte si faptului ca ati indepartat multi traducatori valorosi , dintre care ii amintesc pe Sabian si pe felixuca.
In aceeasi idee, si eu am fost fortat sa nu mai urc subtitrari la voi pe site.
Titrari.ro a devenit un loc in care lumea intra din inertie, unde nu mai gaseste subtitrari noi, subtitrari de calitate, cu mici exceptii. Luand subtitrarile noastre si urcandu-le la voi cu creditele partial sterse (fara denumirea echipei care le-a realizat si a siteului unde acestea au aparut in premiera) nu va face sa reveniti in frunte, ci doar va coboara in mocirla morala in care se zbat alte siteuri.
Nu-mi doresc nimic mai mult decat sa ma contraziceti si sa stergeti de pe siteul vostru traducerile noastre care nu contin echipa si denumirea siteului si sa munciti la realizarea sincronizarilor, nu sa le luati de la altii. Este urat sa procedati altfel. Voi fi primul care sa-mi cer scuze fata de voi in momentul in care acest lucru se va realiza.
Pana in acel moment, ii asigur in continuare de consideratia mea pe acei putini de acolo care au taria morala sa realizeze ca ceea ce faceti este gresit.

Avocatul31

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
persana
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Pareri de rau publice despre titrari.ro  |  Scris: Vin Dec 18, 2009 6:06 pm
Sub nickul asta sunt un ilustru, ma rog, ilustra necunoscuta pe titrari.ro.Dar probabil veverita_bc si danatom isi aduc aminte de codecd si de suburile urcate sub acest nume pe titrari si de stergerea lor imediata, pentru a reapare dupa 2-3 ore sub ilustra lor semnatura.Recunosc acum ca de cand avo m-a invatat meserie, calitatea tehnica a acelor traduceri lasa de dorit.Nu stiam sa pun diacritice, nu stiam regula celor 43 de semne si alte erori tehnice.Dar asta nu inseamna ca daca corectezi un sub trebuie sa ti-l si insusesti.Eu personal am refacut traduceri de la 0 si nu am sters numele traducatorului, nici macar nu m-am mentionat in acel sub, ci am scris simplu pe site "corectat subtitrari-noi team" sau eventual persana. Din toate suburile de pe titrari.ro unul singur a reusit sa supravietuiasca sub nickul meu, poate pentru ca era o vechitura.Dar traducerea era buna, de aceea mi-au furat suburile.In general nu ma deranjeaza sa mi se uploadeze traducerile pe nici un site, chiar daca este rival, dar pe titrari.ro refuz sa mi se urce vreo traducere.Cam asta este, si Kprice, scuza-ma, nu pot fi in spiritul Craciunului si sa ingrop securea razboiului, e prea mult pentru mine, pentru ca doi ani nu am mai tradus nimic....de ciuda si de scarba.Noroc cu florinA :twisted: Cam asta este parerea mea despre titrari.ro, probabil sunt rea, dar ce va asteptati de la o matza maidaneza? :mrgreen:


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Pareri de rau publice despre titrari.ro  |  Scris: Vin Dec 18, 2009 6:24 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Lasand la o parte diversele acuzatii de furt indreptate impotriva unuia sau altuia de pe acel site, esenta problemei este ca pana in acest moment nu ne editau subtitrarile, nu ne stergeau liniile cu siteul si echipa. Este un lucru care tine de bun simt. Spre deosebire de alte siteuri, pe titrari acest bun simt inca exista (la trecut). Acum s-a dus odata cu pretentia lor de a fi cel mai bun site de subtitrari... :|

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
thinkerbelle
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Pareri de rau publice despre titrari.ro  |  Scris: Vin Dec 18, 2009 6:52 pm
My $0.02: Orice s-ar zice pe aceasta tema e pur si simplu degeaba atata timp cat nu realizeaza elementarul adevar: incalcarea drepturilor de autor.
Da stimati colegi, chiar daca acestea sunt postate pe internet, drepturile de autor raman valabile, doar proprietarul acestor drepturi poate autoriza publicarea creatiei sale pe alte site-uri, asa zisii uploaderi nu fac decat sa le incalce grosolan.
Cat despre titrari.ro zau ca n-am nici un regret, poate doar ca trebuiau sa ajunga aici mai devreme.


Sus
dorula
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Pareri de rau publice despre titrari.ro  |  Scris: Vin Dec 18, 2009 7:44 pm
Un singur cuvant pentru cei ce isi bat joc de munca traducatorilor in acest fel, indiferent de site: marlani.


Sus
thunder_oc
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Pareri de rau publice despre titrari.ro  |  Scris: Sâm Dec 19, 2009 6:11 pm
Daca si acest site care ma face sa nu le mai scriu numele au ajuns sa se preteze la asa ceva, inseamna ca intr-adevar avem un cuvant de spus printre siturile cu cea mai mare popularitate si in materie de subtitrari noi. Asta nu poate decat sa ne bucure. Pe aceasta cale le urez tuturor ''hotilor'' de subtitrari, La mai mare. :)))))


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Pareri de rau publice despre titrari.ro  |  Scris: Lun Dec 21, 2009 3:05 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Din nou pareri de rau pentru titrari.ro. :cry:
Am citit un text pe forumul nostru privat (pus la dispozie de Ozapacita) in care un oarecare Alex C, isi da si el cu parerea. Desi mentioneaza de vreo 2 ori ca nu vrea sa fie o replica a comentariului meu pe acest forum, a scris multe cuvinte, formand chiar fraze, in care se referea la acest site. Ba chiar m-a si nominalizat intr-un context nu prea prietenos.
Am activat acolo multi ani (adica doar urcand ceea ce traduceam), inca dinainte ca Alex C sa aiba calculator, probabil.
Nu mi-am permis sa imi dau cu parerea despre traducerile domniei sale sau ale sefului sau si nici n-am s-o fac.
Ii aduc aminte lui Alex C ca la concursul Traducatorul Anului de anul trecut am fost votat pe titrari.ro pe locul doi (apropo, am renuntat sa mai astept premiul respectiv, asa cum si cei de acolo au renuntat sa mi-l mai ofere). Nu stiu si nici nu m-a interesat daca a participat si eventual pe ce loc a iesit Alex C.
In toata insiruirea domniei sale de cuvinte (se observa munca depusa de el pentru cautarea acestora in dictionare), evita fondul problemei. Stergerea de catre titrari.ro a creditelor din subtitrarile noastre, pe care le fura de pe siteul nostru.. As fi onorat sa imi fie sterse toate subtitrarile de pe un site in care unii ca Alex C sunt moderatori. Singura explicatie pentru replica sa, ar putea fi faptul ca el este cel care a sters creditele noastre din subtitrarile facute de noi. Merg pana acolo incat sa banuiesc ca el este si cel care, cu ajutorul mai multor conturi urca intr-o veselie subtitrari de la noi de pe site.
Acest subiect este in discutie, si nu calitatea subtitrarilor noastre. Ma gandesc ca daca nu ar fi bune, d-ul Alex C nu ar alerga dupa ele la noi pe site sa le urce repede pe titrari.
Daca se doreste, putem face oricand o comparatie intre traducerile mele si ale domniei sale (atunci cand traduce si nu este ocupat cu stergerea creditelor din subtitrari).
Inchei asigurandu-i din nou de consideratia mea pe acei putini de pe titrari care realizeaza nivelul la care au ajuns, precum si vinovatii pentru acest fapt.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
tiberiu26
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Pareri de rau publice despre titrari.ro  |  Scris: Mar Dec 22, 2009 5:23 pm
Site Admin

Membru din: Dum Mai 24, 2009 11:03 pm
Mesaje: 25

Neconectat
Pana acum ceva timp erau un site serios, care nu se pretau la asemenea magarii. Genul asta de furtisaguri si magarii fiind facute de un alt site celebru. Acum putem pune egalitate intre cele doua siteuri.
Ca urmare, ii rugam pe uploaderi ca atunci cand urca subtitrari de pe titrari.ro, sa faca cum considera de cuviinta, fie sa lase linia cu siteul titrari in subtitrare, fie s-o stearga, asa cum fac si ei cu subtitrarile pe care le iau de aici. Eu personal nu am sa le mai verific si nici nu am sa mai inserez linia respectiva. :|


Sus
sholva
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Pareri de rau publice despre titrari.ro  |  Scris: Vin Dec 25, 2009 4:10 pm
Citat din comentul unui admin de pe un site care urmeaza sa ceara bani membrilor pentru a avea acces la subtitrarile "comise" de el:Asta e viata. Cel putin aici in Romania. Si astia sunt oamenii crescuti in mentalitatea acestui spatiu. Eu pe subs.ro am corectat zeci de subtitrari semnandu-ma, aproape anonim, corectarea ST subsro team, o echipa care nu exista decat cu numele. Cand n-am mai fost de folos pentru ca am refuzat sa le mai pun subtitrari pe site (tocmai pentru ca din cauza lor numele meu mereu era sters din traduceri pe celelalte site-uri), au actionat ca ciobanii. Cazul descris mai sus nu e singular. Subs.ro plagiaza titrari.ro, titrari.ro plagiaza subs.ro. Dar hai sa ne punem o intrebare fireasca: pentru ce se cearta site-urile de subtitrari ? Nu cumva banul e cel care naste aceste ambitii idioate de a te razboi cu celalalt si de a-i sterge numele din subtitrari ? 99% sunt traducatori n-au nici o vina ca se afla intr-o barca sau alta, dar continuand in acelsi loc si neavand taria sa se separe de o tabara, cad in plasa intinsa de acei 1%, admini sau proprietari ai site-urilor respective. Eii ii manipuleaza, si, cum in general sunt pusti care in loc sa-si gaseasca un loc de munca (nu prea ofera tara asta perspective, dar decat sa stea pe spinarea parintilor si sa le consuma banii, mai bine s-ar duce si ar aduce si ei un ban in casa) isi irosesc tineretea in fata monitorului de la calculator traducand pentru niste oameni impliniti, cu familie, cu slujbe bine platite, care castiga sute de euro pe luna in plus pe langa toata bunastarea lor. V-ati intrebat vreodata ce fel de oameni sunt cei din spatele siteurilor de subtitrari ? Puneti-va si aceasta intrebare. Poate daca ati cunoaste adevarul, in viata vietilor voastre nu v-ati mai dori sa traduceti si o simpla propozitie.

Problema este ca desi am iesit din sistem de aproape un an de zile, subtitrarile noastre, desi nu sunt urcate pe nici un site de catre noi, totusi, sunt furate, plagiate. Ce sa intelegem ? E frustrare ca ai pierdut ceva ce niciodata n-o sa mai ai ? E prostie ? E orgoliu nestapanit ? Sau pur si simplu mentalitate romaneasca ? Lucrurile nu sunt atat de simple pe cat par la o prima vedere, si in spatele acestor plagiaturi si furturi se afla bani, interese, oameni mizerabili si/sau naivi care cad la mijloc. Cata vreme esti intr-o tabara si vezi ca subul e plagiat, si nu zici nimic, din contra, dai si tu picioare in fund celui care iti atrage atentia, cum am patit eu la acest episod, poti sa consideri acea persoana ca nefiind patata cu acelasi caracter mizer al sefilor care ii instiga ?

In fine, o ultima remarca:
"de multe ori traducatorii o sa ramana cu bucuria unui lucru bine facut si cu regretul ca munca lor a fost insusita de cei fara coloana vertebrala". De ce, pe munca si sanatatea ochilor tai, pe timpul tau liber, sa ramai cu regrete ? Daca din start privim lucrurile ca si cum asa sunt ele si nu se poate face nimic pentru a le schimba, inseamna ca suntem niste ratati ai acestei vieti. Cine spunea ca viata e o lupta nu se insela.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România