Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Mar Apr 23, 2024 10:38 pm



Autor Mesaj
Phantom
Mesaj  Subiectul mesajului: Poze din vacanţă  |  Scris: Lun Aug 23, 2010 9:41 am
Voi ce-aţi făcut în vara asta? :sneaky: Aveţi şi fotografii să ne arătaţi? Dacă da, vă aşteptăm să postaţi cele mai frumoase imagini surprinse din vacanţele voastre.


Poze de la Colloseum
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Poze tot din Roma
Imagine
Imagine





Hărţile imperiului roman antic
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Poze tot de prin Roma
Imagine
Imagine


Fori romani
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Poza la o biserică veche din Roma
Imagine

Poza făcută la o cetate
Imagine

Statuia lui Cezar
Imagine

Colloseumul
Imagine

Altare della Patria
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Fontana di Trevi
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Piazza di Spagna
Imagine
Imagine
Imagine
Vatican - San Pietro
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Poza asta e facuta de pe plaja din Ostia si în poză vedeţi o bucăţică din Marea Tireniană
Imagine

Lângă un lac din Bergamo de câţiva km.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Un monument dedicat aviatorilor dintr-o comună din Bergamo
Imagine

Dintr-un parc din comuna în care am stat eu
Imagine


Ultima oară modificat de Phantom pe Lun Aug 23, 2010 7:29 pm, modificat 1 dată în total.


Sus
Lynch
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Poze din vacanţă  |  Scris: Mar Aug 24, 2010 12:13 pm
La Roma mă mai pricep puțin, așa că, dacă-mi dai voie, vin cu niște lămuriri suplimentare la pozele tale, Phantom.

Imagine
În imagine e Arcul lui Constantin. Ridicat de Constantin cel Mare, da, ăla cu noul oraș, Constantinopol, în imediata apropiere a Colloseumului, dar, mai important, după ce se termină Via Sacra, aflată în forul roman, cuprinsă între arcele lui Titus (spre Colloseum) și al lui Septimius Severus (spre Capitoliu), și încheie Via Triumphalis, care începea din Cîmpul lui Marte. Arcul este construit în 315, după înfrîngerea lui Maxentius din 312. Ca de obicei, Constantin este atît de original încît spoliază o mulțime de elemente decorative de la monumentele mai vechi, pe laterale putînd fi văzute inclusiv figuri de daci luate de pe Columna lui Traian.

Poze tot din Roma
Imagine
Imagine

Ceea ce vedeți sînt imagini cu palatele de pe colina Palatină, centrul Romei. Aici ar fi fost grota în care Romulus și Remus au fost alăptați de lupoaică și tot aici, arheologic, ar fi început Roma. O serie de împărați au avut palatele pe Palatin: Biberius, Octavian Augustus, Domițian (Palatul Flaviilor). La poalele lui se află Forul. Și, bineînțeles, leandri...

Hărţile imperiului roman antic
Sînt făcute în vremea lu Mussolini, avînd evident rol propagandistic.


Poze tot de prin Roma
Imagine
Imagine
Imaginile sînt făcute spre Piața lui Augustus și spre cea a lui Traian (în stînga, în afara cadrului).

Fori romani
Imagine
Ce se vede în fotografie cu niște ziduri mai înalte și mai noi în jur, chiar în centru, este un drum medieval, cum medievale sînt și zidurile din preajmă. Diferența de nivel de locuire între Evul Mediu și Antichitate, cum se poate vedea de altfel, este de circa un metru.

Poza făcută la o cetate
Imagine
Îmi scapă acum ce anume este, dar aceea nu este o cetate...

Altare della Patria
Imagine
Mai este numit și Monumentul lui Vittorio Emanuele al II-lea sau Il Vittoriano. A fost ridicat în ultima parte a secolului XIX și terminat la început de 1900, în cinstea lui Vittorio Emanuele al II-lea, regele care a reușit unificarea Italiei (1871).

Fontana di Trevi
Imagine
Cea mai mare și mai importantă fîntînă barocă din Roma, forma ei actuală, ca și poziționarea, i se datorează lui Gianlorenzo Bernini, unul dintre cei mai importanți arhitecți din secolul al XVII-lea, care a făcut și colonada din Piața Sf. Petru, Palatul Barberini (inclusiv Fontana del Tritone), ca și vestita Fîntînă a celor patru fluvii, aflată în Piața Navona. Aceasta, aflată lîngă Fîntîna maurului, făcută tot de Bernini, este considerată cea mai importantă operă a sa. Deși proporțiile mi se par puțin greșite.

Piazza di Spagna
Este cea mai mare scară din Europa.
Imagine
În imagine se află Trinita dei Monti, biserică renascentistă cu una dintre cele mai faine lumini naturale în interior din cîte am văzut. Din piațeta din fața ei ai o panoramă splendidă asupra Romei. Iar primăvara înnebunești cînd vezi cum stau florile pe scările ce duc spre ea din Piazza di Spagna.
Imagine
Cam la orice oră din zi și din noapte, scările sînt pline de lume. De sus, se poate ajunge imediat, în cinci minute, în Villa Medici și în Villa Borghese, parcuri imense în mijlocul orașului.
Imagine
Fîntîna luntrii (Fontana della Barcaccia).


Poza asta e facuta de pe plaja din Ostia si în poză vedeţi o bucăţică din Marea Tireniană
Imagine
La Ostia merită văzută, dincolo de mare, și vechea Ostia Antica, așezare care poate fi comparată cu Pompeii în privința păstrării. Cît despre mare, cel mai bine e să ajungi la Colombo, iar de acolo te duci la Canceli 7, una dintre porțile spre mare. Iar acolo e cea mai faină plajă din zonă. Ceea ce înseamnă, din mijlocul orașului, nu mai mult de o oră. Asta, evident, dacă nu ai la dispoziție timp (nici o mașină n-ar strica) ca să ajungi la Sperlonga, unde, dincolo de Peștera lui Ulise, am văzut plaja și marea cele mai cele din cîte am încercat.


@Kprice: la noi e mai cunoscută forma Sinigaglia. Cît despre „senegalezi”, puteai mai bine să le spui chiar francoțîți. :hahaha: :crazy:


Sus
Phantom
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Poze din vacanţă  |  Scris: Mie Aug 25, 2010 10:41 am
Mulţumesc pentru informaţiile suplimentare, Lynch. Am o întrebare pentru tine. De unde ştii atât de multe despre Roma?


Sus
Lynch
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Poze din vacanţă  |  Scris: Mie Aug 25, 2010 3:24 pm
Cu mare plăcere, Phantom.
Răspunsul la întrebarea ta ar fi unul dublu, dar mă voi mărgini la partea sa cea mai simplă: am trei luni de cînd locuiesc în Roma. :)


Sus
OZapacita
Mesaj  Subiectul mesajului: Pozici personale  |  Scris: Vin Oct 01, 2010 1:47 am
Ma fascineaza cerul, si pentru ca am prins unul superb in ultimele zile petrecute in Baia Mare, am decis sa va postez doua din poze.
Era superb. Cu cat priveam norii mai mult, cu atat mi se parea ca sunt tot mai jos si mai jos. Parca erau deasupra hotelului.
Cu toate ca era innorat, norii erau foarte pufosi. Am mai prins asa o noapte, in care am stat 2 ore sa ii privesc, dar aia erau de un alb imaculat, la fel, incredibil de pufosi si de frumosi. Pacat ca nu am fost inspirata atunci sa ii pozez. Nici nu stiu cum ar fi iesit, ca eu ii priveam la 2 noaptea :hahaha: :hahaha: :hahaha:


Ataşamente:
HPIM4043.jpg
HPIM4043.jpg [ 414.37 KiB | Vizualizat de 13328 ori ]
HPIM4039.jpg
HPIM4039.jpg [ 390.42 KiB | Vizualizat de 13325 ori ]
Sus
OZapacita
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Poze din vacanţă  |  Scris: Vin Oct 01, 2010 3:06 pm
Oopsy, am unit subiectele. Nu am vazut topicul asta. :blushing:
Pozele mele nu-s din vacanta, :cry: is din alt fel de "vacanta". :hahaha:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România