Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:27 pm



Autor Mesaj
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Joi Iun 07, 2018 12:42 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Cine ma poate ajuta cu formarea unui chestionar pe tema asta? Astept mesaje pe privat. ( PM )

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
nix
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Lun Dec 17, 2018 1:02 pm

Membru din: Joi Oct 23, 2014 9:22 pm
Mesaje: 6

Neconectat
Faceti un sistem de donatii si donez si eu. Urmaresc destule seriale si mi-e mult mai usor cu subtitrare in romana decat in engleza...


Sus
onelos
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Mar Dec 18, 2018 12:17 pm
Avatar utilizator
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Sâm Noi 07, 2015 1:09 pm
Mesaje: 9

Neconectat
Donez și eu.

_________________
Be smart or die trying !


Sus
ursulache
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Mar Dec 18, 2018 1:44 pm
Ok si pana la urma cum facem sa donam? :)


Sus
dana-100
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Mar Dec 18, 2018 9:55 pm

Membru din: Joi Oct 08, 2009 10:12 pm
Mesaje: 8

Neconectat
Voi dona cu mare placere.Astept cu interes atat pensia cat si conditiile de plata.


Sus
eucry
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Mie Dec 19, 2018 9:20 pm

Membru din: Vin Iun 16, 2017 9:05 am
Mesaje: 2

Neconectat
Si eu..


Sus
Libra
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Mie Dec 19, 2018 9:29 pm
Donator SNTeam

Membru din: Sâm Iun 23, 2018 1:13 am
Mesaje: 2

Neconectat
Donez si eu


Sus
camyt
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Mie Dec 19, 2018 10:53 pm
si eu as dori sa donez....cum se procedeaza pana la urma?


Sus
Libra
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Mie Dec 19, 2018 11:44 pm
Donator SNTeam

Membru din: Sâm Iun 23, 2018 1:13 am
Mesaje: 2

Neconectat
Cea mai simpla metoda de sustinere a traducatorilor ar fi prin platforma Patreon,suma minima care se poate dona este doar $3.00, plata se poate face direct cu cardul sau prin Paypal. Cei de la Addic7ed folosesc aceasta platforma si au aproape 200 de donatori, sunt convins ca am putea sa strangem si noi macar 20-30 iar cu banii rezultati sa se organizeze con.c.u.r.s.u.ri si premieri pentru traducatori.


Sus
DP4Some
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Vin Dec 21, 2018 4:14 pm

Membru din: Dum Mar 04, 2018 12:35 pm
Mesaje: 5

Neconectat
E destul de greu sa obtii ceva din donatii. Eu vad doar 2 metode prin care donatiile pot fi cerute si doar a 2-a mi se pare viabila, care mai mult seamana cu o vanzare a produsului, decat cu o donatie, singura diferenta e ca pot contribui mai multe persoane la pret, astfel incat sa fie convenabil pentru toata lumea:

1. Cum ati avut si inainte ... "ofera o cafea" sau ceva de genul, donatie paypal/eventual direct transfer intr-un anumit cont, ca mai toata lumea are card sau stie pe cineva cu card si e mai simplu. Dar aici intervine corectitudinea celui care primeste sa imparta in mod egal. Apoi s-ar putea sa nu fie destule donatii pentru a avea ce imparti. Nu prea vad o reusita acestui sistem cu "cine vrea doneaza, cat vrea etc".

2. Va uniti toti traducatorii (sau cel putin doar cei care vor sa obtina bani pe traduceri) si site-urile de subtitrari, formati doar o singura comunitate, ca nimeni sa nu poata trisa. Apoi faceti un sistem de "puncte". Stabiliti de comun acord cu traducatorii un pret/episod serial si un pret/film (mi se pare normal sa fie mai scump filmul, e mai mult de tradus). Si oferiti pachete de puncte celor care transfera (doneaza) bani. Sa zicem ca faceti public un iban unde fiecare e liber sa trimita ce sume vrea (in lei, ca nu-i nevoie sa va complicati). Apoi la o adresa de email, trimite print screen sau datele tranzactiei. Dupa ce e confirmata tranzactia primeste n puncte (de ex 10 puncte = 1leu si eventual cine trimite 50-100 lei sa primeasca puncte extra). Fiecare episod/film sa aiba un nr de puncte necesar inainte de a putea fi downloadat de oricine. Absolut toate subtitrarile sa fie puse pe liber doar dupa ce se aduna nr-ul necesar de puncte/episod sau film, indiferent cine doneaza. E adevarat ca vor aparea situatii in care doneaza doar 20 persoane, dar vor beneficia de film alte cateva sute....insa daca dai drumul episodului doar donatorilor nu poti avea certitudinea ca cineva care a folosit 1 punct n-o va da la liber in alta parte si risti sa nu mai aduni punctele necesare... Donatorii, platesc eliberarea subtitrarii cum ar veni, nu obtinerea ei... Astfel si traducatorii stiu ca la episodul x si-au facut banutul. Si nici nu au de ce sa se certe ca unul ia mai multi bani decat altul, fiecare ia functie de cerere/oferta si-si poate calcula banii...
Eventual la mica intelegere cu traducatorii, din banii castigati/episod retine si site-ul x procente (stabiliti voi). Eu cred ca daca fiecare traducator stie ca ia x bani/episod si x bani/film, vor fi si mai multi traducatori.
Acum... cumva va trebui si traducerea sa fie cat de cat ok, nu google translate si alte minuni ca sa ia teapa cei care aloca punctele, deci traducatorii admisi doar pe baza de dovezi ca sunt in stare sa ofere ceva cat de cat calitativ.
Iar acei traducatori care vor sa ofere gratuit in continuare... sa o poata face in paralel cu cei care vor ca munca lor sa fie rasplatita...
Stabiliti nr de puncte/episod si film de comun acord cu traducatorul serialului/filmului... poate unul vrea 10 lei, altul 5 lei, altul 50 lei... Cand va trimite subtitrarea, se stabileste si pretul... De la bun inceput sa se stie ca site-ul ia un anume procent, sau o suma fixa ce sa se adauga la pretul cerut de traducator.

Problema majora e sa fie destule persoane dornice sa plateasca pt subs. La un calcul simplu, pt ca 10 traducatori sa adune cate 500 lei/luna, trebuie donati macar 5000 lei (fara taxele site-ului etc). Asta inseamna ca 500 persoane sa doneze 10 lei/luna (mi se pare o suma pe care o poate dona oricine), dar nu stiu daca se vor gasi 500 persoane ce sa vrea sa plateasca pt sub-uri. Iar ca o persoana sa dea 100 lei, alta 10 lei etc ... n-ar fi chiar corect. Pe cand cu un sistem de puncte, cu valori foarte mici, sa zicem 10 bani/punct, ar motiva oarecum donarea acelor 10 lei, pt a contribui cu 1 punct la x sub, sperand ca mai vin 100 persoane ce sa ofere puncte... Sigur, daca cineva vrea sa foloseasca toate punctele cumparate doar pt o subtitrare, sa fie liber sa o faca... important e ca traducatorul sa-si scoata banii pe traducere...

La fel se poate incerca utilizarea de reclame cu click pt obtinere de puncte (pe stilul celor din jocuri online, urmaresti reclama sa obtii ceva ingame)...dar cred ca e cam greu sa gasesti un serviciu care sa plateasca destul/reclama si apoi destule persoane dispuse sa dea click-uri pt puncte :)


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România