Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:39 pm



Autor Mesaj
Soparla
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Oraşul meu e mai frumos  |  Scris: Sâm Iun 05, 2010 5:41 pm
Sa ma laud si eu putin... :crazy:

Monumentul lui Mihai Eminescu
Imagine

Sala polivalenta
Imagine

Biblioteca Municipala... scuzati masinile :)))
Imagine

Primaria
Imagine

Biserica din Borzeşti
Valoarea
de simbol a oraşului este Biserica din Borzeşti, ctitorie a voievodului Ştefan
cel Mare şi Sfânt, domnitor al Moldovei în perioada 1457-1504.
Imagine

Sala de gimnastică
Municipiul Oneşti este oraşul marii gimnaste Nadia Comăneci,
locul unde aceasta s-a născut şi s-a antrenat.
Imagine
Imagine

Crucea de pe dealul Perchiu
La altitudinea de 398 metri, pe vârful
dealului Perchiu, este amplasată o cruce luminoasă înaltă de 30 metri. În fundaţia de beton a
monumentului se află un cilindru metalic ce conţine un tub de sticlă vidat în
interiorul căruia a fost pus un document oficial pe care cei ce au ridicat
Crucea de pe Perchiu speră să-l găsească generaţiile viitoare.
Imagine

Cate putin din toate :happy2:


Sus
Soparla
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Oraşul meu e mai frumos  |  Scris: Lun Iun 07, 2010 9:05 pm
dap... dar sa vezi ce frumos era cand auzeam pe strada pe unii zicand "Ce naiba vor sa insemne crengile astea aici" :hahaha: :hahaha:


Sus
Larra
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Oraşul meu e mai frumos  |  Scris: Mar Iun 08, 2010 1:45 pm
Pot sa pun eu poze cu Sibiu? :biggrin:


Sus
dya_alice
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Oraşul meu e mai frumos  |  Scris: Joi Iun 10, 2010 8:50 am
Ia sa ma laud si eu un pic cu orasul meu, Iasi. :boxing:

Palatul Culturii

Frumoasa zidire este o expresie a romantismului sfarsitului de secol si o manifestare a neogoticului ce revine arhitectului I.D.Berindei. Palatul a fost inaltat de Al. Moruzzi(1806-1812) si refacut de Mihai Sturza(1841-1843). Contructia Palatului a durat 2 decenii, dar in 15 ianuarie 1880 palatul se vedea aprins si arzand. Veronica Micle, scriindu-i poetului Mihai Eminescu despre acest incendiu, nota: “Miticule sa fi vazut tu ce spectacol trist infatisa un edificiu in flacari. Mobilierul aruncat pe ferestre, dosarele de zece ani aruncate la voia soartei…”

Stilul palatului e neogotic flamboyant, cu detalii ornamentale, cu elemente heraldice în exterior. Legenda spune că în proiectul iniţial erau prevăzute 365 de camere, dar construcţia are 298 incăperi cu o suprafaţă de aproximativ 36.000 m2. La faţadă sunt 92 ferestre, iar la mansardă alte 36 în ogivă şi două rânduri de baghete.

Astăzi Palatul Culturii din Iaşi este sediul Complexului Muzeal Naţional “Moldova” Iaşi şi cuprinde: Muzeul de Istorie a Moldovei, Muzeul Etnografic al Moldovei, Muzeul de Artă, Muzeul Ştiinţei şi Tehnicii Ştefan Procopiu. În aripa de nord-est a palatului se află Biblioteca Municipală Gheorghe Asachi.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
dya_alice
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Oraşul meu e mai frumos  |  Scris: Joi Iun 10, 2010 8:57 am
Parcul Copou

Daca treci prin parcul Copou , o sa vezi ca totul e atat de verde si placut incat nu ai vrea sa mai pleci.Fie ca ploua , fie ca e foarte cald , racoarea pe care copacii o dau e foarte linistitoare.Parcul arata mult mai bine decat anul trecut , asta poate pentru ca este si campanie electorala , ca doar asa e moda pe la noi...
Imagine

Tot in parcul Copou este si Teiul lui Eminescu

Teiul lui Eminescu este un tei argintiu vechi de circa 250 de ani, aflat în Parcul Copou din Iaşi. Acest copac, denumit şi "copacul îndrăgostiţilor", este locul unde poetul Mihai Eminescu îşi găsea inspiraţia [1]. În plimbările prin Copou, Mihai Eminescu s-a îndrăgostit de tei, venind deseori să-şi adune gândurile sau să discute cu bunul său prieten, Ion Creangă, pe o bancă aflată la umbra protectoare a teiului [2].
Acest tei este cel mai vechi copac din Grădina Copou. Trunchiul teiului, rămas gol în urma putrezirii, a trebuit să fie plombat cu mortar şi consolidat cu manşoane (cercuri) de metal, iar ramurile sunt sprijinite în console.
Imagine

Teatrul Naţional Vasile Alecsandri

Construită în Iaşi, pe locul vechii primării, între anii 1894 şi 1896, clădirea Teatrului Naţional este considerată a fi cel mai vechi şi cel mai frumos lăcaş de acest gen din ţară.

Planurile clădirii aparţin celebrilor arhitecţi vienezi Fellner şi Helmer, ce au proiectat construcţii similare din Viena, Praga, Odessa, Zürich.
Inaugurată odată cu teatrul, uzina electrică a acestuia a marcat începutul iluminatului electric la Iaşi.
În anul 1956, cu prilejul aniversării a 140 de ani de la primul spectacol în limba română, teatrul ieşean primeşte numele marelui poet, dramaturg şi om de cultură Vasile Alecsandri (1821 – 1890).
Clădirea Teatrului Naţional este o veritabilă bijuterie arhitectonică adăpostind adevărate monumente de artă: Cortina pictată în 1896 de meşterul vienez M. Lenz şi terminată de unul din discipoli, prezintă în centru o alegorie a vieţii, cu cele trei vârste, iar în dreapta, alegoria Unirii Principatelor Române (Moldova, Transilvania şi Ţara Românească); Cortina de fier, pictată de Al. Goltz, cu motive ornamentale dispuse simetric, separă etanş scena de restul sălii; Plafonul pictat de Al. Goltz, în culori pastelate, reprezintă alegorii paradisiace, fiind ilustrat cu nimfe şi îngeri şi încadrat în stucatura rococo; Candelabrul din cristal de Veneţia cu 109 becuri.
În prezent, această clădire găzduieşte şi Opera Română.
Imagine

Bojdeuca lui Ion Creangă
Bojdeuca lui Ion Creangă este o casă din cartierul Ţicău, Iaşi, în care a locuit între anii 1872 şi 1889 marele povestitor Ion Creangă. Pragul acestei case a fost trecut şi de însuşi Mihai Eminescu, bun prieten al lui Creangă. Căsuţa, având două camere dispuse de o parte şi de alta a unui antreu, a devenit muzeu memorial la 15 aprilie 1918, restaurări având loc în anii 1942 şi 1985.

Merită menţionat faptul că Bojdeuca lui Ion Creangă este prima casă memorială din România. Primul muzeograf care a prezentat Bojdeuca celor ce veneau să o viziteze a avut dreptul să locuiască în mica bucătărioară din stanga intrării, împreună cu soţia, trei copii şi bunica. La vremea sa, Ion Creanga era recunoscut pentru faptul ca la casuta sa din Ticau detinea un grup destul de mare de pisici (aproximativ 30), iar fiecare purta cate un nume asociat unei persoane reale din viata sa. Spre exemplu, intotdeauna a avut o pisica pe nume Marioara ca si pe matusa sa zgarcita din satul natal Humulesti.
Imagine

Rapa Galbena
Numele "Rapa Galbena" sau "Esplanda Elisabeta" denumesc zona de trecere dinspre bulevardul Copou spre Gara. Zona a fost in trecut una din probleme Iasului, insa a fost transformata in monument istoric dupa amenajarea ei si transformarea intr-un loc de promenada.
Rapa Galbena este inclusa pe Lista Monumentelor Istorice din 2004 si este unul dintre putinele obiective istorice a caror renovare s-a incheiat chiar mai devreme de termenul stabilit. Nu cu foarte mult inainte de termen (2 saptamani), insa la timp ca 2007 sa gaseasca zona cu un nou aspect.

Zona a purtat in trecut denumirea de "Esplanada Elisabeta". In perioada in care amenajarea punctului de trecere intre Copou si strada Garii au fost finalizate (1900), era la moda ca strazile sa poarte nume princiare. Astfel, "autoritatile au zis strazii ce venea dinspre Pacurari: "Regina Elisabeta", esplanadei "Principesa Maria" iar bulevardului spre gara "Ferdinand" (Ion Mitican, Vechi locuri si zidiri iesene, vol. I). Era modul iesenilor de a-si aminti de Casa Regala a Romaniei.
Imagine

Imagine


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Oraşul meu e mai frumos  |  Scris: Joi Iun 17, 2010 9:09 pm
Kprice scrie:
Avem şi noi bisericuţe. :rolleyes:

Biserica Sf. Neculai
Imagine
Biserica Ortodoxă Sf. Dumitru
Imagine
Altă biserică
Imagine
Şi încă o biserică
Imagine
Catedrala catolică "Sf. Petru şi Pavel"
Imagine

Uite asa afla si eu despre un membru al echipei ca este chiar din orasul meu!!!


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Oraşul meu e mai frumos  |  Scris: Joi Iun 17, 2010 10:30 pm
Fotografia e un domeniu in care ma pricep destul de putin, numai explica-mi, te rog, de unde ai pozat tu Biserica Sf. Nicolae din centrul orasului din unghiul acela??????????????
Chiar am verificat acum un sfert de ora - poate din catedrala aia noua de se construieste in orasul nostru de doua decenii???


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România