Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:10 pm



Autor Mesaj
OZapacita
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Trăsăturile personalităţii în funcţie de iniţiala prenumelui  |  Scris: Lun Mai 31, 2010 1:28 pm
Sa zicem ca mi s-ar potrivi, insa nu prea vad daca e relevanta chestia, pentru ca numele il primesti la nastere, (cand inca nu ai o personalitate a ta, construita intr-un anume numar de ani) nu il alegi tu, in functie de ceea ce vei fi pe parcursul vietii. Adica daca sunt o persoana imposibila, sa zic, nu cred ca atitudinea asta, are de-a face cu numele ce mi l-au dat parintii. Adica, nu mi-am constuit o anume personalitate, doar in functie de asta. Sor-mea, de exemplu, are nume care incepe cu aceleasi initiale ca al meu, M.A.R. si ea e o fire putin diferita fata de mine.
E chestie interesanta, insa nu stiu cat de relevanta. Nu cred ca "soarta" a facut sau Cel de Sus, sa port nume cu A, sa pot fi asa cum spune acolo.
Ca asa s-a dovedit, din anumite studii, se poate, insa asta ar insemna sa zicem, ca de acum imi aleg numele la copil, in functie de ce persoana vreau sa fie, sau cum?
Sau eu, stiind cam ce fel de persoana trebuie sa fie daca are nume cu litera A de ex, incerc sa ii indrum pasii, sper a fi o persoana cum spun statisticile.

Long story, though, nu prea cred in astea.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Trăsăturile personalităţii în funcţie de iniţiala prenumelui  |  Scris: Mie Iul 07, 2010 12:42 am
Desigur ca ne putem amuza. Incarcarea cu semnificatii a prenumelor este o chestiune dovedita stiintific. Desigur ca exista si exceptii. Cam 50%, bate usor spre 75. dar petru mine e neindoielnic faptul ca numele are o importanta oarecare, nu foarte mare, in modelarea personalitatii umane.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Trăsăturile personalităţii în funcţie de iniţiala prenumelui  |  Scris: Mie Iul 07, 2010 1:35 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Mie mi se pare amuzant altceva. Am citit (aproape) toate descrierile. Mi se pare ca ma incadrez in toate. Concluzia? Fie aceste caracterizari nu au nicio valoare, fiind facute special pentru a se potrivi cat mai multor persoane, fie am mai multe nume (despre care nu stiu) :hahaha:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
bai3tzash
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Trăsăturile personalităţii în funcţie de iniţiala prenumelui  |  Scris: Joi Iul 08, 2010 4:42 pm
Citat:
Litera M
Esti foarte organizat. Ai vointa si calitati constructive, o gandire logica si iti place sa-i ajuti pe ceilalti.

La mine doar atat e adevarat :)). In rest baliverne, cel putin la mine.


Sus
sandaneagu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Trăsăturile personalităţii în funcţie de iniţiala prenumelui  |  Scris: Vin Iul 16, 2010 2:14 am
Si la mine se potriveste cam 90%. :yes: M-am distrat, nu-mi venea sa cred, cand am citit...parca eram o carte deschisa. Ce or fi facut ursitoarele la nasterea mea?, vreun biznis, ceva.... :rolleyes:
Am pierdut ceva timp si am luat la citit despre initialele cunostintelor si colaboratorilor, mi-am facut notite, de maine am noi arme de atac (chiar daca totul e o gluma, macar e una buna).


Sus
OZapacita
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Trăsăturile personalităţii în funcţie de iniţiala prenumelui  |  Scris: Vin Iul 16, 2010 9:53 am
:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: Sanda, o idee buna, sa stii :hahaha: :hahaha: :hahaha:

Bine ai venit printre noi. :hi:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România