Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:23 pm



Autor Mesaj
pterodox
Mesaj  Subiectul mesajului: Setări subtitrare  |  Scris: Dum Aug 30, 2015 8:36 pm
Salut. I'm new. Hello world.

Am început acum câtva timp să traduc serialul Dreamworks Dragons: Race to the Edge (sezonul 3) pentru „uz personal”, și m-am gândit că, dacă tot nu există încă subtitrare în română pe internet, n-ar strica s-o urc.

Acum, am o întrebare: cum e cel mai recomandat să encodez o subtitrare? Cu toată confuzia legată de diacritice (de exemplu ș cu cedilla vs. comma), cred că cel mai bun mod de a exporta e UTF-8, dar am văzut că multe subtitrări de pe subtitrari-noi sunt codate cp 1250? Nu prea știu care sunt setările default ale diferitelor playere pe Windows, Linux, și OSX.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Setări subtitrare  |  Scris: Dum Aug 30, 2015 9:41 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
1252 - Western european...toata lumea foloseste acest tip de encodare.
Din cate stiu eu daca ai setat la player caracterele Eastern europe recunoaste ambele tipuri de encodare, daca ai orice altceva setat nu va recunoaste 1252 - Western european.
Sper ca m-am facut inteles. O seara faina!

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
pterodox
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Setări subtitrare  |  Scris: Lun Aug 31, 2015 12:27 pm
Got it. Mersi.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Setări subtitrare  |  Scris: Lun Aug 31, 2015 3:22 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
In alta ordine de idei, important este sa traduci. Incearca sa traduci, direct cu diacritice, deoarece AutoCorector-ul nu pune intotdeauna diacriticele unde trebuie. Si indiferent de tipul encodari, putem schimba noi in momentul cand ai postat o subtitrare, important este sa o faci.
O zi faina si bafta!

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
pterodox
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Setări subtitrare  |  Scris: Lun Aug 31, 2015 5:15 pm
Bineînțeles :)
Nu-mi place să am încredere în scripturi care mai devreme sau mai târziu tot vor greși un cuvânt.
O zi faină și ție.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România