Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:04 pm



Autor Mesaj
Soparla
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Articol Jurnalul National - Spuneti-va parerea.  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 1:19 am
Am citit in intregime toate posturile de acolo, cat si de aici... ce cred e ca aceste 2 tabere(asa doresc eu sa le spun sau imi vine mai usor sa le consider asa: cei care sunt de acord si cei care nu sunt cei care sunt pro si cei care sunt contra/etc) vor exista mereu, fiecare dintre ei sa convinga faptul ca tabara lui e cea mai buna prin orice metoda care le trece prin cap... Sincer pe unii imi vine sa-i injur si sa-i pun sa faca ei o subtitrare, dar am destula experienta pe net incat mi-am dat seama ca multi in spatele monitorului sunt mari viteji(multi dintre ei pustani care probabil nici nu stiu ca mai au si usa la casa) si te enervezi degeaba. Lasand toate astea la o parte am un mare respect pentru toti traducatorii, buni sau rai, deoarece nu-i o munca pe care o faci in pauza publicitara de la TV.
:shock: :lol: :twisted:


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Articol Jurnalul National - Spuneti-va parerea.  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 2:47 am
Oameni buni, e inutil sa existe astfel de certuri. Daca traduceti in continuare asa cum ati facut-o pana acum, calitatea muncii isi va spune cuvantul. Va ia cineva subtitrarile? Si ce daca? Vreti sa gustati putin din cupa razbunarii? Luati-va o vacanta de o saptamana. Atunci se va vedea cine traduce si cine nu. Eu, sincer, nu stiu care este cealalta tabara. Nu le stiu pagina de internet. Dar daca sunt asa buni cum pretind, vor rezista concurentei. Daca nu, vor pica. Pur si simplu. Voi sunteti buni pentru ceea ce faceti in primul rand, abia mai tarziu prin ceea ce faceti. Asadar sa adaptam o veche vorba a Academiei Catavencu: cititorii vostri sunt mai inteligenti decat ai lor.


Sus
stefania_const1
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Articol Jurnalul National - Spuneti-va parerea.  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 10:43 am
Asa este creata lumea: bun si rau. Intotdeauna vor exista oameni care va vor multumi si oameni care va vor injura. Dar eu cred ca ceea ce conteaza este ca la finalul zilei sa poti sa te uiti in oglinda. Restul conteaza mult prea putin.


Sus
pub
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Articol Jurnalul National - Spuneti-va parerea.  |  Scris: Lun Apr 05, 2010 5:55 pm
Eu trebuie sa recunosc ca mie unul, traducatorii amatori (amatori in sensul ca nu o fac in cadrul unei organizatii si sunt platiti pentru asta) imi fac viata mai frumoasa si le multumesc pentru asta. Am ajuns chiar sa nu mai caut filmele prima data pe IMDB ci sa vad doar care sunt ultimele filme traduse considerand ca daca a aparut un film dar nu s-a straduit nimeni sa-i faca o subtitrare, probabil ca nici nu merita atentia. Eu unul chiar sper sa va iasa si ceva bani din activitatea voastra pentru ca asta imi garanteaza mie ca fenomenul va continua mult timp de acum inainte. Referitor la comentariile pe seama articolului prezentat mai sus, de mult am ajuns la concluzia ca exista "postatori" profesionisti care simt nevoia sa fie bagati in seama si nu pot realiza asta decat facand comentarii acide, si cretine daca ma intrebati pe mine, despre orice se scrie pe internet. Nu inteleg cum poti sa ai pretentii de la o activitate voluntara, cum te poate deranja ceva ce nu iti produce nici un discomfort doar iti aduce ceava ce ti-ar putea fi util. Probabil ca promptitudinea si numarul mare de subtitrari facute benevol, au dat senzatia, unora, ca sunteti obligati sa executati si comenzi si de aceea cei refuzati sau ignorati se simt frustrati. In ce priveste calitatea subtitrarilor, cred ca cei care au ramas si sunt considerati "monstri sacri" acum sunt cei care au tinut ca numele lor sa nu fie asociat cu titrarile de calitate joasa, ceilalti disparand in umbra asa cum au aparut. Uneori am senzatia ca sunt prieten vechi cu toti cei mentionati in articol, dincolo de animozitatile dintre voi. Am prins o mare parte din perioada cand foarte putine filme erau titrate si trebuia sa stai incordat la un film pentru a intelege dialogurile. Totusi, din cand in cand, cate un prieten (Avocatul31, Veverita_bc, Sabian si alti cativa) isi rupeau din timp si mai faceau cate o subtitrare si atunci vizionarea filmului devenea un regal. Cred ca noii utilizatori "s-au nascut rasfatati" si nu inteleg favorurile pe care le primesc.
Spor in continuare si va multumesc din suflet!


Sus
Azrael
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Articol Jurnalul National - Spuneti-va parerea.  |  Scris: Sâm Mai 15, 2010 9:24 pm
:type: :blink:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România