Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:23 pm



Autor Mesaj
Niklai
Mesaj  Subiectul mesajului: O mica traducere pls.  |  Scris: Vin Ian 16, 2015 9:20 am
Ce inseamna BABALUGATS. Mersi.


Sus
Magda
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: O mica traducere pls.  |  Scris: Vin Ian 16, 2015 7:52 pm
Bună! :)
Depinde de context.
Babalugats - personaj jucat de Denis Hopper în filmul "Luke, mâna rece" (Cool Hand Luke), 1967.
Luate separat:
Babalu - Dumnezeu sau Sfânt în religia santeria.
gats - arme (pistoale, mitraliere) prescurtarea de la Richard Jordan Gatling (inventatorul american).
Baba - bunică sau femeie în varstă, şi tată în multe alte limbi străine.
Lugat - în algeriană înseamnă ureche sau legat (depinde de context), în alte limbi înseamnă monstru sau fantomă.
Sper să te ajute! :)


Sus
Niklai
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: O mica traducere pls.  |  Scris: Sâm Ian 17, 2015 11:23 am
Da despre acel film e vorba si astept traducerea acelui cuvint.Deci cum s-ar traduce nick name-ul ala...BABALUGATS.Filmul a rulat de curind pe TCM dar nu am apucat sa vad cum era tradus acel cuvint.Multumesc.


Sus
Magda
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: O mica traducere pls.  |  Scris: Sâm Ian 17, 2015 2:49 pm
Sincer, am văzut filmul cu foarte mult timp în urmă. Ştiu că era Dragline (interpretat de George Kennedy) care le dădea porecle tuturor. Eu din câte îmi amintesc, (sper ca nu mă înşeală memoria), în tot filmul a fost lăsat Babalugats (beneficiarul pariurilor) nu au tradus ce-ar însemna nick name-ul.
Îmi pare rău ca nu pot ajuta mai mult.
Toate cele bune! :)


Sus
Niklai
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: O mica traducere pls.  |  Scris: Sâm Ian 17, 2015 7:15 pm
Mersi mult de raspuns dar cu siguranta va Mai rula la TCM filmul si sunt curios cum va fi tradus nickul ala.O seara buna.Niklai.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România