Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:44 pm



Autor Mesaj
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Protest  |  Scris: Mie Dec 17, 2014 10:07 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Vreau sa protestez impotriva celor care vaneaza subtitrari, pentru a putea pune link-uri pe FileList catre site-urile lor, desi traducatorul nu face parte din echipa lor. Mi s-ar parea de bun simt ca macar traducatorului sa-i puna echipa corect din care face parte, desi link-ul este catre site-urile acestora.
Cel mai recent exemplu si concret este la subtitrarea "The Good Lie" facuta de bucyfall. Acesta a pus subtitrarea la 0:19. La 0:31 am intrat eu si vazand subtitrarea am zis sa pun link-ul, nu inainte de a o aranja putin tehnic. Cand am intrat sa pun link-ul, ce sa vezi, ce sa vezi, deja puse link-uri sky catre site-ul acestuia la toate variantele desi pe site mie nu-mi aparea decat o varianta.
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, asa ca ma gandesc serios sa ma retrag din acest domeniu.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Protest  |  Scris: Joi Dec 18, 2014 9:11 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Ma alatur oricarei luari de pozitie impotriva nesimtirii. Am mai scris despre asta. Atat titrari cat si subs sunt demne de mila in opinia mea. Ei fac asta pentru trafic. La orice traducere aparuta pe subtitrari-noi pun linkuri pe fl, pentru a mai creste cu putin numarul de vizitatori pe site. In plus, pentru ca nesimtirea sa fie deplina, scriu acolo ca respectivul traducator (indiferent daca se numeste Avocatul31 sau bucyfall) face parte din echipa lor de traducatori! Asta mie mi se pare jenant.
Nu pot sa nu remarc complicitatea celor de pe fl, care nu fac nimic pentru a opri asta. Dimpotriva, lor le convine ca au "negrisori" care le pun linkuri cu subtitrari pe site. Faptul ca userul fl este inselat cu privire la echipa din care face parte traducatorul, sau ca primeste linkuri spre subtitrari traduse jenant dupa sonor, cand pe subtitrari-noi exista aceeasi subtitrare tradusa dupa subpack, nu mai conteaza...

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Protest  |  Scris: Joi Mar 26, 2015 9:50 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
M-am saturat ca toti neghiobii sa fure subtitrari, sincronizari sau sa modifice sincronizarile ca fiind ale lor. Nu era de ajuns ca vaneaza subtitrari pentru a pune link-uri pe FL, acum au trecut la a pune link-urile fara sa aiba sincronizarile in arhiva.
Fac apel la toti traducatorii, sincronizatorii sau proprietarii de site-uri de subtitrari sa fie de acord ca toate subtitrarile sa ramana intacte, fara a fi sterse creditele, indiferent de site-ul pe care se posteaza subtitrarea sau de site-ul care o preia.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Protest  |  Scris: Vin Mar 27, 2015 1:39 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Intotdeauna am sustinut pastrarea intacta a creditelor in subtitrare. Cu alte cuvinte, daca tot o "imprumuti", ai cel putin decenta sa o pastrezi asa cum a facut-o autorul. Ca aducere aminte, stergerea creditelor a fost inventata de subs.ro si titrari.ro. Subs.ro au revenit partial (in ce ne priveste) si au hotarat stergerea doar a echipei. Mai au putin si revin la normalitate. Titrari.ro, din pacate, sunt departe de acest lucru. Imi aduc aminte motivatia lor cand au decis sa ne stearga creditele "Nici Mercedes nu face reclama la Opel". Stupizi pana in maduva oaselor. Raspunsul ar fi: "Dar nici Opel nu le fura masinile!". Inca ii astept sa revina la decenta si moralitate.
In ce priveste faptul ca-si pun linkuri pe Fl chiar fara sa aiba sincronizarea pe site, asta tine de bun simt. Castiga ceva trafic, dar cu ce pret? Iar Fl pierde din increderea userilor atunci cand omul apasa linkul ca sa-si ia subtitrarea sincronizata si nu o gaseste!

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Protest  |  Scris: Mie Apr 01, 2015 9:36 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Desi am fost impotriva grevei traducatorilor, ma vad nevoit acum sa apelezi la siturile de subtitrari, cele care mai fac subtitrari, nu cele care fura, sa gasim o cale de mijloc in asa fel incat cei ca Sky si Distel sa nu mai profite de pe urma noastra.
Noi suntem deschisi oricarei sugestii din partea voastra.
Sau poate domniile lor (sky si distel) sunt deschisi sugestie de a ramane subtitrarile cu creditele intacte.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Azael
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Protest  |  Scris: Mie Apr 01, 2015 10:25 pm
Subscriu!


Sus
JustCosmin
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Protest  |  Scris: Mie Apr 08, 2015 9:58 pm
Traducator

Membru din: Lun Feb 03, 2014 9:24 pm
Mesaje: 55

Neconectat
Azael scrie:
Subscriu!

Idem! :yes:

_________________
Imagine


Sus
bucyfall
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Protest  |  Scris: Mie Apr 08, 2015 11:44 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mie Oct 08, 2014 12:04 am
Mesaje: 52
Locaţie: Bucuresti

Neconectat
Nu ştiu dacă contravine regulamentelor SN, dar eu am urcat ultimul sub şi pe titrari.ro.
http://www.titrari.ro/index.php?page=ca ... z5=1861445
Nu a fost modificat în nici un fel, dar nici sincronizat. Nu ştiu dacă e coincidenţă sau nu,
filelist era picat la momentul respectiv, sau mai ştiu eu ce, dar pare soluţia la toate problemele de mai sus.
Asta, bineînţeles, dacă aşa vor fi tratate toate suburile.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Protest  |  Scris: Joi Apr 09, 2015 7:26 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Ca idee, nu as avea nimic impotriva daca si cei din titrari team ar urca si aici. Dar nimeni de la ei nu face asta. Prin faptul ca urci tu la ei, ii legitimezi. Ii faci un site mai bun, un site pe care urca autorii. Eu zic ca e mai bine sa-i lasi sa si le ia singuri.
In ce priveste ca nu a fost modificat, iti raspund cu "inca". Este evident ca le-a scapat, dar vor observa si vor modifica.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Protest  |  Scris: Mie Apr 15, 2015 11:38 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Daca este cineva care se pricepe la tracker am si eu o intrebare. Cum este posibil ca pe un anumit tracker in momentul aparitiei unui torrent sa fie deja pus si link-ul catre un anumit site de subtitrari? Nu ma pricep la cestiile astea si din fire sunt mai curios. Multumesc anticipat pentru raspuns.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România