Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:13 am



Autor Mesaj
SamMurray237
Mesaj  Subiectul mesajului: Cei ce ne-au dat... note  |  Scris: Mar Sep 16, 2014 10:42 pm
Traducator

Membru din: Mar Iun 03, 2014 6:06 pm
Mesaje: 30

Neconectat
Apropierea noului an școlar pare să-i fi făcut pe unii să jinduiască la meseria de dascăl. Pe unii-i... rod nițel adidașii. Se-ntâmplă... :sneaky: Alții, însă, mai scrofuloși la datorie, au bătut cale lungă pân` aici, au luat plaivazu`, l-au muiat în gură și... poc! Au notat. Au dat verdicte. Tăios ca briciu`... :bananadance: Deh, am și eu fanii mei, care abia așteaptă, invariabil, să-mi bată obrazu`, așa că nu-mi rămâne decât să las și eu capu-n pământ, cu ochii-n lacrămi și să adresez o umilă rugăminte:

Dom` profesor,
Dvs., care văd că sunteți iespert în toate limbile pământului, deci și în cele din care mă chinui să traduc – rusa, polona, bulgara, franceza, germana, engleza – îndurare! Văd că nu cunoașteți decât o singură notă -1 și tare aș dori să-mi arătați care-s goangele alea atît de inacceptabile care vă conduc la o asemenea decizie radicală... Nu de alta, da` poate-oi reuși să mă-ndrept, să sper măcar la izbăvitorul 5 de trecere, să nu-i mai amărăsc pe cei 5 (!!!) coleji ai dvs. la fel de ierudiți :diablo: , mobilizați și strânși ciopor întru confirmarea cruntei dvs. sentințe. Mă simt onorat de consecvența cu care dvs. și distinsul dvs. grup îmi sancționați nepriceperea și vă rog, aveți milă de iubitorii filmelor și oferiți-le versiunile dumnevoastră, nu mă îndoiesc, perfecte. Și, zău, n-am să ezit să vă notez cu 10. :smartass:


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cei ce ne-au dat... note  |  Scris: Mie Sep 17, 2014 11:06 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
As adauga ca nu esti singurul. Si mie mi se intampla. Desigur, si altora.
Ca atare, ca sa stie tot norodul (era sa scriu narodul), notele mari se acorda pentru traducere, iar notele mici sunt acordate pentru film. :crazy:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
SamMurray237
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cei ce ne-au dat... note  |  Scris: Mie Sep 17, 2014 10:50 pm
Traducator

Membru din: Mar Iun 03, 2014 6:06 pm
Mesaje: 30

Neconectat
De fapt, ar fi fost suficient să-ți citez semnătura. Deși, cu siguranță, ”profesorii” n-ar fi înțeles despre ce e vorba... :blink:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România