Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:54 pm



Autor Mesaj
bai3tzash
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Last Vegas - traducere comună  |  Scris: Sâm Mar 22, 2014 10:47 pm
N-o fi plagiat tot, dar cum e începătoare, e posibil să se fi uitat la cealaltă traducere la porțiunile mai dificile, ce poate nu le-a înțeles la perfecție.
Asta trebuie clarificat și se termină cu toată cearta asta.

Și o melodie nu se poate spune că e plagiată decât dacă sunt vreo opt măsuri consecutive la fel (parcă :blink:). Pentru mine, dacă nu e 50% inspirată din altă traducere, sunt de acord să nu o numesc traducere plagiată, dar măcar să se recunoască dacă s-a inspirat unde a fost mai greu, unde a crezut că nu stăpânește termenii. Și trăim fericiți până la următoarea ceartă :crazy:.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Last Vegas - traducere comună  |  Scris: Dum Mar 23, 2014 7:52 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Nu conteaza prea mult numarul liniilor plagiate si numarul liniilor in care s-a "inspirat". Este indiferent ca plagiezi 60% dintr-un text sau 20%, tot plagiat ramane.
Cand am verificat subtitrarea subs team de la Pompeii (reclamata de titrari ca fiind furata), am gasit mai putine asemanari decat in cazul de fata si totusi am sters-o de la noi de pe site ca fiind plagiata. Le-am dat si celor de la titrari sansa sa stearga de pe site plagiatul de la Last Vegas. Au ales sa pastreze pe site subtitrarea pe care au plagiat-o. Asta spune ceva despre toti cei de acolo.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
bai3tzash
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Last Vegas - traducere comună  |  Scris: Dum Mar 23, 2014 12:28 pm
Plagiatul e plagiat, cu asta sunt și eu de acord, dar am vrut să fiu drăguț, în caz că nu pot să recunoască termenul dur de "plagiat", măcar să recunoască "inspirația".


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România