Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:07 pm



Autor Mesaj
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii subs.ro  |  Scris: Mar Iul 23, 2013 11:02 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Distele, ca furi subtitrari de pe unde apuci, e de notorietate. Acum mai nou furi sincronizari? Ce zici sa ti se stearga si tie linia unde te treci cand sincronizezi? Sucks.ro inventeaza o noua regula nesimtita numita "Stergerea liniei cu sincronizarea"?

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii subs.ro  |  Scris: Mie Iul 24, 2013 6:16 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Cineva mai cu bun simt de acolo a revenit si a modificat arhivele, pastrand cateva versiuni. Trebuia circul asta ca sa faca asta? Chiar era nevoie sa urce arhiva la The Colony de 5 ori dupa noi?

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
dr.MI
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii subs.ro  |  Scris: Joi Oct 03, 2013 9:48 am
Traducator

Membru din: Lun Iul 02, 2012 6:45 am
Mesaje: 147

Neconectat
Deşi aş avea foarte multe de spus pe subiectul acesta, ca mulţi alţii de altfel, ultima năzbâtie m-a făcut să zâmbesc: aşteptam să apară scriptul la Modern family 5x03 şi văd pe addicted că au urcat variantă în română la 5x01 cei de pe sucks (uploader caravan, parcă). Hai să văd zic, nervos că altfel nu mă mai apucam de el. Şi... surpriză! scriptul ce-l descarc e în engleză, dar le apare acolo sigla de sucks. Mă întreb, oamenii ăia cum s-or fi asociat cu... ei!?!

_________________
"Viata e ca o cutie de bomboane asortate de ciocolata: niciodata nu stii la ce sa te astepti..." Forrest Gump
Imagine


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii subs.ro  |  Scris: Mie Dec 25, 2013 6:29 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Faza asta mi se pare foarte tare. Trebuie sa postez ca sa rada si altii cel putin la fel de mult ca mine.

Ataşamente:
funny.JPG
funny.JPG [ 58.33 KiB | Vizualizat de 11047 ori ]



De cand chixtrari.ro mi-au furat posterul la Europa, am inceput sa scriu "subtitrari-noi" pe posterele pe care le fac.
Am facut un poster la miniseria BBC Light and Dark si l-am urcat. La scurta vreme (cateva minute), acelasi poster este pe subs.ro.
Ca DISTEL fura si in ziua de Craciun e pacatul lui. Mie imi convine, pentru ca de data asta ne face reclama :clap2:

Craciun fericit, DISTEL si ceilalti de bun simt de pe acolo :yes:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
distel
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii subs.ro  |  Scris: Joi Dec 26, 2013 5:10 pm
Traducator

Membru din: Joi Oct 25, 2012 8:24 pm
Mesaje: 40

Neconectat
Ti-am mai spus si altadata dar se pare ca nu intelegi sau nu vrei sa intelegi. Nici acum nu mi-ai raspuns la urmatoarea intrebare: Ce diferenta este intre faptul ca urc o traducere facuta de tine si urcarea unui poster facut deasemenea tot de tine? In opinia mea, niciuna. Ca doar nu ai firma si drepturi de autor. Asa cum nu se poate considera furt atunci cand postez o subtitrare, la fel e si cu posterul. Dar ca sa-ti inchid gura si sa nu mai razi de pomana :) , am schimbat posterul ca sa-ti iasa din grija.
Si inca ceva. Eu atunci cand am probleme cu boacanele pe care le faceti voi sau uploaderii vostri nu ma reped sa postez pe forum la noi si sa va iau la misto. Incerc intai sa-l contactez pe Flavius Gomei si sa vorbesc cu el pe Yahoo Messenger.
Daca nu se rezolva, de abia atunci zic eu ca se poate apela la asa ceva.
Desi am vorbit cu Flavius acum cateva zile vad ca nici acum nu s-a rezolvat. Este vorba de traducerea la Angel of the Skies.
S-a sters echipa Subs Team atat la linia traducatorului Druid, cat si la linia mea ca sincronizator. De 3 zile sta pe site la voi asa si nu ma vezi sa ma iau la tranta cu voi pe forumuri.
Un Craciun imbelsugat si binecuvantat va doresc tuturor celor de pe SN!


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii subs.ro  |  Scris: Vin Dec 27, 2013 12:12 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
distel scrie:
Ce diferenta este intre faptul ca urc o traducere facuta de tine si urcarea unui poster facut deasemenea tot de tine? In opinia mea, niciuna. Ca doar nu ai firma si drepturi de autor. Asa cum nu se poate considera furt atunci cand postez o subtitrare, la fel e si cu posterul. Dar ca sa-ti inchid gura si sa nu mai razi de pomana :) , am schimbat posterul ca sa-ti iasa din grija.


E vorba de bun simt, DISTEL. De respectarea muncii unui om. Nu discutam de aspectul legal, ci de cel moral. Daca nu gasesti un poster, fa-l, ca nu e greu. Este urat sa intri pe un site, iei subtitrarea si pentru ca nu gasesti posterul, de lene, in loc sa-l faci, il iei tot de unde ai luat subtitrarea, pe principiul "Las' ca l-au facut aia."

Referitor la intrebarea ta, e o mare diferenta. In subtitrare ma mentionezi autor, pe cand in posterul urcat nu. Lumea ar putea crede chiar chiar ca l-ai facut tu si ca l-am luat noi de la voi (Asta daca nu scriam subtitrari-noi pe el) :crazy:

distel scrie:
Si inca ceva. Eu atunci cand am probleme cu boacanele pe care le faceti voi sau uploaderii vostri nu ma reped sa postez pe forum la noi si sa va iau la misto. Incerc intai sa-l contactez pe Flavius Gomei si sa vorbesc cu el pe Yahoo Messenger.


Pe cuvant ca nu am scris cu rautate, pur si simplu mi s-a parut amuzanta faza ca pe subs.ro sa fie un poster cu reclama la subtitrari-noi. Am si scris, din punctul meu de vedere, puteai sa-l lasi pe site.


distel scrie:
Este vorba de traducerea la Angel of the Skies.
S-a sters echipa Subs Team atat la linia traducatorului Druid, cat si la linia mea ca sincronizator.

Vad ca a rezolvat cineva problema. Oricum, o sa il traduc si eu, sa nu mai existe asemenea suparari. :crazy:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii subs.ro  |  Scris: Mar Feb 18, 2014 10:58 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Ce sa inteleg la acest film 12 Years a Slave traducerea este facuta de cineva de pe alt site, iar la voi pe site se posteaza ca: "Multumiri traducatorilor. PREMIERA REFACUTA !" :bangin:

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
flavius
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii subs.ro  |  Scris: Mar Feb 18, 2014 11:56 pm
Mai intai, cei de pe titrari ar trebui sa-si refaca "premierele" lor si apoi sa faca aluzie la alte site-uri.
Deja m-am saturat de rahatul asta, n-au decat sa scrie tot ce vor ei. Intr-un final n-o sa se ajunga nicaieri cu asta.
Respect pentru traducatorii care stiu ce-i ala respect.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România