Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:30 pm


Autor Mesaj
LAGARDE
Mesaj  Subiectul mesajului: Am o mare rugaminte !!!  |  Scris: Joi Aug 07, 2014 12:16 pm
Domnule "Avocatul31"... am observat ca de mai mult timp imi stergi subtitrarile facute de mine si le inlocuiesti cu ale tale. Eu nu urc niciodata subtitrarile mele pe site-ul tau. Sunt urcate de niste persoane necunoscute mie si bineinteles, fara permisiunea mea. Sunt constient ca este dreptul tau, pe site-ul tau, sa faci cum crezi tu de cuvinta. Este dreptul tau incontestabil. Motivul pentru care procedezi asa, nu are importanta pentru mine, chiar daca are obiectivitate. Nu mi-am dorit niciodata, ca subtitrarile mele sa apara pe site-ul tau dar s-a intamplat fara voia mea. Daca tu consideri ca aceste subtitrari nu sunt bune, sau sunt lipsite de valoare, sau nu sunt la nivelul calitativ al site-ului tau, sau din orice alt motiv, ar fi logic sa nu mai fie urcate niciodata. Tinand cont ca esti un traducator remarcabil si cu multa experienta, consider ca esti capabil sa le faci tu, de la inceput. Sau le poate face cineva din echipa ta, doar e numita "cea mai buna echipa de traducatori". Daca tolerezi aceasta practica, inseamna ca depinzi de subtitrarile mele, sau ai alte avantaje pe care eu nu le cunosc. Ma gândesc ca ar fi jalnic daca asta ar fi adevarat.

In consecinta, cu mult respect, te rog sa stergi toate subtitrarile care sunt facute da LAGARDE, iar in viitor sa nu mai permiti nimanui sa urce nici o subtitrare de-a mea. Daca totusi se mai intampla, fara cunostinta ta, te rog sa anunti administratorii site-ului tau sa le sterga imediat. Tinand cont de practicile acestui site, nu-mi doresc ca numele meu sa fie asociat cu acest site, iar subtitrarile mele sa ajute la supravietuirea acestui site.

Cu mult respect
LAGARDE


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Am o mare rugaminte !!!  |  Scris: Joi Aug 07, 2014 9:29 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Incep raspunsul meu prin a-ti raspunde ca ma bucur ca ne vizitezi, ca postezi pe forum. Esti un traducator bun si sincer, imi pare rau ca preiei niste idei si teorii fara sa le treci putin prin filtrul ratiunii.
Din pacate, ai o conceptie gresita cu privire la activitatea site-urilor de subtitrari, si in special a site-ului http://www.subtitrari-noi.ro
Inteleg ca nu doresti ca traducerile tale sa apara aici pe site (altfel ai fi urcat singur). Din pacate, in ipoteza in care se urca de catre terti, nu stiu in ce masura poti avea vreo obiectie cand se sterg (din diverse motive pe care le voi dezvolta in continuare)! Ca o mica paranteza, nici eu nu doresc ca traducerile mele sa fie pe alte site-uri (inclusiv pe site-ul pe care activezi), dar sunt preluate peste 1.000 de traduceri fara voia mea. Nu ma intereseaza cine le urca si cine le sterge eventual pe alte site-uri.
In ce priveste motivele pentru care se sterg traducerile tale (ca si ale altora) la aparitia unor traduceri facute de echipa noastra, pot sa-ti spun ca avem cateva reguli de baza. Traducatorii care urca aici pe site sunt protejati prin stergerea unor traduceri asemanatoare, daca nu sunt urcate de autor! Cu alte cuvinte, daca alt traducator urca aici pe site subtitrarea unui film, iar acelasi film este tradus de tine si se gaseste la noi pe site, traducerea ta va fi stearsa ca nefiind urcata de autor. Prin regula asta ii protejam pe traducatorii care urca aici pe site. In acelasi sens, mai avem o regula. Traducerile urcate de autori nu se sterg. Ca urmare, daca vrei ca traducerile tale sa nu mai fie sterse la aparitia altora, va trebui sa le urci si aici pe site (caz in care nu numai ca nu vor fi sterse, dar vor fi puse si la "Recomandare").

Imi pare rau ca, din ignoranta, raspandesti idei absolut gresite (si chiar jignitoare). N-am inteles ce vrei sa spui cu "alte avantaje", "depinzi de subtitrarile mele", "subtitrarile mele sa ajute la supravietuirea acestui site" sau "practicile acestui site" (Te rog nu mai vorbi de "Practici" fara sa cunosti putina istorie a site-ului subs.ro). Sincer, cred ca nici tu nu ai inteles ce vrei sa spui.
In concluzie, te rog sa militezi pentru stergerea traducerilor mele de pe subs.ro, iar in cazul in care vei reusi sa obtii acest lucru, iti garantez ca le voi sterge personal si pe ale tale.

Inchei prin a te indemna sa ai o relatie daca nu de prietenie, macar de respect cu acest site si cu mine personal si te asigur ca din partea noastra primesti tot respectul care ti se cuvine ca traducator. :)

PS: Mi-a dat cineva un pasaj, spunand ca-i apartine unei traducatoare, Cornelia.
Pasajul este urmatorul:
"Lagarde, bine ai venit în clubul celor care se roagă de cei de pe sub-noi să nu le mai urce subtitrările!!!
Dacă tu crezi că vei avea mai mult succes, îţi ţin pumnii !!!
Până acum, nimeni nu a reuşit această mare performanţă..."

Se pare ca nici traducatoarea respectiva nu intelege un lucru simplu. Atat timp cat site-ul /site-urile pe care isi urca traducerile ne preiau fara nicio jena absolut toate traducerile mi se pare de prost gust sa soliciti stergerea unilaterala a unor traduceri doar de pe un anumit site.
In concluzie, ca sa fie clar pentru toata lumea, inclusiv pentru traducatoarea respectiva, suntem de acord cu stergerea altor traduceri! Singura conditie este sa se procedeze la fel pe toate site-urile.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
LAGARDE
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Am o mare rugaminte !!!  |  Scris: Vin Aug 08, 2014 12:39 pm
Multumesc pentru raspuns. Consider motivatiile tale ca fiind argumentate si logice. Singurul lucru cu care nu sunt de acord este chestiunea cu protectia traducatorului sau a subtitrarii. Consider ca daca vrei sa protejezi o subtitrare nu ar fi absoluta nevoie sa fie urcata de el, pentru ca obiectul chestiunii este acelasi, indiferent cine o urca iar de urcat este oricum urcata. Exista pe site. Te-as ruga sa mai reflectezi la aceasta regula care mi se pare o anomalie. Ce rost are sa fie urcata o subtitrare, iar dupa 3 luni sa fie stearsa, din motive administrative sau din alte motive. Eu, apartinand unei echipe a altui site, nu-mi permit sa urc subtitrarea personal, din motive etice si morale. Nici tu nu urci subtitrarile tale pe alt site. Dar subtitrarile mele apar in permanenta pe site-ul tau, iar argumentul, ca si vecinul face la fel, nu mi se pare prea potrivit si obiectiv. Vecinii pot face si alte lucruri mai rele dacat acesta si n-am observat ca tu preiei si aceste practici. Eu sunt convins ca este nevoie doar de putina vointa pentru a face lucrurile mai bune si mai corecte. Eu nu ma consider un concurent personal al acestui site si nici al tau personal. Te-am apreciat si te apreciez in continuare, indiferent daca vei gasi sau nu o solutie mai buna decat cea existenta. Lucrurile bune se pot face si unilateral, mai ales cand acest lucru iti sta la indemana si chiar daca vecinii tai nu vor adera la ideea ta buna.

Toate cele bune
LAGARDE


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Am o mare rugaminte !!!  |  Scris: Vin Aug 08, 2014 8:32 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Nu subtitrarea este protejata, ci traducatorul. Este un stimulent de a mai urca aici pe site. De multe ori, recunosc, s-au sters traduceri mai bune, dar neurcate de autor, pentru a se pastra traduceri mai slabe, care erau insa urcate de autor. Traducatorii care urca aici pe site au acest privilegiu, de a se sterge traducerile concurente, neurcate de autor.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
LAGARDE
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Am o mare rugaminte !!!  |  Scris: Sâm Aug 09, 2014 6:40 am
Acum am înţeles. Se pare ca nu se poate face nimic. Se pare ca nu exista vointa necesara pentru a se crea un climat moral. Nici una dintre cele trei site-uri de subtitrari nu are intentia si dorinta de a reglementa anumite reguli de coexistenta pasnica. Din pacate, victimele suntem noi toti, cei care muncim cu devotament. Este un razboi absurd, fără învingători. Toti suntem de vina deoarece toleram aceasta mizerie si aruncam vina unul pe celalat.
Iţi multumesc pentru atentia pe care mi-ai acordat-o. Consider aceast subiect incheiat.

Toate cele bune
LAGARDE


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Am o mare rugaminte !!!  |  Scris: Sâm Aug 09, 2014 8:40 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
As avea ceva de adaugat. Nu din dorinta de a posta ultimul, ci efectiv pentru a fi mai bine inteles.
Eu personal nu vad niciun razboi. Desigur, in trecut au mai existat "lupte" intre site-uri. Acum pot sa afirm ca este o pace si o liniste care nu au mai fost de mult timp. Gresesti cand spui ca niciun site nu are intentia de a crea un climat moral. Iti reamintesc ca subtitrari-noi a incercat un pact cu titrari.ro de neurcare reciproca a subtitrarilor. A functionat vreun an (cred) pana cand titrari.ro, neputand "prelua" niciuna dintre traducerile noastre la "Last Vegas", a plagaiat-o! Am propus un pact asemanator si celor de la subs.ro, desigur neacceptat. Daca ar fi fost acceptat, ti s-ar fi indeplinit dorinta si s-ar fi sters de pe site tot ceea ce se urca de la voi :yes:
Inchei prin a-ti multumi pentru prezenta ta la noi pe forum, pentru problema ridicata, precum si pentru intelegerea de care ai dat dovada. :clap2:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România