Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Mar Mar 19, 2024 4:48 am


Autor Mesaj
kmicick
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Mie Ian 28, 2015 2:05 pm
Mersi frumos!


Sus
kosta
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Vin Mar 13, 2015 7:59 pm
Am mai multe subtitrari convertite in 3D dar am incercat sa urc una (The.Hobbit.The.Battle.of.the.Five.Armies.2014.DISC1+DISC2.1080p.3D.BluRay.Half-SBS.x264.DTS-HD.MA.7.1-RARBG) si nu stiu ce s-a intamplat cu ea. La fisiere admise scrie numai sub , srt si txt . Ar fi necesar si idx .


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Sâm Mar 14, 2015 7:22 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Da, deocamdata scriptul nu permite urcarea subtitrarilor decat in format sub, srt si txt. O sa studiez problema si in ce priveste idx.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
claus68
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Sâm Mar 14, 2015 8:23 am
Fă o arhiva zip/rar cu subtitrarea 3D şi o să o poţi urca.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Sâm Mar 14, 2015 12:35 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Din cate stiu nu merge. Scriptul scaneaza arhiva zip si daca gaseste alt fisier decat cele permise, nu executa uploadul.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Magda
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Lun Apr 06, 2015 4:20 pm
Bună, dragii mei! :)

Traduc la un film japonez, iar specific lor au nişte termeni de politeţe care se adaugă după nume.
De exemplu: Miki - chan (e prietenă din copilărie); Kozaburo - san (tatăl lui Miki); Mizutani - sama (şeful Departamentului cosmetice), etc.

Nedumerirea mea e că nu ştiu cum să procedez: le las aşa, le tai termenii (- chan, - san, - sama) sau le adaptez conform explicaţiilor de mai jos? :hmmm:

"Japonezilor nu le ajunge un simplu “dumneavoastră” ca să demonstreze respect pentru cel cu care vorbesc, nici pe departe. În primul rând, trebuie să-i găsească adresarea potrivită:
- san, pentru cineva pe care îl respecţi, cu care nu eşti familiarizat şi familiar, similar cu “domnul/doamnă”. San se foloseşte chiar şi între colegii din aceeaşi clasă la liceu, dragă coleg-de-bancă-san îţi mulţumesc pentru că mă ţii de vorbă în ore, altfel aş sta numai cu două degete spânzurate că ştiu tot…de pe Google!;
- sama, pentru cineva situat mult mai sus în ierarhie, un şef sau un…client. În Japonia clientul este echivalentul unui şef, cineva care trebuie respectat, căruia i se vorbeşte cu formele supreme de politeţe. Dacă aş primi un colet de la poştă ar scrie Misaki-sama pe el, inclusiv pe facturi şi amenzi;
- chan, pentru cineva pe care îl considerăm drăguţ, în general pentru bebeluşi, copii mici, fete foarte sfioase, prietene din copilărie, animăluţe. A nu se folosi pentru şef decât dacă îl observăm cum îşi roade batista dantelată în timp ce lacrimile îi curg din ochii catifelaţi, dar trişti la auzul bilanţului anual de încasări şi plăti!;
- kun, pentru juniori, în special băieţei şi băieţandri. Câteodată fetele îl folosesc la numele unui băiat de care sunt ataşate platonic de ceva vreme, eventual pronunţându-l în timp ce i se agaţă total accidental de braţ fiindcă sunt atât de neajutorate;
- sensei, pentru profesori, doctori, avocaţi, politicieni, artişti, oameni care impun respectul prin nivelul înalt de profesionalism şi recunoaşterea obţinute.
Există, desigur, moduri speciale de adresare pentru familia regală, sportivii ce obţin performanţe deosebite, preoţii buddhişti. Pentru criminali nu există sufix de adresare politicoasă…"

Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns! :bow:
Vă doresc toate cele bune şi mult spor în ceea ce faceţi! :)


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Mar Apr 07, 2015 7:37 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Eu as lasa ca in text, adica Miki - chan, Kozaburo - san si Mizutani - sama.
Spun asta intuitiv, nu prea traduc filme asiatice. Mi se pare doar mai corect asa. De explicat in text, nici vorba.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
demonseye
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Joi Apr 16, 2015 12:35 pm
Salut. E atata vreme de cand nu am mai activat aici incat am si uitat procedura. Am pus subtitrarea la Under The Tuscan Sun, dar am uitat sa adaug la observatii: Under.the.Tuscan.Sun.2003.1080p.BluRay.x264.YIFY. De asemenea, daca mai poti interveni in text, in loc de SUB SOARELE TOSCANEI am scris SUB CERUL TOSCANEI, la sfarsitul filmului. Mii de scuze. Batranetea, ce mai!


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Joi Apr 16, 2015 4:50 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Am editat. Multumiri pentru traducere.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
kosta
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Lun Sep 28, 2015 11:11 pm
Sunt curios daca chiar intelege cineva topul de la statistici. O fi el facut automat dar e de toata jena , pe bune.
Si cu fisierele cu extensia .idx s-a mai facut ceva ?


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România