Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:32 pm


Autor Mesaj
Al_Mic.
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Dum Oct 23, 2011 9:15 pm
Am inteles.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Lun Oct 24, 2011 6:53 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Trebuie sa cunosti limba engleza si limba romana. Descarci si instalezi programul Subtitle Workshop, iei subtitrarea in engleza si filmul si incepi sa traduci. Iti doresc inspiratie. :)

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
dana
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Sâm Apr 07, 2012 11:21 am
Buna ziua!
Am o intrebare! :)
As dori sa vad filmul "A Dream of Red Mansion"...aici sunt episoadele http://ent.sina.com.cn/f/v/xbhlm/index.shtml
Ati putea sa le traduceti?
Multumesc!


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Sâm Apr 07, 2012 1:15 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
A Dream of Red Mansion nu intra in planurile mele pentru viitorul apropiat.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
andra87
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Lun Iul 23, 2012 10:19 am
Avocatul31 scrie:
Trebuie sa cunosti limba engleza si limba romana. Descarci si instalezi programul Subtitle Workshop, iei subtitrarea in engleza si filmul si incepi sa traduci. Iti doresc inspiratie. :)

Am programul stiu engleza dar de unde iau sub in engleza?pe site nu le gasesc pe forum nici atat.:((please help


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Lun Iul 23, 2012 11:24 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Subtitrarile in limba engleza le gasesti pe site-urile specializate, de exemplu www.subscene.com
De asemenea, de multe ori, in arhivele urcate pe trackere, gasesti subtitrarile de forma idx si sub, care se pot transforma in srt usor cu programul subrip. Daca n-ai timp sa inveti sa ti le extragi, ia legatura cu unul dintre traducatorii echipei, care vor fi mai mult decat bucurosi sa te ajute. Iti recomand prin mesaj privat pe forum, pentru a putea schimba un eventual id de messenger. :)

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
FlorinB
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Joi Oct 04, 2012 8:10 am
Dragi moderatori, a trecut ceva timp de cand n-am mai intrat pe site. Contul mi-a mers in sa acum nu mai am dreptul de a vedea sectiunea cu subtitrarile in curs. Cum fac sa vad si eu si ma apuc de o subtirare? De exemplu vreau sa traduc Der Untergang dar nu stiu cum sa anunt chestia asta si sa ma apuc s-o fac.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Joi Oct 04, 2012 10:17 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Te scosesem din echipa, datorita faptului ca nu mai stiam de tine nimic de foarte mult timp. Bine ai revenit. :)

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
kmicick
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Mar Ian 27, 2015 2:06 pm
Salut. Întrebarea mea se referă la Survivor (http://en.wikipedia.org/wiki/Survivor_% ... _series%29).
Mai exact sezonul 11 - Guatemala, episoadele 9-15 pentru care, prin tot netu', am găsit doar subtitrări în limba română. Ceea ce e bestial pentru noi, dar mă întreabă fani din alte ţări daca avem şi în engleză. Să poată traduce şi ei pentru ei. Deci, subtitrările respective s-au făcut direct sau există şi vreo copie în engleză pe undeva la cineva?
Mulţumesc!


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Intrebari, neclaritati, nedumeriri - promit sa raspund  |  Scris: Mie Ian 28, 2015 1:49 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Vad ca autorul traducerilor este killerino. Sincer, nu stiu daca a avut subtitrare in limba engleza, dar inclin sa cred ca nu. Pot doar presupune ca a tradus dupa sonor.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România