Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:20 pm



Autor Mesaj
onelos
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Vin Dec 21, 2018 7:50 pm
Avatar utilizator
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Sâm Noi 07, 2015 1:09 pm
Mesaje: 9

Neconectat
O mică dare de seamă referitor la acest subiect

1 Soluții legale s-ar găsi, numai să vrea și Avo.
Este domeniul său de activitate.
2. Chestia cu banii din donații este diferită, din punct de vedere legal, față de cea cu banii din reclame.
3. Sunt taxe către stat, poate și conflicte cu drepturi de autor ș.a.m.d.
4. Ca să vinzi o subtitrare, cu siguranță ai nevoie și de un redactor.
Chiar și 1 leu de s-ar plăti pentru o subtitrare, acel cumpărător, atâta timp cât plătește, are pretenții.
Să ne uităm la Tell Me a Story (2018) : Are 3039 de descărcări, deci s-ar încasa 3000 lei.
Dacă s-ar plăti cu 1 leu descărcarea, vă garantez că nu va mai avea atât de multe descărcări. Dar la 50 de bani va avea îndeajuns.

_________________
Be smart or die trying !


Sus
DP4Some
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Vin Dec 21, 2018 8:06 pm

Membru din: Dum Mar 04, 2018 12:35 pm
Mesaje: 5

Neconectat
Legea poate fi ocolita... nu vinzi puncte, doar oferi puncte donatorilor functie de sumele donate si apoi ei cu punctele pot avea anumite avantaje pe site (debloca subtitrarile dorite).
Din exemplul tau cu 3000 downloads, daca e 10bani punctul si valoarea e de 500 puncte ... 500 persoane care aloca un punct = 50 lei (o suma, cred eu, foarte ok pt subtitrarea unui film). Si costul fiecarei persoane e de doar 10 bani (sigur, daca cineva vrea sa foloseasca 500 puncte pt a debloca sub-ul in secunda 2, e liber sa o faca, dar ideea e sa incurajezi mai multe persoane sa contribuie). Restul pana la 3000 o iau free, dupa adunarea celor 500 puncte. Ca daca incerci sa o vinzi cu 1leu/download sau 50 bani, sigur se va grabi unul s-o cumpere si s-o puna pe site-ul concurent pt trafic etc (din cate am inteles s-a incercat asta si exact asa se facea, cumpara cineva si posta free in alta parte). Asa ca degeaba aloci 1 punct sau 10 sau cate vrei, subtirarea ramane blocata pana se aduna cele 500 puncte cerute de traducator+site. Abia dupa atingerea punctelor se va putea descarca de catre oricine. Astfel, donatorii grabesc publicarea subtitrarii, iar cei ce nu vor sa doneze, tot au parte de ea, dar doar daca sunt destui donatori. Nu poate fi acuzat cineva ca vinde ceva, ca nu ofera decat niste puncte ca premiu pentru cei care doneaza, iar subtitrarea va fi gratuita...


Sus
onelos
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Vin Dec 21, 2018 8:29 pm
Avatar utilizator
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Sâm Noi 07, 2015 1:09 pm
Mesaje: 9

Neconectat
Este o idee bună. Tu ai conceput-o din cauza furtului și publicării pe alte situri.

_________________
Be smart or die trying !


Sus
DP4Some
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Vin Dec 21, 2018 8:45 pm

Membru din: Dum Mar 04, 2018 12:35 pm
Mesaje: 5

Neconectat
Subtitrarile astea sunt folosite de cei care fac download de pe torrents, nu de cei ce platesc bilete la cinema sau dvd-uri, deci da, marea problema e faptul ca toata lumea vrea free/fura. Insa, stiind ca e ceva munca in spatele unei subtitrari, consider ca e normal ca traducatorii sa vrea sa-si scoata macar banii de tigari/cafea/suc, daca nu un salar minim :P Iar eu, ca si consumator, cred ca m-as putea lipsi de 10 lei lunar pt a putea "contribui" la downloadul a 100 subtitrari. Dar, stiind destula engleza, nu cred ca m-as putea lipsi de 50 lei/luna sau mai stiu eu ce sume. Asa ca la un pret de 10bani/subtitrare, eu nu simt costul, iar traducatorul daca are destule persoane dispuse sa dea 10 lei/luna (ca nah, trebuie impusa o suma minima, nu poti face transferuri de 10 bani :P) si sa aloce 10 bani/sub, isi scoate banutii de cafea. Toata lumea e multumita... Doar ca nu stiu daca se reuseste mobilizarea a 500+ oameni, asta-i partea grea :)
Si da, e posibil sa fie nevoie sa fie platita si sincronizarea (ca daca traducatorul scoate banuti de cafea, vrea si sincronizatorul de o bomboana), si corectarea (daca e cazul = redactor cum ziceai, dar nu stiu daca se incumeta careva, eu am mai corectat cate o subtitrare si mi-a luat aproape cat mi-ar fi luat s-o fac cap-coada, nu prea renteaza sa stai sa corectezi pe altii, exceptand doar mici greseli repetitive, gen "fi/vi in loc de fii/vii", unde nu-ti ia chiar mult timp) :)

LE: Punctele alea pot fi numite voturi, oferi un nr de voturi fiecarui donator, iar subtitrarea e deblocată atunci când un total de voturi e atins.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Dum Dec 30, 2018 6:33 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Sunt direct interesat pentru a se gasi o solutie ca traducatorii sa primeasca donatii. Problema este ca nu se prea gasesc solutii viabile.
Acum multi ani, prin 2007, acest site avea un sistem de descarcare a subtitrarilor proprii dupa ce trimiteai un sms (1 euro) care iti trimitea inapoi un cod. Introduceai codul si puteai descarca subtitrarea. Toate bune, pana cand "baietii destepti" de pe alte site-uri plateau 1 euro si urcau la ei "la liber". Nu mai descarca nimeni de la noi. Am mai incercat cu "fa cinste cu o cafea", un cont paypal, care la randul sau a fost blocat ca urmare a reclamatiilor acelorasi "baieti destepti".
Eu personal nu vad alta solutie decat publicarea conturilor personale ale traducatorilor pe forum (un subforum special), iar cei care vor sa doneze sa o faca in contul traducatorului preferat. Sume modice, evident, dar care se aduna. Incercam asa?

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
JustCosmin
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Dum Dec 30, 2018 6:58 pm
Traducator

Membru din: Lun Feb 03, 2014 9:24 pm
Mesaje: 55

Neconectat
Avocatul31 scrie:
Eu personal nu vad alta solutie decat publicarea conturilor personale ale traducatorilor pe forum (un subforum special), iar cei care vor sa doneze sa o faca in contul traducatorului preferat. Sume modice, evident, dar care se aduna. Incercam asa?

Nu prea mi se pare ok, ca in felul asta utilizatorii se vor simti obligati sa dea ceva, pentru ca isi imagineaza ca omul ala care traduce si a pus contul lui pe un forum, chiar asteapta ceva in urma efortului depus. Eu stiam ca asta se face si din placere.

Eu zic in felul urmator: traducatorii sunt utilizatori inregistrati aici pe forum, deci fiecare poate primi mesaje private, asa ca nu vad de ce nu s-ar conversa prin mesaje. Lui "x" ii place traducerea lui "y", il cauta pe forum si-i trimite un mesaj ca vrea sa-l felicite pentru munca depusa si sa-i dea o suma de bani. Ii cere contul si daca traducatorul accepta, ii da contul si se face tranzactia. Nu mi se pare greu.

_________________
Imagine


Sus
ana.henriette
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Lun Dec 31, 2018 2:24 am
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Sâm Dec 02, 2017 11:33 pm
Mesaje: 149

Neconectat
Cosmin, deja am facut demersuri in acest sens trimitand PM traducatorilor al caror subtitrari le-am folosit. Trei m-au refuzat si de la doi am promisiuni de doua conturi private in luna ianuarie 2019.
Cine vrea intr-adevar sa ajute o sa poata, fii tu sigur de asta. Eu o sa reusesc :)


Sus
corvin.predoiu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Donatii  |  Scris: Joi Ian 03, 2019 10:52 pm
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Mie Iun 03, 2015 3:15 am
Mesaje: 44
Locaţie: Cancun/Mexico

Neconectat
personal consider ca la 50 bani pentru un sub se strang bani frumosi luna de luna;
mereu vor aparea discutii legate de ceilalti, dar daca va luati dupa ceilalti veti fi primii care veti pierde; si dincolo vor fi utilizatori care se vor simti prost sa ia un sub moca cand stiu ca pot si vor sa faca ceva pentru traducator, si vor migra la noi. Nu are importanta ca cei de dincolo vor lua moca si vor urca un sub la ei. Cine se aseamana se aduna. Vad si ei ca s-au subtiat serialele si stiu ce urmeaza. Iar Netflix si Amazon sunt niste basini, 8-11 dolari/euro pe luna pentru niste basini de filme mi se pare japca. Si sa nu uitam de spalarea de creiere.

_________________
Nu poti aprecia un film bun daca n-ai vazut si unul prost
si Slava Domnului ca sunt destule filme proaste!


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România