Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:27 pm



Autor Mesaj
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Greseli gramaticale in subtitrari  |  Scris: Mie Feb 27, 2013 12:32 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Am deschis acest topic in speranta de a aduce un aport pentru imbunatatirea calitatii subtitrarilor...orice ajutor pe viitor va fi bine venit, cu mentiunea sa nu facem din acest topic o nou teme de discutii interminabile.

Cum si cand se scrie cu â din a si î din i:
- cu â din a se scrie in momentul cand acesta se gaseste in interiorul cuvantului (când, vânat, câine, pământ, etc.);
Aici exista o exceptie, la numele propii ar trebui sa se scrie cu î din i si in interiorul cuvantului, insa din pacate s-a denaturat acest lucru. Trebuie insa sa se stie ca de fapt orice nume propiu mai vechi de 1993 ( cand s-a introdus aceasta regula cu â din a de catre Academia Romana ) ar trebui sa se scrie cu î din i. De exemplu Topîrceanu, Tîrgovişte.
- cu î din i cand aceste se afla la inceputul cuvantului sau la finalul lui (început, îndrăzneţ, a izvorî, învăţător, etc.);
- in momentul cand un cuvant este compus din cuvantul de baza si un prefix sau sufix se scrie numai cu î din i ( neînceput, reîmpădurit, neînţelegând, bineînţeles, etc. ).

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Greseli gramaticale in subtitrari  |  Scris: Mie Aug 28, 2013 11:56 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Dupa numeroasele filme si seriale vazute in ultimul timp, am vazut ca incetul cu incetul s-a renuntat de tot la folosirea dialogurilor (liniilor de dialog)...am vazut discutiile in urma cu ceva timp ca sunt puse linii de dialog aiurea dar pana la a se renunta de tot totusi...nu o sa dau nume de autori sau de filme, dar am o rugaminte, daca se poate totusi in cazul in care se cere sa se pastreze linia de dialog. :v:

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Greseli gramaticale in subtitrari  |  Scris: Mie Aug 28, 2013 12:19 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
daca ma intrebi de discutii...aici pe site si nu numai :yes:
iar daca ma intrebi de lipsa dialogurilor...multe filme si seriale (la unele nu sunt chiar deloc iar la altele ici colo cand trebuie sau chiar cand nu trebuie), iar dupa cum am spus nu dau nume nici de unu nici de altu :tt2: ...era o simpla remarca care nu face referire la cineva anume sau la cei de aici, doar ca sunt greseli destul de importante intr-o subtitrare

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
The Mechanic
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Greseli gramaticale in subtitrari  |  Scris: Mie Aug 28, 2013 1:23 pm
agentuoo7 scrie:
Dupa numeroasele filme si seriale vazute in ultimul timp, am vazut ca incetul cu incetul s-a renuntat de tot la folosirea dialogurilor (liniilor de dialog)...am vazut discutiile in urma cu ceva timp ca sunt puse linii de dialog aiurea dar pana la a se renunta de tot totusi...nu o sa dau nume de autori sau de filme, dar am o rugaminte, daca se poate totusi in cazul in care se cere sa se pastreze linia de dialog. :v:


Unii sunt beţi când se apucă de tradus şi uită să mai pună şi liniile de dialog.


Sus
claus68
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Greseli gramaticale in subtitrari  |  Scris: Mie Aug 28, 2013 2:40 pm
The Mechanic scrie:
Unii sunt beţi când se apucă de tradus şi uită să mai pună şi liniile de dialog.


Nu ei sunt beţi, ci cei care fac scripturile în engleză. Eu am păţit aşa de multe ori la unele seriale, de trebuia să mă uit cu "ţârâita" la ele, ca să nu scap o liniuţă de dialog.


Sus
The Mechanic
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Greseli gramaticale in subtitrari  |  Scris: Mie Aug 28, 2013 2:52 pm
claus68 scrie:
The Mechanic scrie:
Unii sunt beţi când se apucă de tradus şi uită să mai pună şi liniile de dialog.


Nu ei sunt beţi, ci cei care fac scripturile în engleză. Eu am păţit aşa de multe ori la unele seriale, de trebuia să mă uit cu "ţârâita" la ele, ca să nu scap o liniuţă de dialog.


Știu asta. Dar ca traducător trebuie să le pui când traduci, că nu-i greu.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Greseli gramaticale in subtitrari  |  Scris: Joi Aug 29, 2013 7:42 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
nu vreau sa fie discutii interminabile pe tema asta, de aceea nu am zis nimic pana acum...e normal si omenesc sa-ti mai scape ceva linii de dialog si nu m-a deranjat, dar pana la a fi toata subtitrarea fara, totusi...si da are dreptate claus68, chiar am verificat ieri sub cu cea in engleza la ce ma uitam eu...toata sub in engleza este fara liniute la fel ca cea in romana

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Lynch
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Greseli gramaticale in subtitrari  |  Scris: Vin Aug 30, 2013 3:46 am
Dincolo de eventualele scăpări, umane de altfel, e vorba de oameni care nu știu limba română. Pentru că, dacă în engleză nu există linia de dialog, ea fiind suplinită de ghilimele, oamenii din păcate nu știu că în limba română ea se folosește. Am avut profi care picau scurt studentul pentru asta - și-i înțeleg pe deplin. Prima regulă a traducerilor este cunoașterea, mă scuzați, intimă a propriei limbi, Dacă nici de asta nu ești în stare, atunci recomand găsirea unui alt hobby în afara traducerii de filme. Cum ar fi limba română.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Greseli gramaticale in subtitrari  |  Scris: Vin Aug 30, 2013 6:07 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Perfect de acord. :clap2:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România