Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:26 pm



Autor Mesaj
AtomiS
Mesaj  Subiectul mesajului: Daca ma puteti ajuta.  |  Scris: Mar Ian 22, 2013 1:07 pm
Buna ziua as dori sa va intreb daca se poate sa ma ajutati si pe mine incerc de vreo 2 zile sa gasesc o rezolvare la salvarea cu diacritice a unei subtitrari daca o salvez cu Notpad in sistemul ANSI ea nu salveaza diacriticile daca o salvez sub format UTF-8 se salveaza diacriticile dar da peste cap toata subtitrarea in player am observat ca au mai fost subtitrari aici la dumneavostra care erau salvate cu tot cu diacritice si afisau si corect subtitrarea in player cu tot cu diacriticile corecte daca as putea afla si eu acea varianta.

Multumesc antcipat


Sus
fox
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Daca ma puteti ajuta.  |  Scris: Mar Ian 22, 2013 1:47 pm
Adaugă aici subtitrarea. Poate se ”joacă” cineva cu ea și îți va spune cum să faci.


Sus
AtomiS
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Daca ma puteti ajuta.  |  Scris: Mar Ian 22, 2013 1:54 pm
Pai nu e vorba doar de 1 subtitrare eu ma refeream la toate.


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Daca ma puteti ajuta.  |  Scris: Mar Ian 22, 2013 7:25 pm
Cand scrii in subtitrari, foloseste tastatura Romanian Legacy, nu Romanian Standard.
Ataşamente:
cc1.JPG
cc1.JPG [ 18.56 KiB | Vizualizat de 23459 ori ]


Observa diferenta dintre cele doua, mica dar esentiala:
Ataşamente:
cc0.JPG
cc0.JPG [ 15.74 KiB | Vizualizat de 23459 ori ]


Cand salvezi in ANSI, caracterele ş si ţ folosite de tastatura Romanian Standard se pierd si sunt inlocuite automat cu "?"

Dacă nu va functiona, e posibil sa fie nevoie sa mai faci o modificare: din Control Panel, Region and Language Options, schimba optiunea Current language for non-Unicode programs in Romanian.
Ataşamente:
cc2.JPG
cc2.JPG [ 40.4 KiB | Vizualizat de 23459 ori ]


Sus
Eu_I_Myself
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Daca ma puteti ajuta.  |  Scris: Mar Ian 22, 2013 11:23 pm
Membru de onoare

Membru din: Dum Mai 31, 2009 3:58 pm
Mesaje: 71

Neconectat
Inainte de a o salva in ANSI o puteti deschide in Autocorect 4.1.5 (http://www.softset.ro/download_ac.html) Editare >Conversie diacritice >din cu virgula in cu sedile, desi "tipografic" cu virgula e corect (http://www.secarica.ro/html/s-uri_si_t-uri.html).


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Daca ma puteti ajuta.  |  Scris: Mar Ian 22, 2013 11:26 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Am si eu doua variante dar sa folosesti programul AutoCorect:
1. poti sa o scri intr-un program de subtitrari fara diacritice si dupa ce o salvezi sa o treci prin acest program sa-i pui diacritice; doar ca mai trebuie verificata.
2. daca ai o subtitrare cu diacritice "Unicode (UTF-8)" o incarci in acest program si apoi din "Fisier" mergi la "Salvare ca" iar in casuta de dialog care apare la "Save as type" alegi "Subtitrare SubRIP (*.srt)" iar la nume ce vreti si gata.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Magda
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Daca ma puteti ajuta.  |  Scris: Sâm Mai 31, 2014 4:10 pm
Dragii mei,vă salut pe toţi!
Nu ştiu dacă postez unde trebuie, dar ca olteanca... unde am văzut că scrie "Help" m-am gândit că aici trebuie să scriu. :biggrin:
Am o mică problemă pentru unii, şi mare pentru mine, în care sper să mă ajutaţi.
Caut un program care să "lipească" subtitrarea de film şi să o transforme într-un format pe care îl suportă tv-ul meu, ((Avi, Flux - XVID, Decodor Video (MSVD)- MPEG2, Decodor audio (MSAD) - MP3, AC-3 si PCM; Televizorul este Horizon 19H100)), pe care, apoi, să-l pun pe USB. Ideea este că mama mea este înnebunită după anumite seriale şi nu mai suportă să vadă, de aproape, de pe laptop-ul meu. Preferă tv-ul ei, care are intrare USB.Eu nu mă pricep în tehnici d'ale geniilor (aşa-i numesc eu pe cei care folosesc mii de programe, şi este un compliment, eu sunt varză şi nu mi-e ruşine să recunosc căci ăsta-i adevărul).
Dacă mă puteţi ajuta, vă mulţumesc foarte mult şi anticipat! :bow:
Dacă nu, eu tot vă iubesc şi vă respect pe toţi! :love: :clap2:
Vă doresc toate cele bune şi mult spor în ceea ce faceţi!


Sus
flavius
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Daca ma puteti ajuta.  |  Scris: Sâm Mai 31, 2014 9:06 pm
WinAvi video converter, mai intai denumesti subtitrarea dupa numele filmului, si dupa le duci intr-un folder pe amandoua, subtirarea si filmul.
Ca sa ma fac inteles, in folder trebuie sa fie asa: Breaking Bad ep 1.S2.avi (serial) si Breaking Bad ep 1.S2.srt (subtitrare), am dat un exemplu.
Deschizi Winavi, selectezi Common Video Files -> Avi File (sau mp4 etc, depinde de formatul fisierului) -> mergi in folderul unde ai filmul cu subtitrarea -> selectezi filmul -> Open -> ok, acum ti-a aparut fereastra din Winavi, unde o sa-ti apara Start, nu apesi pe Start, inca, dai pe Advanced : -> Subtitles Adjust -> UTF-8 ( ai grija sa treci subtitrarea in Utf-8 inainte), selectezi culoarea, alb, galben...marimea, si Enable subtitle sa fie pe Yes. Apesi OK, si apoi ii dai Start.
Cel mai bine e sa faci un sample inainte, sa ai un filmulet mic cu subtitrare ca sa vezi cum arata dupa, daca subtitrarea se vede mare, mic, daca culoarea e buna...
Daca ai intrebari, neclaritati, probleme in familie, dragoste, nu ai prieteni sau alte minunatii, lasa un mesaj aici.


Sus
Magda
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Daca ma puteti ajuta.  |  Scris: Dum Iun 01, 2014 8:19 am
Buna! :biggrin:
Multumesc frumos, Flavius! :bow:
Foarte explicite indicatiile, am urmat si functioneaza. :bananadance: :clap2:
Va doresc tuturor o zi frumoasa si toate cele bune! :v:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România