Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Mie Oct 18, 2017 11:30 am

Autor Mesaj
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Joi Apr 02, 2015 1:18 pm
Site Admin

Neconectat
ToXiC scrie:
Avocatul31 scrie:
Sa fim bine intelesi, nu erau accidente, era o stare de spirit pe Filelist ca uploaderii sa puna linkuri spre subs.ro si titrari.ro (Niciodata invers, de la ei spre noi!)

Teoria conspiratiei! :yes:

Pacat ca n-ai inteles. Este un fapt, nu o teorie.

ToXiC scrie:
Totusi, eu tot nu inteleg de ce daca ai observat ca sunt unii uploaderi care fac asta de fiecare data (pentru ca asta reiese din ce zici tu), in loc sa te adresezi staff-ului in mod direct, ai ales sa faci acest topic. Era de ajuns sa contactezi un membru din staff si sa-i zici "Bai nene, X-ulescu tot pune in descrierea de la torrent link catre X-SUB.KR in loc sa puna catre Y-SUB.RO.". In schimb, voi ati ales sa ne sariti la gat, pai si atunci de ce te miri daca va tratam si noi ostil?
Acum nu mai e foarte relevant acest lucru, dar nah...banuiesc ca realizezi si tu ca nu va pune intr-o lumina prea buna, nu? Adica va treziti voi intr-o noapte ca lumea nu e corecta, stim si noi asta, dar nu vad de ce era nevoie sa ne implicati pe noi, cand de fapt toata treaba asta e intre voi (echipele de subtitrari).

EboLLa scrie:
@Avocatul31 raspunsul ala e asa, diplomat si manipulator. Nu te-am vazut niciodata sa comentezi ca numele tau apare pe subs.ro sau pe titrari.ro, dar de FL comentezi... Spuneti frate la titrari sau la subs etc sa nu va mai fure titrarile si nici voi nu mai furati de la ei. Si gata, problema rezolvata.

Scriu in van de zile bune… Cand o sa realizati ca este profund deranjant si incorect ca pe munca mea uploaderii Filelist sa puna linkuri in functie de simpatiile domniilor lor spre alte site-uri de subtitrari. De ce m-am luat de uploaderii Filelist si nu de alti uploaderi? Pai asta se intampla pe Filelist. Nici macar pe subs.ro si titrari.ro uploaderii nu scriu in dreptul traducatorului ca face parte din echipa lor. Nu o sa vedeti niciodata vreo traducere de-a mea pe subs.ro sau pe titrari.ro unde sa apara Avocatul31-titrari.ro team sau Avocatul31-subs.ro team! Doar pe Filelist isi permit sa faca asta!
Este o chestie de minima decenta.

Sus
EboLLa
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Joi Apr 02, 2015 3:56 pm
Omule, nu scrie nicaieri ca faci parte din echipa de pe site-ul x. Pricepi o data ? E traducatorul si sursa de unde a fost descarcata subtitrarea. Daca intelegi bine, daca nu, asta e, crezi ce vrea mintea ta. Noi nu suntem site de subs ca sa pot face cum e pe subs.ro sau pe titrari. Omul trebuie sa stie traducatorul si de unde provine subtitrarea, adica de pe ce site de subtitrari e luata.

Numai rautati vad aici. Pe pagina cealalta cica "Si sa trimit catre cineva PM sa risc sa fiu penalizat, multam NU." - rautate pura. Nu luai nici o penalizare, nu se da warn pentru un PM. Sa fim seriosi. Dar de ce sa nu fim rai cand putem nu ? Sa incep sa vorbesc si eu aiurea doar ca sa fiu rau ?

Din punctul meu de vedere am terminat orice relatie cu site-urile de subs. Pur si simplu nu meritati. Pentru link-urile care se pun alti oameni care ar vrea reclama ar plati sute de euro, voi le aveti gratis si va purtati cu noi ca cu niste ... sa nu zic ce. Asta e. Stiti vorba aia din popor "cum iti asterni asa dormi". Se va implini din plin in cazul asta.

Numai bine.

Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Joi Apr 02, 2015 6:37 pm
Site Admin

Neconectat
Sincer, m-am cam saturat sa explic. Problema nu este ca nu se intelege, ci ca nu se vrea sa se inteleaga.
Sa vedem ce-ar zice dl EboLLA daca un site de subtitrari ar fura, de exemplu, toate sincronizarile care sunt facute de filelist si ar mentiona ca sunt facute de czteam.ro. Evident, cu scuza ca de acolo le-a luat omu', na!
Nu cred ca mai are rost sa postez, atat timp cat se sustine ca uploaderii Filelist sunt niste ingerasi, care au doar vina marunta de a nu cunoaste alcatuirea echipelor de traducatori. Si pentru ca nu stiu asta, pun si ei la nimereala, in descrierea torentului, titrari.ro sau subs.ro (si linkuri) pe aproape toate traducerile noastre. Niciodata invers!
Desigur, uploaderii Filelist nu au absolut nicio vina, asta se intampla din vina site-urilor de subtitrari :crazy: care se fura unele pe altele.
Asta este motivul pentru care pe Filelist apare in repetare "Traducerea: Thunder-Oc-titrari.ro" sau "Avocatul31@subs.ro" in descrierea torentelor. Da, Thunder, noi suntem vinovati, nicidecum uploaderul Filelist. :clap2: Uploaderul torentului (cunoscut ca apropiat titrari.ro, respectiv subs.ro) a mentionat doar ca de acolo a luat el subtitrarea. Convenabila scuza.
Redevenind serios, singurul lucru bun este ca uploaderii Filelist nu vor mai mentiona echipele si nu vor mai pune linkuri. Mai bine asa, decat sa puna linkuri aiurea catre alte site-uri de subtitrari (dupa simpatii sau interese) pe munca echipei noastre. Vorba lui EboLLA, daca titrari.ro sau subs.ro vor linkuri pe Filelist, sa plateasca sute de euro. Pentru asta multumesc Filelist. Cu adevarat.

Sus
flavius
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Vin Apr 03, 2015 2:32 am
Traducator

Locaţie: dubioasa

Neconectat
Prietene, nu ti-o zic cu rautate, dar daca ar fi invers? Daca am face si noi cum face rosa-team? Si-au facut propriul lor site de filme online si traduc pentru ei, iar subtitrarea lor apare cu o saptamana-doua dupa ce au pus filmul pe net. Cum ar mai fi atunci? Vezi tu?! Tu spui ca ne faci un favor, dar de fapt nu ne faci niciun favor. In momentul asta chiar nu este niciun favor din partea voastra pentru s-n, doar pentru celelalte site-uri de subtitrari, dar nu pentru noi. Si daca ai lua putin in considerare faptul ca aici sunt mai multi traducatori activi decat pe subs si titrari, poate ti-ai da seama ce vrem noi sa spunem.
Si cand aduci vorba de rautate si mai stiu eu ce aberatii la adresa noastra, tin sa te corectez ca nu noi mergem pe subs si pe titrari sa preluam subtitrari si sa le punem pe Filelist, chiar daca am putea face asta, dar n-o facem, lasam traducatorii care au tradus pentru titrari sau subs sa-si urce propria lor subtitrare pe filelist. Nu noi suntem aia "rai", daca intelegi ce vreau sa spun. Nu noi punem variante de traduceri care nu au sincronizari, si apoi sincronizam, nu noi uploadam filme pe filelist doar pentru a ne pune subtitrarea cu redirectionare spre site-ul x. Intelegi ideea? Asa a fost mereu, chiar si cand s-a rupt pactul ala atunci cu helperi pe filelist, n-a fost din cauza noastra, nu noi ne-am plans de subtitrarile pe care le puneau titrai pe filelist si ca nu erau bune sau erau traduse incorect, dar cand a fost vorba de o subtitrare de-a noastra, care nu era completa, imediat s-a plans titrari ca nu e buna si mai stiu eu ce, noi am putut sa fim cu simt si sa ne vedem de partea noastra, dar altii nu. Si ca sa-ti mai zic o chestie, ca tot aduci vorba ca sa ne rezolvam problemele astea intre noi, cu cine naiba sa o rezolvam daca nu avem cu cine? E ca si cum as merge pe regielive si sa le spun alora ca "frate, asta e subtitrarea mea, de ce ai pus alte credite?" Stii ce mi-ar raspunde? " Pe noi nu ne intereseaza." Cam asa e si cu titrari, si din spate veniti si voi. Voi pe cine naiba sustineti? Ca fapt divers. Pe noi care traducem sau pe aia care preiau subtitrarile? Daca vreti un sistem corect prin care fiecare site sa aiba parte de ceea ce traduce, in momentul cand traducatorul x a terminat un film de tradus si pune subtitrarea pe filelist, la urmatoarele variante sa nu mai apara "Adauga subtitrare..." sa ramana link-ul catre prima sursa de subtitrare, in felul asta se va evita fraudarea subtitrarilor, si daca se pune problema de sincronizari, asa cum se sincronizeaza pe titrari, se sincronizeaza si pe subtitrari-noi, se poate verifica ultimele filme si se va dovedi ca sunt sincronizari pentru x variante. In felul asta am avea toti de castigat, si rosa-team, si subtitrari-noi, si titrari, si subs. Va depinde doar de cine munceste mai mult. Asta ar fi o solutie, daca mai aveti voi alta, noi suntem numai urechi.

Sus
dani67
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Vin Apr 03, 2015 8:00 am
Citat:
Prietene, nu ti-o zic cu rautate, dar daca ar fi invers? Daca am face si noi cum face rosa-team? Si-au facut propriul lor site de filme online si traduc pentru ei, iar subtitrarea lor apare cu o saptamana-doua dupa ce au pus filmul pe net. Cum ar mai fi atunci? Vezi tu?!

Ce spui tu, Flavius? Ai fost informat greşit. Caută cu atenţie, te rog, înainte de a face afirmaţii. Te rog mult. Nu noi suntem cei de care aminteşti.

Citat:
Daca vreti un sistem corect prin care fiecare site sa aiba parte de ceea ce traduce, in momentul cand traducatorul x a terminat un film de tradus si pune subtitrarea pe filelist, la urmatoarele variante sa nu mai apara "Adauga subtitrare..." sa ramana link-ul catre prima sursa de subtitrare, in felul asta se va evita fraudarea subtitrarilor, si daca se pune problema de sincronizari, asa cum se sincronizeaza pe titrari, se sincronizeaza si pe subtitrari-noi, se poate verifica ultimele filme si se va dovedi ca sunt sincronizari pentru x variante. In felul asta am avea toti de castigat, si rosa-team, si subtitrari-noi, si titrari, si subs. Va depinde doar de cine munceste mai mult. Asta ar fi o solutie, daca mai aveti voi alta, noi suntem numai urechi.

Excelentă idee. :yes:

Sus
flavius
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Vin Apr 03, 2015 12:13 pm
Traducator

Locaţie: dubioasa

Neconectat
Ma scuzi daca am gresit, dar n-a fost cu intentie, vazusem un film tradus de voi, si vazusem in credite ceva cu filmeonlinerosa...de aici si afirmatia pe care am facut-o, dar nu in mod negativ.

Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Joi Apr 16, 2015 5:07 pm
Site Admin

Neconectat
Ataşamente:
stupizenie x.JPG
stupizenie x.JPG [ 67.23 KiB | Vizualizat de 3955 ori ]

Acest torent este urcat astazi. Asta neaga si arunca in derizoriu tot ce scriau cei de la Filelist aici pe forum. De asemenea arunca in derizoriu uploaderul Filelist. Micutul retard ar trebui sa stie ca nici in 2008 cand am tradus Transsiberian nu activam la titrari.ro, ci tot la subtitrari-noi.ro. :crazy:

Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Mie Apr 22, 2015 9:18 am
Site Admin

Neconectat
Ataşamente:
stupizenie noua.jpg
stupizenie noua.jpg [ 70.76 KiB | Vizualizat de 3810 ori ]

EboLLa scrie:
Omule, nu scrie nicaieri ca faci parte din echipa de pe site-ul x. Pricepi o data ? E traducatorul si sursa de unde a fost descarcata subtitrarea. Daca intelegi bine, daca nu, asta e, crezi ce vrea mintea ta. Numai bine.
Exact aia am facut, momentan se va scrie doar traducatorul in descriere.

Traducatorul si sursa?
Se va scrie doar traducatorul in descriere?
Serios? :crazy:
Ia citeste mai sus.

ToXiC scrie:
Nope, nu atentionam pe nimeni, de acum vreo doua ore, facem fix cum ai zis, nu se trece sursa, ci doar traducatorul.

Serios fix, sau cum? :crazy:

In afara de asta, uploaderul Filelist ar trebui sa stie faptul ca subs team nu are nicio legatura cu traducerea lui Dan Bogdan a filmului "The Immigrant". Eu cred ca stie. Sigur ca da...

Sus
Daylike
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Mie Apr 22, 2015 4:06 pm

Neconectat
Daca erai mai atent puteai sa sesizezi decalajul dintre decizia pe care a luat-o EboLLa recent si aceasta descriere a torentului care a fost urcat in 2014.

Ce legatura are decizia sa cu un torent urcat in 2014?

Ai vrea ca uploaderii sa modifice toata descrierea torentelor de-a lungul anilor ca sa fii satisfacut? N-o lua in nume de rau, te respect enorm pentru munca depusa, dar trebuia sa reflectezi inainte sa postezi reclamatiile care oricum nu-i va interesa.

Singurul rol eficient al acestei sectiuni e sa atraga simpatia de partea voastra, doar atat.

Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Stupizenii Filelist  |  Scris: Mie Apr 22, 2015 5:31 pm
Site Admin

Neconectat
Ai partial dreptate in ce priveste decalajul. Dar este vorba de un torent pus astazi la sticky, cu mult dupa luarea hotararii respective pe Filelist! Daca erai mai atent observai asta.
Puteau pune orice alt torent, cu atat mai mult cu cat filmul in sine nu este unul deosebit. Odata cu trecerea la sticky nu cred ca era imposibila editarea descrierii.
In ce priveste celelalte probleme reclamate, aceasta postare arata clar ca EboLLa nu stia ce vorbeste cand afirma ca pe Filelist se trece doar site-ul de unde a luat uploaderul subtitrarea. Nici pomeneala, uploaderul/uploaderii Filelist mentionau echipa si site-ul traducatorului potrivit simpatiilor lor. Cum adica "locul de unde a luat uploaderul subtitrarea", cand acest uploader mentioneaza "Dan Bogdan - subs.ro Team"?
Pe de alta parte, greseala mea partiala nu scuza stupizenia uploaderului care afirma ca respectivul traducator face parte din echipa subs.ro. Repet, subs.ro nu are nicio legatura cu aceasta traducere, iar traducatorul nu a fost niciodata in acea echipa.

Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă