Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:59 pm


Autor Mesaj
Hattrick
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Noul sistem de subtitrari  |  Scris: Dum Dec 09, 2012 1:29 pm
deci să înţeleg că oamenii cumpară DVD-uri originale doar pentru titrare? Ca să le pună pe site?


Sus
Martzy
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Noul sistem de subtitrari  |  Scris: Dum Dec 09, 2012 3:26 pm
Uitaţi cum funcţionează. DVD-urile deja au expirat, acum e vorba de BluRay. Ele apar pe un tracker rusnac/rusesc sau la chinezi, mai rar aici. Noi avem nevoie de CEE (Central and Eastern Europe), astea au RoSub, acum apar la mici diferenţe de variantele US. Ruşii sau cine le urcă, nu le urcă pentru subtitrare, ci pentru film, mai ales că astea au audio în Rusă, cum ei sunt n00bi şi toate filmele le vor cu audio în limba lor, e perfect pentru ei. Pe un tracker normal, astea nu se caută aşa mult, se caută doar care apare prima variantă.
Cam asta e în principal, nu intru în detalii.

Citat:
Ai zis foarte bine, "aproape". Stii bine ca la multe filme apare subtitrarea retail in romana la mult timp dupa ce apare Blu-Ray-ul. Un singur lucru nu ai inteles. Nimeni nu are nimic cu subtitrarile retail, numai ca e normal ca o subtitrare a echipei sitului de subtitrari respectiv sa aiba intaietate. De exemplu, la The Dark Knight Rises, subtitrarea "ne-retail", ca sa-i zic asa, a aparut cu mai bine de 4-5 luni inaintea celei retail romanesti.

A apărut pentru ca e după audio, nu după subpack. Dacă nu apare variantă retail a filmului, aka BD/DVD, degeaba. Subtitrare Retail nu poate sa fie fără DVD/BD, nu se vinde CAM/TS în magazin :hahaha: Aici se face diferenţa, nu între CAM şi retail. Acum câţiva ani, RoSub retail apărea la luni de zile după DVD, acum apare BD la doar câteva zile, asta spun eu, trebuie profitat.
Voi oricum vă promovaţi sub-urile când e CAM, până să apară variantele retail. E păcat să ţineţi sub făcut după audio când aveţi retail, aici când e cazul zic, dacă se poate, de ce nu? Cum am spus, sub-ul vostru nu se şterge, rămâne acolo, cine vrea, poate alege, problema acum e că nu se poate alege, oferiţi doar ce traduceţi voi.
Nu am zis să nu mai traduceţi, văd că asta ai înţeles tu, traduceţi, dar puneţi şi retail când apare.


Sus
Hattrick
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Noul sistem de subtitrari  |  Scris: Dum Dec 09, 2012 3:57 pm
Kprice scrie:
Desigur, asta doar în cazul traducătorilor buni.


Ca tine :yes: :tt1: :tt2:

Eu am vazut şi in titrările retail greşeli :diablo:


Sus
Martzy
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Noul sistem de subtitrari  |  Scris: Dum Dec 09, 2012 4:40 pm
Sunt şi acolo greşeli, dar foarte rar. Şi diferenţa nu sunt greşelile de scriere, ci modul de traducere, cuvintele şi expresiile folosite, aici se vede diferenţa.


Sus
Martzy
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Noul sistem de subtitrari  |  Scris: Dum Dec 09, 2012 4:48 pm
Da, urc tot ce scot de pe BD, from now on.


Sus
Hattrick
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Noul sistem de subtitrari  |  Scris: Dum Dec 09, 2012 5:05 pm
Kprice scrie:
Mulţumim. :)


Da, mulţumim:) :yes:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România