Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:12 pm



Autor Mesaj
Boncu
Mesaj  Subiectul mesajului: Agentuoo7 "manevreaza" subtitrari  |  Scris: Mar Sep 23, 2014 9:39 pm
Primul meu post aici vine in urma unei smecherii ce apartine unuia dintre membrii echipei voastre, Agentuoo7, care a sters linia ce mentiona autorul unei subtitrari (ala fiind eu in cazul de fata) si a adaugat un "carnat", cu el in rol de sincronizator si numele site-ului vostru, etc... si nu este prima data cand se intampla acest lucru pe SN, am mai atras atentia asupra unei situatii similare (atunci s-a corectat); nu mai tin minte daca era vorba tot despre acest baiat sau despre altcineva, dar astfel de magarii n-ar trebui sa se intample pe site-uri (ce se vor) serioase.
Pumpkinhead (1988) este subtitrarea modificata, iar "contributia" adusa de Agentuoo7 se poate vedea in captura atasata mai jos, in care se poate observa si data la care am urcat prima data sub-ul respectiv pe cateva site-uri.

Imagine


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Agentuoo7 "manevreaza" subtitrari  |  Scris: Mie Sep 24, 2014 6:57 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Prietene, imi pare sa-ti spun dar de unde am luat eu subtitrarea nu era trecut nici un autor, inclusit nici acea nenorocita de linie. Da, sunt de vina ca nu am verificat mai amanuntit, mi-a fost lene, te asteptam pe tine sa vii sa reclami furtul. Daca te uiti si pe unul din site-urile rivale, chiar acolo, la prima subtitrare, exista aceeasi problema cu linia lipsa. Si pe viitor cand mai acuzi fara rost ca ti-am furat/sters sub/linia gandeste-te mai bine. Eu cand am gasit subtitrari fara autor m-am documentat si am pus linia cu autorul, chiar daca pe unele site-uri lipsea acea linie. Contributia adusa de mine este ca am sincronizat-o ceea ce se vede si din postul tau, nu m-am trecut ca traducator. Furtul il poti reclama in momentul cand ma voi trece eu ca autor.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Boncu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Agentuoo7 "manevreaza" subtitrari  |  Scris: Joi Sep 25, 2014 11:34 am
Prietene, presupunand ca ai gasit-o asa: cu o simpla verificare pe oricare din celelalte trei mari site-uri de subtitrari (subs, titrari, regielive) vedeai imediat autorul. Eu nu stiu de pe ce site-uri dubioase iei (zici tu) subtitrarile, dar mi se pare lipsa de bun simt sa nu verifici inainte aceste "mici detalii". N-am de gand sa intru in discutii interminabile pe aici (nici n-ar avea rost, naravul greu dispare) dar mentionez ca nu e prima data cand se intampla asa ceva la voi.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Agentuoo7 "manevreaza" subtitrari  |  Scris: Joi Sep 25, 2014 3:57 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Sa lamurim...eu am luat-o de pe titrari, dar m-am uitat si pe regie, la prima traducere de pe ambele site-uri nu exista acea linie. Intr-adevar esti trecut la traducator pe titrari iar din cate stii pe regie nu exista rubrica cu traducatorul, dar acea linie nu exista. Nu memorez, ca nu ma intereseaza, ce traducator din ce echipa face parte sau unde urca, asa ca m-am limitat doar la cele doua site-uri. Si ca sa incheiem, ti-am rezolvat nemultumirea, nu mai face acuzatii desarte, ca daca ma gandesc mai bine, proportia este mai mare in defavoarea echipei tale, dar nu mai conteaza. Mergi si plange-te pe titrari unde subtitrarea ta este urcata de aceiasi persoana, iar a doua oara a urcat-o fara acea linie.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Boncu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Agentuoo7 "manevreaza" subtitrari  |  Scris: Joi Sep 25, 2014 8:20 pm
agentuoo7 scrie:
Sa lamurim...eu am luat-o de pe titrari, dar m-am uitat si pe regie, la prima traducere de pe ambele site-uri nu exista acea linie.
Intr-adevar esti trecut la traducator pe titrari iar din cate stii pe regie nu exista rubrica cu traducatorul, dar acea linie nu exista.

Prima traducere de pe regie (in ordinea cronologica) este aceasta si cand ai fi modificat-o ai fi vazut si traducatorul.
In ce priveste site-ul titrari, dupa cum ai spus si tu, eram trecut ca autor.

agentuoo7 scrie:
ca daca ma gandesc mai bine, proportia este mai mare in defavoarea echipei tale, dar nu mai conteaza.

Echipa mea fiind... care? Spune-mi si mie, ca eu nu stiu sa fi trecut vreodata in subtitrarile mele o echipa sau vreun site.
Observ ca incepi cu fumigene si aluzii din astea "de invaluire" pe care le folositi de obicei in certurile dintre site-uri: nu ma intereseaza, nu ma bag in astfel de balacareli. Hai sa zicem ca sesizarea mea te va face mai atent pe viitor in privinta subtitrarilor pe care le vei uploada pe SN si sa consideram subiectul incheiat.
As vrea sa-ti sustii totusi afirmatiile care privesc "echipa mea" cu cateva dovezi... poate atasezi 2-3 capturi cu numele meu alaturat unei echipe sau a unui site de subtitrari. Sau niste link-uri, orice.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Agentuoo7 "manevreaza" subtitrari  |  Scris: Joi Sep 25, 2014 8:42 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Am urmarit discutia si se pare ca degenereaza. Observatia initiala a fost corecta, desi formulata in termeni duri si nemeritati, iar situatia a fost indreptata.
Agentuoo7 a urcat (cred) sute de subtitrari si de sincronizari si nu s-a mai intamplat sa preia vreo subtitrare din care s-au sters creditele. Cu atat mai mult sa le stearga el.
In ce priveste formularea : "fumigene si aluzii din astea "de invaluire" pe care le folositi de obicei in certurile dintre site-uri", nu numai ca nu-mi place, dar nici nu o inteleg.
Inchei prin a te asigura de tot respectul meu.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Boncu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Agentuoo7 "manevreaza" subtitrari  |  Scris: Vin Sep 26, 2014 2:33 pm
Ca sa fiu bine inteles: nu este vorba (doar) de o subtitrare aici, ci de un principiu: subtitrarile sunt furate de nenumarate site-uri obscure, se stie acest lucru si potlogariile respective nu conteaza pentru traducatori, insa e regretabil cand se intampla astfel de lucruri si pe cele cateva site-uri ce se vor serioase si care, culmea ironiei, mai au si sectiuni "anti furt". Eu imi uploadez subtitrarile doar pe trei site-uri (subs, SN, regie), iar la voi am inceput sa le urc chiar in urma unei situatii identice celei de fata.

Avocatul31 scrie:
In ce priveste formularea : "fumigene si aluzii din astea "de invaluire" pe care le folositi de obicei in certurile dintre site-uri", nu numai ca nu-mi place, dar nici nu o inteleg
Ma refer la aluziile despre "echipa" mea sau la recomandarile stimabilului Agentoo7 de a ma plange pe alte site-uri. Acestea sunt tactici de deviere a discutiei spre niste aspecte de scandal si apar in lipsa argumentelor; eu am atras atentia asupra a ceea ce se intampla pe SN iar Agentoo7, pe principiul "hotul striga hotii", vine si-mi spune ca si altii au facut la fel. Excelenta argumentie, asta rezolva totul!

Tocmai ca discutia sa nu degenereze si pentru ca oricum s-a cam spus ce era de spus, eu ma opresc aici - cu mentiunea ca as fi foarte curios sa vad pana la urma dezvaluirile lui Agentoo7 in privinta "echipei" mele.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Agentuoo7 "manevreaza" subtitrari  |  Scris: Vin Sep 26, 2014 8:15 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Prietene, ai ceva impotriva mea?! Ti-am spus, asa am luat-o fara acea linie. Nu am sters nimic la ea, doar am adaugat liniile cu numele filmului si faptul ca am facut sincronizare. Daca te uiti la multe din sincronizarile mele, adaug acele linii. Nu inteleg ce te oftica pe tine, faptul ca am facut sincronizare si m-am trecut cu linia si site-ul de aici!? Ca de furt nici nu incape vorba!
Am facut referire la cei de pe site-ul pe care urci tu, nu ma intereseaza daca faci parte din echipa aia sau nu, chiar nu am cheful necesar sa verific ce, unde posteaza sau din ce echipa face parte cineva. Asta in ideea ca poti sa te documentezi sa vezi care dintre cele doua site-uri face "smecherii", inainte sa arunci acuze la adresa acestui site. Nu sunt obligat sa verific toate site-urile de subtitrari la fel cum nici nu sunt obligat sa trec linia cu traducatorul.
Si sa nu vorbim de "principii", ca daca e asa, te puteai limita doar la a face o reclamatie, fara a-mi aduce acuze jignitoare si fara a arunca cu noroi la adresa acestui site. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca ti s-a rezolvat nemultumirea imediat ce ti-ai spus oful iar tu continui cu lucruri care vor sa para dafaimatoare la adresa mea.
Sper ca m-am facut inteles si sa te opresti aici...o zi buna. :v:

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Agentuoo7 "manevreaza" subtitrari  |  Scris: Dum Sep 28, 2014 11:08 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Problema e prea simpla ca sa ajungem la discutii interminabile.
1) L-ai acuzat pe Agentuoo7 ca ti-a sters linia care te mentiona drept autor.
2) El ti-a raspuns ca asa a luat subtitrarea si ti-a indicat si site-ul de unde a luat-o.
Mai mult, si-a recunoscut vina ca nu a verificat autorul, iar ulterior a adaugat linia lipsa.

Alte replici de genul "potlogarii", "naravul greu dispare", "fumigene si aluzii din astea "de invaluire" pe care le folositi ??? de obicei in certurile dintre site-uri" nu numai ca nu-si au rostul, dar sunt complet gratuite.
Adaug argumentul ca asemenea neatentii se intampla pe fiecare site! Ba chiar pe alte site-uri mari se urca si se pastreaza subtitrari plagiate.
Pe subs.ro au aparut nenumarate subtitrari plagiate (unele chiar mai exista).
Pe titrari.ro se petrec chiar furturi semnate titrari.ro team(pentru cei care nu cred, ii invit sa citeasca aici pe forum la verdict furt despre "Last Vegas"). Important este ca atunci cand sunt semnalate sa se rezolve.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România