Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:22 am


Autor Mesaj
flashcrow2000
Mesaj  Subiectul mesajului: House of cards sezonul 2  |  Scris: Lun Mar 17, 2014 6:49 pm
Se pot traduce restul episoadelor din house of cards? pe pirate bay este disponibila toata seria 2, cu traduceri disponibile in limba engleza, si cateva traduceri in romana, dar din cele facute cu google translate..
Multumesc pentru efort


Sus
bursucel
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: House of cards sezonul 2  |  Scris: Lun Mar 17, 2014 9:19 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Iul 05, 2011 12:26 pm
Mesaje: 29
Locaţie: Bucuresti

Neconectat
1. Nici macar nu ai scris in sectiunea potrivita.
2. La intrebarea asta am raspuns deja si mi-e lehamite sa o mai fac. Pune mana si cauta pe forum si vei gasi raspunsul la intrebarea ta.
3. Asta tare in gura care-ti da acest raspuns e chiar traducatorul serialului.

P.S. Sa mor eu ca nu stiam ca pe piratebay e tot sezonul 2. Sa mor eu ca nu stiam ca exista scripturi si in engleza, dar si traduceri in romana Google Translate. Si sa mor eu ca nu stiam ca toate episoadele au aparut in aceeasi zi. Ce naiba e atat de greu sa aveti rabdare si sa lasati traducatorii sa-si faca treaba? Chiar nu vezi ca exista un motor de cautare in Forum ca sa nu mai pui intrebari stupide?


Sus
flashcrow2000
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: House of cards sezonul 2  |  Scris: Lun Mar 17, 2014 9:59 pm
usor cu tonul ca nu sunt debil mintal. daca altii te deranjeaza, cearta-te cu ei, nu cu mine.
1. sectiunea se numeste "cereri sincronizari". nu "maioneza", nici "ulei de motor uzat"
2. ma bucur ca ti-e lehamite sa raspunzi. era usor sa zici "s-a discutat aici + link" sau sa zici "este in lucru" si primeai un multumesc sincer de la mine. ai ales sa ma iei peste picior si la impins vagoane, pentru ca esti tu frustrat? felicitari..
3. faptul ca esti "traducatorul serialului" trebuie sa ma faca cumva sa cad in flotari si sa fac matanii? Foarte bine, daca tu ai tradus si celelalte episoade, chiar felicitari. Dar tonul tot nu este unul potrivit.

am cautat in sectiunea asta, nu am gasit niciun topic despre house of cards. asa ca am intrebat. care-i problema? cu ce am gresit eu daca au mai fost altii inaintea mea care nici macar nu au cautat? faptul ca serialul poate fi gasit pe tpb si ca exista subtitrari in engleza le-am zis doar informativ, fara sa incerc sa par increzut sau exasperat .. daca tu asa ai inteles, cred sincer ca tu ai o problema.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: House of cards sezonul 2  |  Scris: Lun Mar 17, 2014 10:11 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
flashcrow2000, cu riscul de a te supara si pe mine, iti scriu si eu ca faci confuzie intre "cereri sincronizari" si "cereri subtitrari". Deci, nu ai postat la topicul corect.
De asemenea, te asigur ca traducatorii cunosc mai bine decat voi, userii simpli care vizionati filmele si serialele cu traducerile noastre, ce subtitrari in limba engleza se gasesc si unde, ce filme, seriale au aparut si unde.
Mai mult, potrivit politicii acestui site, in orice disputa dintre un traducator (cu atat mai mult un traducator valoros precum bursucel) si un user simplu, suntem de partea traducatorului. Sper sa intelegi de ce.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
flashcrow2000
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: House of cards sezonul 2  |  Scris: Mar Mar 18, 2014 10:41 am
Avocatul corect, my bad (localizarea post-ului). La fel, inteleg si faptul ca va tineti unul partea celuilalt. Nu inseamna insa ca sunt de acord cu tonul folosite in raspunsul lui bursucel. Poate ca e obisnuit cu pustani care nu stiu decat sa ceara, il asigur ca nu e cazul. Rog pe cineva sa inchida sau sa mute topicul.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: House of cards sezonul 2  |  Scris: Mar Mar 18, 2014 1:32 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
flashcrow2000 scrie:
inteleg si faptul ca va tineti unul partea celuilalt

Nu cred ca ai inteles, dar in sfarsit.
In ce priveste tonul folosit de bursucel, daca te-a deranjat, intelege ca si tu ai deranjat cu prima postare.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
flashcrow2000
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: House of cards sezonul 2  |  Scris: Mar Mar 18, 2014 7:41 pm
ok, nu mi-am dat seama ca aveti reguli atat de stricte, si ca un post scris cu bun simt, dar in sectiunea gresita, poate sa va deranjeze atat de mult..


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: House of cards sezonul 2  |  Scris: Mar Mar 18, 2014 9:25 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
flashcrow2000 prietene, nu sunt reguli stricte, si nu datorita faptului ca ai postat tu la sectiunea gresita ai primit raspunsurile acelea. Cea mai buna explicatie ai primit-o de la Avo
Citat:
Mai mult, potrivit politicii acestui site, in orice disputa dintre un traducator (cu atat mai mult un traducator valoros precum bursucel) si un user simplu, suntem de partea traducatorului. Sper sa intelegi de ce.

Faptul ca bursucel ti-a raspun ca nu ai postat unde trebuie si ca este satul sa dea un raspun de "n" ori la o intrebare nu ai de ce sa te simti lezat. Iar datorita faptului ca in ultima parte din msg lui, bursucel a fost putin ironic, nu cred ca tu ai reusit sa fii ironic prin ceea ce ai scris ulterior, ci mai degraba ai incercat sa-l certi chiar pe alocuri jigniri. Nu ma intelege gresit, nu are nimeni nimic cu tine, doar ca la un raspuns iroc sau putin taios nu trebuie sa-i raspunzi cu aceeasi moneda ca mai apoi sa ridici pretentii.
Ca idee, uite aici un raspun al lui bursucel, valabil cam pentru toata lumea.
bursucel scrie:
Toate traducerile pe care le facem sunt benevole, pe timpul, nervii si cheltuiala noastra. De ce cheltuiala? Te asigur ca un laptop sau un calculator nu functioneaza cu apa. Tie ti-ar conveni sa vina cineva si sa-ti ceara socoteala pentru ce faci cu timpul tau liber? Printre traducatori exista studenti, oameni care au joburi, familii, copii. E strict problema noastra ce facem cu timpul nostru liber. Singura care-mi poate cere socoteala e fi-mea :biggrin: Si poate nevasta-mea :tt2: Dar sa vii tu si sa-mi ceri socoteala, e un pic cam mult. Si nu accept asa ceva. Nu cand postezi ceva si ma tragi la raspundere ca a trecut o saptamana si nu am postat episodul 2. Nu fara a-mi multumi macar pentru traducerea episodului 1. Traducerea unui singur episod din House of Cards dureaza ore bune si schiar zile. Sunt in concediu si am apucat sa ies o singura seara intr-un mall. In rest, am tradus si am facut pe bona cu fi-mea.
M-am saturat sa vad ca cereti. Doar cereti. Putini sunt cei care mai si multumesc fraierului sau fraierei, sau fraierilor care au lucrat la o traducere. Va faceti timp sa va logati doar pentru a face reprosuri. Si m-am saturat ! Sunt filme si seriale cu mii si zeci de mii de descarcari. Si se vad doar cateva multumiri de la aceeasi mana de oameni care stiu sa ne si aprecieze munca si care ne lasa sa ne facem treaba cand putem si cum putem. Iti dau doar doua exemple, de seriale pe care sigur le urmaresti: Arrow si Game of thrones. Ia vezi cate descarcari au si apoi intreaba traducatorii cate multumiri au primit pe chestia asta. Ne crezi aroganti? Poate ca suntem. Pentru ca suntem oameni, si nu masini. Oameni care fac ceva benevol, din pasiune. Te-a ranit limbajul meu? Sa fii sanatos! Am tot dreptul sa reactionez asa. Exact ca si ceilalti traducatori. Si stii de ce? Pentru ca avem de ce si avem cu ce :tt2: :tt2:

L.E.: Am uitat ceva :confused: Langa Arrow si Game of Thrones, poti adauga si Vikings :blush: Mea culpa, Lion :v:

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
flashcrow2000
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: House of cards sezonul 2  |  Scris: Mar Mar 18, 2014 10:25 pm
ce nu intelegeti voi e ca nu am vrut sa scot ochii nimanui. nu stiu unde vedeti voi ca tonul intrebarii mele sa fi fost "unde e ma subtitrarea?" .. iar ca regula, raspund cu acelasi ton cu care mi se vobeste, ca nu sunt leguma, nici pustan, nici ultimu cretin.
da, am pus topic unde nu trebuia, si nu am gasit discutia existenta pentru ca am cautat unde nu trebuia. asta e toata vina mea. de aici, la un raspuns acid, care mai avea putin si ma facea idiot, cretin, etc .. e cale lunga. SIGUR nu am alte post-uri 'cretine' p-aici pentru ca asta este primul topic.

fratilor .. apreciez sincer munca voastra, dar chiar nu inteleg de ce trebuie sa ractionati asa. ma rog, in fine .. ramane ca voi, am gresit, sunt dobitoc, nu ma pricep nici macar la vazut filme, etc etc .. se putea rezolva totul cu un simplu "vezi ca s-a discutat aici + link" fara sa mai fie nevoie de alte discutii .. imi ceream scuze ca nu am cautat si gata. Geez.. m-ati gasit pe mine tap ispasitor :D


Sus
bursucel
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: House of cards sezonul 2  |  Scris: Mie Mar 19, 2014 5:30 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Iul 05, 2011 12:26 pm
Mesaje: 29
Locaţie: Bucuresti

Neconectat
OK. Hai sa fim cuminti, ca o dam in balarii :hahaha: Facem pace, ca niste oameni maturi. Ideea e asa. Marti am Intelligence, joi am Revolution, vineri am Suits si Elementary. Dupa un weekend absolut blocat, cand am lucrat la Suits si Elementary cand altii poate ies la o bere sau in vreun club, nu mi-a picat bine postarea ta. Cand termin de tradus si verificat ceva, nu mai gasesc puterea necesara sa ma apuc de altceva imediat. Am si eu nevoie de cateva ore sa-mi revin. Plus ca mai am si o familie si un copil de care sa ma ocup. Primirea mesajului tau a facut sa taraganez traducerea episodului 5 din House of Cards. Ca atare, in clipa asta am tradus numai 160 de linii din vreo 700. In seara asta si maine, daca nu apare ceva, posibil sa mai traduc ceva. Asta pana apare Revolution. Dupa aceea.... mai vedem saptamana viitoare. Nu mi-a placut, nu-mi place si nu-mi va placea sa fiu luat la rost, sau oricare alt traducator. Incercam sa va multumim, dar trebuie sa aveti si voi rabdare. Pisatul unui traducator nu ajuta la nimic. Daca exista vreo sansa sa termin saptamana asta episodul 5 din House of Cards, ea s-a spulberat o data cu postarea ta. E simplu!
Nu-l abandonez, ma misc cat pot de repede, dar mai aveti si voi rabdare, si toata lumea va fi multumita.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România