Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:23 pm


Autor Mesaj
flavius
Mesaj  Subiectul mesajului: Rise of the Guardians :)  |  Scris: Mar Mar 19, 2013 5:44 pm
Citez:

… este un desen animat produs de DreamWorks Animation având ca principale voci pe Jude Law şi Hugh Jackman. Mă rog, personajului principal i-a împrumutat vocea Chris Pine, dar el are o voce comună aşa că nu e de luat în seamă. Văzând acest desen animat m-am întrebat de ce la Oscaruri nu sunt premiaţi şi actorii cu cele mai bune prestaţii în desenele animate pentru că Jude Law a fost excepţional ca Pitch Black în acest film, chiar dacă nu şi-a arătat moaca visată de atâtea domnişoare.

În film, Moş Crăciun (Nord – în film), Iepuraşul de paşti (interpretat de Hugh Jackman cu valorosul lui accent australian), Zâna Măseluţă şi Moş Ene formează o echipă de elită sub conducerea Omului din Lună sau a Lunii, luptându-se pentru fericirea şi bunăstarea copiilor. La acest nivel filmul se apropie foarte mult de The Polar Express, vorbind despre importanţa inocenţei şi valoarea copilăriei. Un alt strat este acela care se adresează oamenilor mari, personajele principale, nevoite fiind să gestioneze visele şi diferitele sărbători sau obiceiuri, uită bucuria activităţilor primare, care le aduceau bucurie (în acest caz, personajele fantastice nu mai interacţionau direct cu copii).

Aceşti 4 gardieni, cu câteva zile înaintea paştelui, sunt atacaţi de Pitch Black sau Bau Bau. În faţa acestui redutabil inamic, Luna alege un nou gardian, Jack Frost sau Gerul. Mă rog, se luptă ăştia, Moş Ene moare o vreme, gardienii vechi îşi pierd puterile etc. Linia narativă este clasică pentru o astfel de poveste (înţeleg astfel de ce Brave a câştigat Oscarul, dar nu înţeleg de ce Rise of the Guardians nu a fost nominalizat).

Filmul este foarte, foarte înveselitor (din lipsa unui termen adecvat). Îţi umple sufletul de bucurie şi nu neapărat datorită firului narativ ci datorită micilor planuri secundare care reuşesc să păstreze o atmosferă veselă (comic e un cuvânt prea dur) de-a lungul întregului film. Pe lângă asta, mitologie lumii ficţionale este foarte atent structurată, având claritate şi reguli interne puternice.

De mult nu m-a mai bucurat atât de mult un film de animaţie care, dacă îşi pierde toate straturile secundare, devine chiar banal. Un film care merită savurat cu sau fără copii.

P.S. Am văzut filmul cu o subtitrare realizată de Flavius Gomei din echipa Subtitrări-Noi şi sincer îţi spun că, în ciuda traducerii “după audio”, a fost o traducere excepţională. De la a traduce Pitch Black prin Bau Bau şi Omul Negru şi până la micile nuanţe pe care a reuşit să le transmită în subtitare, am rămas şocat de valoarea subtitrării (mă rog, înainte de asta revăzusem Game of Thrones şi găseşti pe net. nişte subtitrări de-ţi vine să înghiţi bucăţi din pernă până te sufoci).

Sursa: http://www.ztb.ro

P.S. de la mine: Cand cei de pe titrari au refacut subtitrarea la Rise of the Guardians, au facut-o cu scopul de-a reface traducerea mea sau doar ca sa aiba si ei filmul tradus de ei?


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rise of the Guardians :)  |  Scris: Mie Mar 20, 2013 12:54 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Felicitari pentru aprecierile obiective. :clap2:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
dani1967
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rise of the Guardians :)  |  Scris: Mie Mar 20, 2013 3:00 pm
Felicitări pentru aprecieri. :biggrin:

Mesaj de la Shadow: sper ca stiti de iubirea pe care inca v-o port. Cu toate astea, psihozele legate de subtitrari le las in seama voastra. Nu am retradus filmul, l-am tradus. Pentru mine si pentru altii si pentru a ma bucura de o seara placuta alaturi de familia mea. Inca o data va salut si va asigur de toata stima si consideratia mea.


Sus
flavius
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rise of the Guardians :)  |  Scris: Mie Mar 20, 2013 5:46 pm
Am pus intrebarea asta doar pentru a ma asigura daca chestia asta cu traducerile e legata de mine personal, nimic mai mult.
Nu ma deranjeaza daca cineva vrea sa traduca acelasi film pe care l-am tradus si eu. Fiecare e liber sa traduca ce vrea. Poate o face mai bine, poate o face la ambitie sau mai stiu eu ce motive are. Toate cele bune.

P.S. Nu port pica nimanui.


Sus
OZapacita
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rise of the Guardians :)  |  Scris: Sâm Mar 23, 2013 5:46 pm
Flavius, invata sa ii ignori pe cei ce iti si te vorbesc de rau.
Razboiul asta intre site-uri si cacatul gen "noi suntem mai destepti", nu se va termina NICIODATA.
Doar atunci cand vor muri toti, TOTI care traduc acum. Invatati sa ignorati, pentru ca vedeti ca nu se ajunge la un numitor NICIODATA. Pe bune ca va pierdeti timpul. Nu va amarati sufletele cu cacaturi din astea. Circul nu se va opri veci. Cineva trebuie sa fie mai destept, sa invete sa ignore, ca atunci si ceilalti sa faca la fel. Cand nu ai cu cine te certa, iti gasesti ceva placut de facut. Pana insa veti da apa la moara, ei nu vor inceta, pentru ca stiu sa faca posturi foarte bine gandite si in 864730-2374873875438979793 de caractere. Opriti-va voi daca ei, care sunt mai in varsta ca voi, si in traduceri si la varsta, nu pot.


Sus
flavius
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rise of the Guardians :)  |  Scris: Dum Mar 24, 2013 2:31 pm
M-am oprit de mult timp, i-am lasat pe ei inainte si-o sa-i las si-n continuare.
N-o sa le iau painea de la gura. Unii au aproape de doua ori varsta mea si tot ca niste copii gandesc.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România